НИКОЛОВСКИ: Да се биде дел од СДСМ е да се биде дел од големо, сплотено социјалдемократско семејство посветено на нашата татковината, посветено на подобра иднина за сите
НИКОЛОВСКИ: Да се биде дел од СДСМ е да се биде дел од големо, сплотено социјалдемократско семејство посветено на нашата татковината, посветено на подобра иднина за сите
ОРДАНОВСКИ: По обичај, нè очекуваат неколку недели на пост-фестум лелекање на ВМРОНИТЕ и ЛЕВИЦА заради нивниот неуспешен обид за блокирање на пресудната државна помош, со предвидлив политички резултат: на регистарот на обвинувања за власта, покрај целиот дијапазон квалификативи за неспособност и криминализираност, сега и официјално е додаден тероризмот. Тоа значи дека Алан Форд од Левица, конечно, им го испил мозокот. Следната фаза е „По шумама и горама“!
ОРДАНОВСКИ: По обичај, нè очекуваат неколку недели на пост-фестум лелекање на ВМРОНИТЕ и ЛЕВИЦА заради нивниот неуспешен обид за блокирање на пресудната државна помош, со предвидлив политички резултат: на регистарот на обвинувања за власта, покрај целиот дијапазон квалификативи за неспособност и криминализираност, сега и официјално е додаден тероризмот. Тоа значи дека Алан Форд од Левица, конечно, им го испил мозокот. Следната фаза е „По шумама и горама“!
Стејт департмент: Русија е агресор во Украина
Стејт департмент: Русија е агресор во Украина
ВО ВТОРНИК ПОВИК ЗА СУБВЕНЦИИ ЗА ЧИСТЕЊЕ ОЏАЦИ – АПЛИЦИРАЈТЕ ОНЛАЈН
ВО ВТОРНИК ПОВИК ЗА СУБВЕНЦИИ ЗА ЧИСТЕЊЕ ОЏАЦИ – АПЛИЦИРАЈТЕ ОНЛАЈН
ОД 27 АПРИЛ ДО 15 МАЈ ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС ДА БИДЕ ОД 21 ЧАСОТ, И ДА РАБОТАТ ЛЕТНИТЕ ТЕРАСИ НА КАФЕАНИТЕ И КАФУЛИЊАТА, ПРЕДЛАГА ГЛАВНИОТ КРИЗЕН ШТАБ
ОД 27 АПРИЛ ДО 15 МАЈ ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС ДА БИДЕ ОД 21 ЧАСОТ, И ДА РАБОТАТ ЛЕТНИТЕ ТЕРАСИ НА КАФЕАНИТЕ И КАФУЛИЊАТА, ПРЕДЛАГА ГЛАВНИОТ КРИЗЕН ШТАБ
АЈДЕ УШТЕ МАЛЦЕ ДА ИЗДРЖИМЕ СИТЕ: Грција се отвора за странци на 14 мај
АЈДЕ УШТЕ МАЛЦЕ ДА ИЗДРЖИМЕ СИТЕ: Грција се отвора за странци на 14 мај
(ВИДЕО) БРАВО ЗА МАКЕДОНИЈА ПАТ: ПАТОТ ЗА ГАЛИЧНИК СЕ ЧИСТИ ИАКО ИМА 2 МЕТРА СНЕГ НА ПАТОТ!
(ВИДЕО) БРАВО ЗА МАКЕДОНИЈА ПАТ: ПАТОТ ЗА ГАЛИЧНИК СЕ ЧИСТИ ИАКО ИМА 2 МЕТРА СНЕГ НА ПАТОТ!
БРАВО, УШТЕ ЕДЕН УСПЕХ ЗА ЗЕМЈАТА - Амбасадата на САД го поздрави усвојувањето на Националната стратегија за спречување на корупција и судир на интереси
БРАВО, УШТЕ ЕДЕН УСПЕХ ЗА ЗЕМЈАТА - Амбасадата на САД го поздрави усвојувањето на Националната стратегија за спречување на корупција и судир на интереси

(Видео) Фирмите, трговците поединци и занаетчиите може да аплицираат за новата линија бескаматни кредити од 3 000 до 15 000 евра

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи, денес на заедничка прес-конференција со ЕУ-амбасадорот Дејвид Гир и директорот на Развојната банка на Северна Македонија, Кире Наумов, изврши промоција на новата, трета по ред бескаматна кредитна линија „Ковид 3“, која од денес станува достапна за микро и мали трговски друштва, трговци поединци и занаетчии, а со која на располагање се ставаат 31 милион евра.

