Една слика што ја покажува сплотеноста во СДСМ Центар и која испраќа една единствена порака до ДПМНЕ.
Една слика што ја покажува сплотеноста во СДСМ Центар и која испраќа една единствена порака до ДПМНЕ.
Ние сме сигурни победници и во вториот круг на изборите, вели Илиевски
Ние сме сигурни победници и во вториот круг на изборите, вели Илиевски
МАЛЕСКИ -ЗАКЛУЧОК ОД ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ: Подем на националистите и на радикалите
МАЛЕСКИ -ЗАКЛУЧОК ОД ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ: Подем на националистите и на радикалите
Шилегов: Скопје тргна напред, сите кои го носите во срцето, излезете на избори!
Шилегов: Скопје тргна напред, сите кои го носите во срцето, излезете на избори!
(ВИДЕО) Кондовски: Битола ќе доживее економски и инфраструктурен бум!
(ВИДЕО) Кондовски: Битола ќе доживее економски и инфраструктурен бум!
ИСМЕТ РАМАДАНИ: МАКЕДОНСКИОТ ГЛАСАЧ ГЛАСА ЕМОТИВНО И МИСЛИ ОД ДЕНЕСКА ЗА УТРЕ
ИСМЕТ РАМАДАНИ: МАКЕДОНСКИОТ ГЛАСАЧ ГЛАСА ЕМОТИВНО И МИСЛИ ОД ДЕНЕСКА ЗА УТРЕ
Иванов: ВМРО-ДПМНЕ не е партија на која треба да ѝ се даде централна власт
Иванов: ВМРО-ДПМНЕ не е партија на која треба да ѝ се даде централна власт
МИЦКОВСКИ Е ДАЛЕКУ ОД СВЕСТА НА МУЦУНСКИ - Муцунски испи кафе со противкандидатите: Потребно ни е обединување
МИЦКОВСКИ Е ДАЛЕКУ ОД СВЕСТА НА МУЦУНСКИ - Муцунски испи кафе со противкандидатите: Потребно ни е обединување

(ВИДЕО) Бучковски ексклузивно за ВОА: Имам доверба во бугарското општество, ќе направиме сѐ да најдеме решение со Бугарија кое нема да задира во нашиот идентитет и јазик

* реклами ——————————————————————————————————————————————-

—————————————————————————————————————————————————–

* реклами ——————————————————————————————————————————————-

—————————————————————————————————————————————————–

Владо Бучковски, новоименуваниот претставник на Владата за Бугарија, во ексклузивно интервју за Гласот на Америка вели дека може да се најде заеднички јазик.

Глас на Америка: Назначен сте за претставник на Владата на Северна Македонија за Бугарија. Која би била вашата улога?

Владо Бучковски: Јас не сум чудотворец. Од друга страна, нити сум нечиј ас скриен во ракавот, ниту сум пак нечиј џокер. Јас сум Владо Бучковски, поранешниот премиер, кој во изминатите петнаесет години изгради доверба во бугарското општество. Верувам дека тоа ќе биде додадена вредност во напорите кои ги прави нашата Влада, да успееме да најдеме решение во духот на европските вредности.

* реклами ——————————————————————————————————————————————-

—————————————————————————————————————————————————–

Глас на Америка: Кога ќе биде вашата прва средба со бугарските власти?

Владо Бучковски: Бидејќи јас сум специјален претставник на Владата, првата средба ќе ја координираме со Владата. Во секој случај ќе направиме се во пресрет на Советот на министри на ЕУ, на деветти декември, да направиме дополнителни напори, да изнајдеме решение. Но ако не најдеме решение, тоа ќе биде дополнителен мотив за нас, да продолжиме да го градиме пријателството и соработката во духот на европските вредности.

Глас на Америка: Што очекувате од преговорите и разговорите со бугарските власти и што мислите за бугарското вето и барањата на официјална Софија за јазикот и историјата?

Владо Бучковски: Што можеме да кажеме за ветото на бугарската Влада. Ништо повеќе од она што беше кажано во изминатиот период. Ние како вистински пријатели, како одговорни политичари веруваме, дека можеме да најдеме заеднички јазик. Заедничката историја, треба да биде нашиот влог во заедничката иднина.

* реклами ——————————————————————————————————————————————-

—————————————————————————————————————————————————–

Глас на Америка: Кои би биле нашите црвени линии?

Владо Бучковски: За нашите црвени линии говореше и претседателот на Владата и министерот за надворешни работи и други членови на Владата. Ние сакаме да влеземе во ЕУ, врз основа на она што е препознатливо за нас Македонците. Тоа е нашиот јазик, културата, нашиот идентитет. И мислам дека нашите пријатели од Софија тоа го разбираат. На крајот би сакал да ви се заблагодарам за можноста која ми ја дадовте вие нашите пријатели од Гласот на Америка, да ги кажам овие првични констатации, по именувањето за специјален претставник на Владата на Република Македонија во Бугарија. Исклучително ни е важна драги пријатели, поддршката од САД. Тие во изминатите триесет години, на нашата независност беа нашиот стратешки партнер.

loading...

Website https://twistmoe.net: Watch PandoraHearts twistmoe Episode 25 online anime

Watch The Mystic Archives of Dantalian Episode 12

Website https://animekisa.in: Watch The Irresponsible Captain Tylor animekisa Episode 26 watch anime dub

https://4anime.biz 4anime online

Librarything: https://www.librarything.com/profile/gogoanimelol

Paper: https://paper.li/HCICkAjUZq9fwf3gJvq07#/