БРАВО - Османи приреди коктел за дијаспората и им порача дека својот мандат ќе го посвети на создавање услови за секој кој има желба да може да се врати во државата
БРАВО - Османи приреди коктел за дијаспората и им порача дека својот мандат ќе го посвети на создавање услови за секој кој има желба да може да се врати во државата
СДСМ ПРИЛЕП - Денеска се навршуваат 64 години од смртта на првиот претседател на Президиумот на АСНОМ, Методија Андонов – Ченто
СДСМ ПРИЛЕП - Денеска се навршуваат 64 години од смртта на првиот претседател на Президиумот на АСНОМ, Методија Андонов – Ченто
БРАВО - СПАСОВСКИ ГО СОТРЕ ПОДЗЕМЈЕТО: ЗА ЕДНА ГОДИНА УАПСЕНИ БЛИЗУ 500 КРИМИНАЛЦИ БАРАНИ СО ПОТЕРНИЦА
БРАВО - СПАСОВСКИ ГО СОТРЕ ПОДЗЕМЈЕТО: ЗА ЕДНА ГОДИНА УАПСЕНИ БЛИЗУ 500 КРИМИНАЛЦИ БАРАНИ СО ПОТЕРНИЦА
Заев: Во првиот круг ќе одиме секој сам, а после ќе се поддржиме со ДУИ, БЕСА и со ДПА
Заев: Во првиот круг ќе одиме секој сам, а после ќе се поддржиме со ДУИ, БЕСА и со ДПА
Вицепремиерот Битиќи и директорот Тунџев го промовираа новиот Национален Геопортал – Со само еден клик граѓаните и стопанството може да пристапат до огромен број на просторни податоци
Вицепремиерот Битиќи и директорот Тунџев го промовираа новиот Национален Геопортал – Со само еден клик граѓаните и стопанството може да пристапат до огромен број на просторни податоци
(ВИДЕО) Заев и Бочварски на патот Пробиштип-Крупиште: Изградбата и рехабилитацијата на патиштата е приоритет заради поврзување на регионите и за побрз економски развој
(ВИДЕО) Заев и Бочварски на патот Пробиштип-Крупиште: Изградбата и рехабилитацијата на патиштата е приоритет заради поврзување на регионите и за побрз економски развој
Почитувани, ве известуваме дека Комерцијална банка АД Скопје од вторник, 27.07.2021 година, ќе започне со исплата на пензиите за месец јули
Почитувани, ве известуваме дека Комерцијална банка АД Скопје од вторник, 27.07.2021 година, ќе започне со исплата на пензиите за месец јули
(ВИДЕО) СКОПЈЕ ЈА ДОБИ И ВТОРАТА ТАРТАН ПАТЕКА ВО ГРАДСКИОТ ПАРК
(ВИДЕО) СКОПЈЕ ЈА ДОБИ И ВТОРАТА ТАРТАН ПАТЕКА ВО ГРАДСКИОТ ПАРК

(ВИДЕО) ДВА НОВИ КРУЖНИ ТЕКА И ДВА НОВИ МОСТА – Ново сообраќајно решение кај клучката Момин Поток, градежните работи почнуваат во јуни

Два кружни тека, мостови и пешачки и велосипедски патеки предвидува новиот проект на Град Скопје со кој се очекува да се намали сообраќајниот метеж кај клучката Момин Поток.

Инвестицијата се проценува на околу 18 милиони евра, а градежните активности се очекува да почнат во текот на јуни. Изведбата треба да трае од две до две и пол години.

Првиот кружен тек ќе биде поставен меѓу булеварот „8 Септември“ и улицата „Скупи“, а вториот на крстосницата со булеварот „Никола Карев“, на патот кон Визбегово. Градежните активности ќе се работат до крстосницата со булеварот „Словенија“. Вкупната должина на сообраќајницата меѓу двата кружни тека изнесува 1.600 метри. Предвидени се и двапати по два моста на реката Серава.

– По својата комплексност се работи за убедливо најсложениот сообраќаен проект што Градот Скопје го има изработено од 1965 година. Ова е една од клучните градски сообраќајници каде дневно поминуваат 25 илјади возила и метежот е голем, изјави денеска градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на презентацијата на новиот проект.

Проектот, како што посочи тој, е во согласност со неговата визија за главниот град со инфраструктура поволна за сите граѓани.

– Градот доцнеше неколку децении со ваквите проекти. Се обидуваме во само еден мандат да ги започнеме фундаменталните работи во градот од точка од која нема враќање. Безбедниот сообраќај и урбаната мобилност остануваат во редот на моите прироитети и на оваа градска администрација, а тоа граѓаните имаа можност да го видат во изминативе три и пол години, рече Шилегов.

Во однос на плановите за булеварско решение во Визбегово, Шилегов рече дека доколку се обезбедат финансиски средства, Градот е подготвен да започне со имплементација.

Градоначалниците на Карпош, Чаир и Центар и Бутел изразија задоволство од почетокот на овој клучен проект за сообраќајот во главниот град.

loading...

KissAnime re zero kissanime: The Promised Neverland Season 2 Episode 5.5 (https://kissanimeonline.com/m/nND3) Episode Full

ANIMEFLIX animeflix howls moving castle: Watch DARLING in the FRANXX Episode 22 (https://animeflix.nl/m/YMqN/ep-22)