(ВИДЕО) САШО МИЈАЛКОВ СЕ ИЗВИНИ ЗА ТОА ШТО БЕГАШЕ ДВА ДЕНА: МУ СЕ ИЗВИНУВАМ НА ПРЕМИЕРОТ, МИНИСТРИТЕ, СУДОТ, ОБВИНИТЕЛСТВОТО...
(ВИДЕО) САШО МИЈАЛКОВ СЕ ИЗВИНИ ЗА ТОА ШТО БЕГАШЕ ДВА ДЕНА: МУ СЕ ИЗВИНУВАМ НА ПРЕМИЕРОТ, МИНИСТРИТЕ, СУДОТ, ОБВИНИТЕЛСТВОТО...
(ВИДЕО) ХАХАХА, КУРТОНИТЕ НА АЛФА КАКО ПОПАРЕНИ, ВЧЕРА БЕА ВО ЕУФОРИЈА, ДЕНЕСКА НА РАБОТ ДА СЕ ОБЕСАТ ПРЕД КАМЕРИТЕ НА ТОА РЕФЛЕКТОРИТЕ ВО СТУДИОТО
(ВИДЕО) ХАХАХА, КУРТОНИТЕ НА АЛФА КАКО ПОПАРЕНИ, ВЧЕРА БЕА ВО ЕУФОРИЈА, ДЕНЕСКА НА РАБОТ ДА СЕ ОБЕСАТ ПРЕД КАМЕРИТЕ НА ТОА РЕФЛЕКТОРИТЕ ВО СТУДИОТО
(ВИДЕО) Шахпаска: Започна со градба Дневниот центар за деца со интелектуална и телесна попреченост и Центарот за сензорна интеграција во о.Гази Баба, се грижиме за најранливите
(ВИДЕО) Шахпаска: Започна со градба Дневниот центар за деца со интелектуална и телесна попреченост и Центарот за сензорна интеграција во о.Гази Баба, се грижиме за најранливите
Мицкоски испадна најголема жртва од температурата на Мијалков
Мицкоски испадна најголема жртва од температурата на Мијалков
ФИЛИПИНСКО - MAКЕДОНСКО ДРУШТО ЗА ПРИЈАТЕЛСТВО – во Манила - почеток на процес на регистрација
ФИЛИПИНСКО - MAКЕДОНСКО ДРУШТО ЗА ПРИЈАТЕЛСТВО – во Манила - почеток на процес на регистрација
(ВИДЕО) ОД СИНОЌЕШНАТА ОРГИЈА НА КУРТОНИТЕ, СИРОТИ ТРЕБАШЕ МАЛЦЕ ДА ПОЧЕКААТ - ЉУПЧЕ ЗЛАТЕВ: МИЈАЛКОВ ЌЕ СИ БИДЕ НА СЛОБОДА А МИЦКОВСКИ ЌЕ БИДЕ ПРЕМИЕР!
(ВИДЕО) ОД СИНОЌЕШНАТА ОРГИЈА НА КУРТОНИТЕ, СИРОТИ ТРЕБАШЕ МАЛЦЕ ДА ПОЧЕКААТ - ЉУПЧЕ ЗЛАТЕВ: МИЈАЛКОВ ЌЕ СИ БИДЕ НА СЛОБОДА А МИЦКОВСКИ ЌЕ БИДЕ ПРЕМИЕР!
ИСУСЕ ХРИСТЕ - НА АЛФА ТВ СЕ СЛУЧИ НАЈГОЛЕМАТА ПЕРВЕРЗИЈА ВО ИСТОРИЈАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ ТЕЛЕВИЗИИ: ДВАЈЦАТА НАЈВЕРНИ КУРТОНИ НА РЕЖИМОТ НА ГРУЈО ДВА СААТА ПЛУКАА ПО РЕЖИМОТ НА САШО МИЈАЛКОВ ОД КОЈ ТОЈ СЕ ЗБОГАТИЛ СО КРИМИНАЛ!!!
ИСУСЕ ХРИСТЕ - НА АЛФА ТВ СЕ СЛУЧИ НАЈГОЛЕМАТА ПЕРВЕРЗИЈА ВО ИСТОРИЈАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ ТЕЛЕВИЗИИ: ДВАЈЦАТА НАЈВЕРНИ КУРТОНИ НА РЕЖИМОТ НА ГРУЈО ДВА СААТА ПЛУКАА ПО РЕЖИМОТ НА САШО МИЈАЛКОВ ОД КОЈ ТОЈ СЕ ЗБОГАТИЛ СО КРИМИНАЛ!!!
ТЕЛМА: САШО МИЈАЛКОВ СПРОВЕДЕН ВО КУЌЕН ПРИТВОР НА ВОДНО КАДЕ 24 ЧАСА ЌЕ БИДЕ ПОД ВИДЕО И АУДИО НАДЗОР ДО ПРЕСУДАТА ВО ПЕТОК!
ТЕЛМА: САШО МИЈАЛКОВ СПРОВЕДЕН ВО КУЌЕН ПРИТВОР НА ВОДНО КАДЕ 24 ЧАСА ЌЕ БИДЕ ПОД ВИДЕО И АУДИО НАДЗОР ДО ПРЕСУДАТА ВО ПЕТОК!

