ДА ПРЕСТАНЕ ХАЈКАТА ПРОТИВ ОВА МОМЧЕ, НЕСРЕЌИ СЕ СЛУЧУВААТ ЗА ЖАЛ, СЕКОМУ МОЖЕ ОВА ДА МУ СЕ СЛУЧИ: 30 дена притвор за возачот кој ја усмрти 24 годишната девојка од Радовиш
ДА ПРЕСТАНЕ ХАЈКАТА ПРОТИВ ОВА МОМЧЕ, НЕСРЕЌИ СЕ СЛУЧУВААТ ЗА ЖАЛ, СЕКОМУ МОЖЕ ОВА ДА МУ СЕ СЛУЧИ: 30 дена притвор за возачот кој ја усмрти 24 годишната девојка од Радовиш
РУСИТЕ ТОТАЛНО ОДЛЕПИЛЕ: БАРААТ НАТО ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД БУГАРИЈА И РОМАНИЈА, ИТНА СЕДНИЦА НА БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, ШПАНИЈА ПОНУДИ ДА ПРАТИ АВИОНИ ВО БУГАРИЈА
РУСИТЕ ТОТАЛНО ОДЛЕПИЛЕ: БАРААТ НАТО ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД БУГАРИЈА И РОМАНИЈА, ИТНА СЕДНИЦА НА БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, ШПАНИЈА ПОНУДИ ДА ПРАТИ АВИОНИ ВО БУГАРИЈА
(ВИДЕО) БРАВО - Ковачевски - Азески: Комората ќе ја повлече иницијативата пред Уставниот суд, ќе се најдат решенија за предизвиците околу недела неработен ден - се засилува дијалогот меѓу Владата и деловната заедница во интерес на економскиот раст
(ВИДЕО) БРАВО - Ковачевски - Азески: Комората ќе ја повлече иницијативата пред Уставниот суд, ќе се најдат решенија за предизвиците околу недела неработен ден - се засилува дијалогот меѓу Владата и деловната заедница во интерес на економскиот раст
ВО ПОНЕДЕЛНИК ЗАПОЧНУВА ВТОРАТА ЗИМСКА ШКОЛА НА МСМЈЛК ПРИ УКИМ – НАЈАВЕНО УЧЕСТВО НА НАД 40 СТРАНСКИ МАКЕДОНИСТИ И СЛАВИСТИ ОД СЕДУМНАЕСЕТ ЗЕМЈИ
ВО ПОНЕДЕЛНИК ЗАПОЧНУВА ВТОРАТА ЗИМСКА ШКОЛА НА МСМЈЛК ПРИ УКИМ – НАЈАВЕНО УЧЕСТВО НА НАД 40 СТРАНСКИ МАКЕДОНИСТИ И СЛАВИСТИ ОД СЕДУМНАЕСЕТ ЗЕМЈИ
Папа Франциск: Продолжуваме со својата посветеност да обезбедиме правда за жртвите злоставувани од нашите членови
Папа Франциск: Продолжуваме со својата посветеност да обезбедиме правда за жртвите злоставувани од нашите членови
ВО КАВАДАРЦИ СЕ РАБОТИ: Во тек е изградбата на фекална и атмосферска канализација, како и водоводна мрежа на ул. Ѓорѓи Соколов во должина од 500 метри
ВО КАВАДАРЦИ СЕ РАБОТИ: Во тек е изградбата на фекална и атмосферска канализација, како и водоводна мрежа на ул. Ѓорѓи Соколов во должина од 500 метри
ОЈО нареди вештачење на примероци од крв и урина на возачот што синоќа ја усмрти 24-годишната девојка кај „Сити мол“
ОЈО нареди вештачење на примероци од крв и урина на возачот што синоќа ја усмрти 24-годишната девојка кај „Сити мол“
ВИСОКО-ТЕХНОЛОШКИ ПОГОН НА СИТЕ 4 ТРКАЛА КАЈ OPEL GRANDLAND HYBRID4, OPEL INSIGNIA И OPEL INSIGNIA GSI
ВИСОКО-ТЕХНОЛОШКИ ПОГОН НА СИТЕ 4 ТРКАЛА КАЈ OPEL GRANDLAND HYBRID4, OPEL INSIGNIA И OPEL INSIGNIA GSI

(ВИДЕО) БРАВО – Шахпаска: Легализирани 55 ромски куќи и обновени девет во Општина Виница, како дел од програмата ИПА 2 на ЕУ, продолжуваме да се грижиме за најранливите категории на граѓани

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, заедно со раководителот на секторот за соработка во Делегацијата на ЕУ во Скопје, Никола Бертолини и градоначалникот на Општина Виница Ивица Димитров, денеска беа во посета на ромската населба во Виница, со цел увид во тековните активности на проектот „ Обезбедување на пристојни услови за домување на ромската заедница во Општина Виница“, како дел од ИПА II Акциска програма 2017.

„Министерството за труд и социјална политика посветено работи на креирање на политики и активности кои што треба да ги решат проблемите на најранливите категории на граѓани. Заедно со Владата на РСМ, Европската комисија претставена преку делегацијата на Европската унија во нашата држава, работиме на проекти за подобрување и обезбедување на пристојни услови на домување на ромската заедница,“ истакна министерката Шахпаска.

Таа истакна дека целта на овој проект е легализирање на домовите на 245 ромски домаќинства, од кои завршена е легализацијата на 55 ромски куќи, 122 куќи се во процес на легализација и 68 барања за легализација на ромски куќи зависат од усвојувањето на нов закон.

„Како втора компонента од овој проект е реконструкција и подобрување на условите за живот на 22 куќи од оваа населба, од кои 9 се завршени и комплетно финансирани со средства од овој проект. Дополнително, 622 жители, роми кои што живеат во оваа населба, ќе влезат во деталниот урбанистички план на градот со подобрени инфраструктурни услови,“ изјави министерката Шахпаска.

На денешната посета на Општина Виница како дел од проектот „ Обезбедување на пристојни услови за домување на ромската заедница во Општина Виница“ во општината им беа врачени документите за легализација на имот на неколку жители од оваа населба од страна на миниситерката Шахпаска, Г-н Бертолини и градоначалникот Ивица Димитров.

Од страна на градоначалникот Димитров беше истакнато дека покрај реновирањето на нивните куќи, легализација на имотите , сериозно се работи и на целосната инфраструктура на населбата, како веќе завршената реконструкција на пат, соларно осветлување на улиците и контејнери за складирање на отпад.

Идејата и барањето за имплементација на ваков проект во нашата држава е на Министерството за труд и социјална политика, овозможен преку ИПА 2 програмата на Европската комисија, а како имплементатори се јавуваат Општина Виница заедно со НВО Челим од Италија во соработка со Ромскиот ресурсен центар од Општина Виница.

loading...

https://aniwatch1.com/. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

anime to watch Dragon Ball Super (Dub)

free anime So I'm a Spider, So What?

Attack on Titan Final Season

anime streaming AniWatch Mother of the Goddess’ Dormitory

Black Clover (Dub)