(ВИДЕО) МАКЕДОНЦИТЕ ВО ХАЛКИДИКИ ЗАЧУДЕНИ КОЛКУ СЕ ЗАЕВИ СКРОМНИ: ЛЕТУВААТ ЗАЕДНО СО ОБИЧНИОТ НАРОДОТ НА ЕФТИНА ПЛАЖА ВО ПЕФКОХОРИ НА ПРВИОТ КРАК, НЕ СЕ НА ЕГЗОТИЧНИ ДЕСТИНАЦИИ КАКО МИКОНОС, МАЛДИВИ, ЕГИПЕТ, КУБА, СЕЈШЕЛИ
(ВИДЕО) МАКЕДОНЦИТЕ ВО ХАЛКИДИКИ ЗАЧУДЕНИ КОЛКУ СЕ ЗАЕВИ СКРОМНИ: ЛЕТУВААТ ЗАЕДНО СО ОБИЧНИОТ НАРОДОТ НА ЕФТИНА ПЛАЖА ВО ПЕФКОХОРИ НА ПРВИОТ КРАК, НЕ СЕ НА ЕГЗОТИЧНИ ДЕСТИНАЦИИ КАКО МИКОНОС, МАЛДИВИ, ЕГИПЕТ, КУБА, СЕЈШЕЛИ
БРАВО - НОВИ ГРАДИНКИ ВО КИСЕЛА ВОДА: УСЈЕ ЗА ПРВПАТ ДОБИВА ГРАДИНКА, НАСКОРО ГРАДИНКА И ВО РАСАДНИК
БРАВО - НОВИ ГРАДИНКИ ВО КИСЕЛА ВОДА: УСЈЕ ЗА ПРВПАТ ДОБИВА ГРАДИНКА, НАСКОРО ГРАДИНКА И ВО РАСАДНИК
БОМБА НА ОСМАНИ: Нема потреба да се гласа во собрание за францускиот предлог, тој е во рамки на декларацијата усвоена лани, се нудам да одам во ВМРО ДПМНЕ да им го објаснам предлогот
БОМБА НА ОСМАНИ: Нема потреба да се гласа во собрание за францускиот предлог, тој е во рамки на декларацијата усвоена лани, се нудам да одам во ВМРО ДПМНЕ да им го објаснам предлогот
ОСМАНИ: СПОРЕД ПРОТОКОЛОТ КОЈ ЌЕ ГО ОБЈАВИМЕ УТРЕ СЕ ПРЕДВИДУВА ОТВОРАЊЕ НА АРХИВИТЕ ВО ДВЕТЕ ЗЕМЈИ И РЕХАБИЛИТАЦИЈА НА ЖРТВИТЕ ОД КОМУНИЗМОТ
ОСМАНИ: СПОРЕД ПРОТОКОЛОТ КОЈ ЌЕ ГО ОБЈАВИМЕ УТРЕ СЕ ПРЕДВИДУВА ОТВОРАЊЕ НА АРХИВИТЕ ВО ДВЕТЕ ЗЕМЈИ И РЕХАБИЛИТАЦИЈА НА ЖРТВИТЕ ОД КОМУНИЗМОТ
ОСМАНИ: ГОВОРОТ НА ОМРАЗА КОН БУГАРИЈА НЕМА ДА СЕ ТАРГЕТИРА СО ЦЕНЗУРА ТУКУ СО АПЕЛИ И СООПШТЕНИЈА
ОСМАНИ: ГОВОРОТ НА ОМРАЗА КОН БУГАРИЈА НЕМА ДА СЕ ТАРГЕТИРА СО ЦЕНЗУРА ТУКУ СО АПЕЛИ И СООПШТЕНИЈА
ЌЕ ПАЃААТ РУСКИ АВИОНИ И ХЕЛИКОПТЕРИ ВО УКРАИНА: АМЕРИКА ПРАЌА ВО УКРАИНА НАЈСОВРЕМЕНИ СИСТЕМИ ЗА АНТИ ВОЗДУШНА ОДБРАНА ВРЕДНА 800 МИЛИОНИ ДОЛАРИ
ЌЕ ПАЃААТ РУСКИ АВИОНИ И ХЕЛИКОПТЕРИ ВО УКРАИНА: АМЕРИКА ПРАЌА ВО УКРАИНА НАЈСОВРЕМЕНИ СИСТЕМИ ЗА АНТИ ВОЗДУШНА ОДБРАНА ВРЕДНА 800 МИЛИОНИ ДОЛАРИ
НОВ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД НА РУСИТЕ: СО РАКЕТИ УБИЕНИ 30 ЖИТЕЛИ НА ОДЕСА
НОВ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД НА РУСИТЕ: СО РАКЕТИ УБИЕНИ 30 ЖИТЕЛИ НА ОДЕСА
ОСМАНИ: Се разбира дека секое решение, предлог, којшто треба да задоволи две страни е компромисен и дека не е идеален само за едната страна, било кој предлог ќе треба да ги остави двете страни подеднакво задоволни или незадоволни
ОСМАНИ: Се разбира дека секое решение, предлог, којшто треба да задоволи две страни е компромисен и дека не е идеален само за едната страна, било кој предлог ќе треба да ги остави двете страни подеднакво задоволни или незадоволни