(ВИДЕО) Димитров: Оваа блокада е голем удар за нас, за македонскиот јазик и за македонскиот идентитет не може и нема да се разговара

Бугарската блокада не е помагање, напротив. Инсистирањето на Бугарија на резервите кон македонскиот јазик е отров за билатералните односи, истакна вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров во вечерашното гостување на „Само вистина“ на Канал 5, коментирајќи ја блокадата од Софија на усвојувањето на преговарачката рамка на ЕУ со Северна Македонија.

Резервата на Софија кон јазикот е инвестиција во лоши односи. Ако Софија не сака да ја тргне таа резерва, може да ја задржи како бугарска позиција, но тоа не е добро, и не е прашање на политиката и државата, туку на науката. Нашиот јазик е македонски за нас, за ОН и за ЕУ. Тоа е наведено и во нацрт декларацијата на ЕК, а така треба да биде и во Рамката за преговори, рече Димитров.

Тој смета дека решение, сепак, може да се најде со поголемо меѓусебно почитување.

– Ова или ќе биде заеднички успех или заеднички неуспех, затоа што не е само македонскиот влог во оваа приказна. Има и силен европски влог, а многу е важно и за соседна Бугарија што ќе се случува, вели Димитров

На македонскиот народ никој не може да му каже, кои сме ние и каков јазик зборуваме, според меѓународното и европското право порача вицепремиерот за европски интеграции Никола Димитров во емисијата „Само интервју“ на Канал 5 телевизија.

Тој истакна дека ни за 7 месеци, 7 години, 700 години нема да има влада која ќе се согласи да разговара за македонскиот јазик и за македонскиот идентитет.

За нашиот македонски јазик, Мисирков пишува уште во 1903 година, јазикот е кодификуван 1945 година, беше еден од официјалните јазици во СФРЈ, сега е во Обединетите нации и во Европската унија, рече Димитров и запраша дали е услов за пристапување во ЕУ е да имате исти погледи со други држави.

– Значи на македонскиот народ денес никој неможе да му каже – друг народ, соседен, друга држава, трета или четврта , па и меѓународна организација кои сме ние и каков јазик зборуваме. Тоа прашање е внатрешна работа, наша работа. Зборувам за меѓународно право зборувам за европско оправо, рече Димитров

Не може, вели, државата да има став за историско прашање, за научно прашање, тоа е работа на историчарите.

– Ова е дисциплина за науката. Целата идеја на Договорот за пријателство беше историјата нека ја разговраат историчари, а дајте ние да градиме пријателство бидејќи историјата не можеме да ја смениме, но можеме да ја смениме сегашноста и иднината, истакна Димитров.

Според него, клучно за соседна Бугарија е да не прифати кои сме бидејќи тоа многу ќе помогне во развивањето на пријателството.

– Ако ние кај што ни е најважно, кај што ни е најсвето сме чепкани и притискани со прст, многу тешко ќе биде да развиваме вистинско пријателство. Мора да се разбере нашто право на самоопределување. Очекувањата се дека нашите пријатели ќе го почитуваат изразот на нашето право на самоопределување е многу базично. Ние бараме една елементарна почит да ни го почитуваат достоинството, бидејќи ние имаме заедничка историја. Има и личности што заедно ги славиме, важни се за македонскиот народ, важни се за бугарскиот народ. Ама сакаме да имаме и заедничка европска иднина, изјави вицрепремиерот за европски прашања Никола Димитров.

loading...

Watch Re:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu: Shin Henshuu-ban Episode 5 at website https://crunchyrollfree.com free premium crunchyroll 2020

Tian Guan Ci Fu (https://animeplanet.cc/m/Pnwl) Episode 11 at AnimePlanet anime planet my hero academia