„Би сакал да ѝ се заблагодарам на Европската Унија, која преку механизмот EU4Resiliance од ИПА-програмата обезбеди 30 милиони евра за реализација на оваа мерка, а еден милион евра е државната поддршка од наменските програми во буџетот за справување со коронавирусот од страна на Владата“, соопшти вицепремиерот Битиќи.

На јавниот повик може да аплицираат сите микро и мали трговски друштва, трговци поединци и занаетчии, чие работење е погодено од коронавирусот, а може да се измери преку падот на приходите.

„Во оваа трета кредитна линија, по барање на занаетчиските комори, првпат е проширен таргетот на кредитната линија и им е дадена шанса и на занаетчиите што имаат пад на своите приходи најмалку 20 % да може да поднесат кредитно барање за кредит со 0 % камата“, рече Битиќи.

Оваa мерка е континуитет на претходните две кредитни линии „Ковид 1“ и „Ковид 2“, со кои беа обезбедени бескаматни кредити во вредност од 13,5 милиони евра за 1.376 компании за зачувување на речиси 18.000 работни места во овие компании.

Директорот на развојната банка на Република Северна Македонија, Кире Наумов, ги презентира сите детали на јавниот повик, при што посочи дека кредитите ќе бидат без камата, со три години рок на отплата и вклучен грејс-период до шест месеци, а ќе може да се користат за набавка на основни и обртни средства заради непречено финансирање на тековните активности и потребата од обртен капитал на субјектите.

„Минимален износ на кредит за кој ќе може да се поднесе барање е 3.000 евра, а максималниот износ изнесува 5.000 евра за трговец поединец и занаетчија; и 15.000 евра за микро и мали трговски друштва. Објавата на јавниот повик ја правиме денес, а почетокот за доставување кредитни барања за ‘Ковид 3’ е на 16 декември од 00.01 часот на полноќ. Кредитни барања ќе може да се доставуваат сè до 30 декември до 23.59 часот, односно повикот трае вкупно 15 дена. Пристигнатите кредитни барања ќе се обработуваат по завршување на јавниот повик, хронолошки, по принципот прв дојден, прв услужен, појасни директорот Наумов.

Аплицирањето ќе биде исклучиво електронски на имејл-адресата [email protected]

Новина во оваа кредитна линија е грант-компонентата од 30 % која корисниците на кредит од „Ковид 3“ ќе може да ја добијат. Грант-компонентата се однесува на четири категории субјекти, и тоа:
– прва категорија субјекти се оние што се управувани од жена или, пак, имаат во сопственичката структура жена или жени со учество од најмалку 50 %;
– втора категорија субјекти се оние што се управувани од млади лица до 29 години согласно со европската дефиниција за млади или, пак, имаат млади во сопственичката структура од најмалку 50 %;
– трета категорија субјекти се извознички компании кај кои учеството на приходите од странство во вкупните приходи е најмалку 50 %; и
– четвртата категорија е најширока, а се однесува на субјекти што реализираат активности, односно проекти во областа на зелената економија, модернизација и дигитализација на деловните процеси преку набавка на опрема или воведување нов начин на продажба, како и иновација од аспект на воведување нови производи и нови услуги;

Правото на грант ќе може да го остварат кредитокорисниците на „Ковид-3“ по отплата на 50 % од износот на кредитот, со поднесување барање за грант до Развојната банка.

loading...

AnimeDao haikyuu animedao: Watch Hige wo Soru. Soshite Joshikousei wo Hirou. Episode 1 (https://animedao.nl/m/XWk9/ep-1)

ANIMEFLIX dubbed anime: Watch Dragon Ball Z (Dub) Episode 209 (https://animeflix.nl/m/OBB/ep-209)