Тренчевска од Битола: Ја унапредуваме детската и социјална заштита, грижата за ранливите граѓани е наш приоритет
Тренчевска од Битола: Ја унапредуваме детската и социјална заштита, грижата за ранливите граѓани е наш приоритет
За прв пат по неколку децении, Соборот на СПЦ ја призна МПЦ – Охридска Архиепископија, нема веќе да има црква на Вранишковски која го носеше името ОА
За прв пат по неколку децении, Соборот на СПЦ ја призна МПЦ – Охридска Архиепископија, нема веќе да има црква на Вранишковски која го носеше името ОА
АФРИМ ГАШИ РЕЗИЗБРАН ЗА ЛИДЕР НА АЛТЕРНАТИВА, ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ БЕШЕ ГОСТИН НА КОНГРЕСОТ
АФРИМ ГАШИ РЕЗИЗБРАН ЗА ЛИДЕР НА АЛТЕРНАТИВА, ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ БЕШЕ ГОСТИН НА КОНГРЕСОТ
ЦРНИ ВРЕМИЊА ДОАЃААТ ЗА РУСИТЕ, ПАК ЌЕ ВОЗАТ КАНТИ НА КОИ ИМ ИСПАЃААТ ТРКАЛАТА НА СРЕД ПАТ: ВО ФАБРИКИТЕ НА РЕНО ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА МОСКВИЧ, А ТОКМУ ПОРАДИ ЛАДИТЕ И МОСКВИЧИТЕ СЕ РАСПАДНА СССР
ЦРНИ ВРЕМИЊА ДОАЃААТ ЗА РУСИТЕ, ПАК ЌЕ ВОЗАТ КАНТИ НА КОИ ИМ ИСПАЃААТ ТРКАЛАТА НА СРЕД ПАТ: ВО ФАБРИКИТЕ НА РЕНО ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА МОСКВИЧ, А ТОКМУ ПОРАДИ ЛАДИТЕ И МОСКВИЧИТЕ СЕ РАСПАДНА СССР
ПРЕМИЕРОТ ДА ЈА ПОВИКА НА СРЕДБА И ДА И СЕ ИЗВИНИ ВО ИМЕТО НА ВЛАДАТА: НОВИНАРКАТА НА САКАМДАКАЖАМ.МК СОЊА ДЕЛЕВСКА ПОВИКАНА ВО ПОЛИЦИЈА ЗА ОБЈАВЕН ТЕКСТ, ВОЗНЕМИРИЛА РАКОВОДИТЕЛКА ВО МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА
ПРЕМИЕРОТ ДА ЈА ПОВИКА НА СРЕДБА И ДА И СЕ ИЗВИНИ ВО ИМЕТО НА ВЛАДАТА: НОВИНАРКАТА НА САКАМДАКАЖАМ.МК СОЊА ДЕЛЕВСКА ПОВИКАНА ВО ПОЛИЦИЈА ЗА ОБЈАВЕН ТЕКСТ, ВОЗНЕМИРИЛА РАКОВОДИТЕЛКА ВО МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА
ШИЛЕГОВИ ПРОСЛАВИЈА 26 ГОДИНИ БРАК, ЈАСМИНА ШИЛЕГОВА СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА ГОСПОД ЗА ЉУБОВТА И ЗА ДЕЦАТА
ШИЛЕГОВИ ПРОСЛАВИЈА 26 ГОДИНИ БРАК, ЈАСМИНА ШИЛЕГОВА СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА ГОСПОД ЗА ЉУБОВТА И ЗА ДЕЦАТА
(ВИДЕО) Ковачевски: Младите се движечка сила во државата која ги предводи развојните процеси
(ВИДЕО) Ковачевски: Младите се движечка сила во државата која ги предводи развојните процеси
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) АХМЕТИ СО КОВАЧЕВСКИ, ГРУБИ, ЏАФЕРИ И САЛИ: Од Чаир, со огнена атмосфера од Шверцери, честитки за ФК Шкупи и успех во Европа
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) АХМЕТИ СО КОВАЧЕВСКИ, ГРУБИ, ЏАФЕРИ И САЛИ: Од Чаир, со огнена атмосфера од Шверцери, честитки за ФК Шкупи и успех во Европа

(ВИДЕО) Ангелов за единствениот број 112 – почнува едукативна кампања

Кампања во соработка со канцеларијата на ЕУ, на две национални телевизии, на македонски и албански јазик, почнува за запознавање на граѓаните со функционирањето на единствениот број 112. Досега за еден месец се примени околу 27.000 повици, од 1 март, или повеќе од 1.550 повици на дневна основа.

– Со оваа кампања граѓаните ќе бидат запознати со функционирањето на бројот 112. Исто така, кампањата ќе оди на радиостаници, локални телевизии, како и на интернет, на читани веб-портали и на Фејсбук – рече Стојанче Ангелов, директор на ЦУК.

Изработенис е два спота, па така на едниот спот може да видиме пријавување пожар, кога граѓанин забележува пожар кпокрај патот додека се вози. Следниот спот е за јавување при потреба од брза помош.

– Во изминатиов месец, забележавме некои пропусти. Тоа немаше да биде можно ако го пуштевме бројот на целата територија. Слабостите се во однос на комуникација со останатите институции. И понатаму постојат броевите 192, 193 и 194, па секој може да се јави на кој било број еден од претходните или на 112 ќе добијат помош. Можно е на 112 да се сврти без да се сака, со носење на телефонот во џеб или имаат мали деца, затоа што тој автоматски постои во телефонот. Постојат и деца ки сакаат да се јават на овој број да видат дали функционира. Тоа се ненамерни јавувања. Дел од граѓаните мислат дека на овој број може да се јават до нивните мобилни оператори, но тоа не е случај – рече Ангелов.

Тој појасни дека има и злонамерни повици но во мал обем. Граѓани се јавуваат и молчат, некои навредуваат, поставуваат несоодветни прашања, но системот ги снима, па преку МВР може да поднесеме пријава до обвинителството, појасни Ангелов.

– Генерално, нашите искуства се позитивни. Нашите оператори одговараат и за нешто што не е во нивна надлежност и ги упатуваат граѓаните на вистинската адреса – рече Ангелов.

Најдрастичен пример за злоупотреба, според него, е кога граѓанин се јавил и се заканувал дека ќе ги убие, но биле преземени мерки за спречување на таквите појави.

loading...

watch anime online. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

free anime online Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway

old animefreak AnimeFreak That Time I Got Reincarnated as a Slime (Dub)

animefreak Kiss x Sis

Redo of Healer Episode 3

AnimeFreak Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train (Dub) Episode Full

tải go88