(ВИДЕО) Клековски: Владата е најголемиот кршач на работничките права во Македонија, за да имаме квалитетен образовен систем потребно е значајно зголемување на буџетот во образованието

Сашо Клековски, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денеска на трибината наречена „Повисоки плати за просветниот кадар“ истакна дека со заминувањето на Мила Царовска од министерството за Образование и Наука се докажа дека владата предводена од СДСМ водела неуспешни политики во образовниот систем.

-Ако сметате дека сте успешни како влада во образованието, ако сметате дека успешно се водат политиките нормално е да министерот да ја продолжи кариерата и функцијата за да ги доврши нели пошто во две годни не се прават реформи во образованието па да ги доврши започнатите работи. Самото заминување на Мила Царовска од владата на СДСМ говори дека во период на политиките за образование е оценет како погрешен, истакна Клековски.

Тој исто така тврди дека најголем кршач на работничките права во Македонија е самата влада.

-Јас најодговорно тврдам дека владата е најголемиот кршач на работничките права, и тоа не само во сегментот на платите туку и во другите сегменти на стабилно вработување бидејќи ако сакате да задржите квалитетен кадар не е само платата туку тој треба да има некој перспектива, некоја стабилност во работата, рече Клековски.

Клековски додаде дека потребно е значајно зголемување на буџетот во образованието ако сакаме да имаме квалитетен образовен систем.

-Прво треба да се усогласиме дали образованието ни е лошо или добро, ако е лошо тоа значи дека не може да ги правиме работите како што сме ги правеле претходно. Буџетот за образование мора да биде значајно зголемен, со овој буџет толку е квалитетот. Секое очекување со истиот овој буџет да постигнеме нешто големо е смешно. Втората работа што ја покажа времето е дека за жал еден министер кој доаѓаше од граѓанскиот сектор каде што треба да се практикува партиципативност, консултации реформите во образованието ги затвори во еден тесен круг на идеолошки подобни личности кои верувам дека работеле и претходно во реформи на образованието, наместо да го направи тоа што е неопходно, да го отвори процесот консултативно со сите чинители. Значи реформи во образованието не може да се направат без тие што работат во образованието, без наставниците и професорите, реле Клековски.

Тој исто така додаде дека квалитетот во образование мора да го испорачаат само квалитетни луѓе и дека ние можеме неколку пати да ја смениме наставната програма но ако подготвиме луѓето што треба да ја спроведат таа наставна програма или план , значи не сме направиле ништо.

Притоа тој додаде дека:

-Во моментот во ваква плата во образованието ние не можеме да привлечеме доволно кадар на сите нивоа, никогаш немало толку ниски плати, ова е комплетно демотивирачки за кадрите да останат во образованието туку се повеќе размислуваат да го напуштат процесот и да бараат некое друго решение надвор од образовниот систем.

loading...

link tài xỉu go88 GO88 - Link Tải Game Bài Go88 Club APK, IOS, AnDroid go88 bản chuẩn

sunwin exports