ЗАЕВ СЕ ПОФАЛИ СО НОВ УСПЕХ: Продолжува растот на платите, посветени сме да стигнеме до 34.000 денари просечна плата
ЗАЕВ СЕ ПОФАЛИ СО НОВ УСПЕХ: Продолжува растот на платите, посветени сме да стигнеме до 34.000 денари просечна плата
Почитувани, ве известуваме дека Комерцијална банка АД Скопје од четврток, 25.02.2021 година, ќе започне со исплата на февруарските пензии
Почитувани, ве известуваме дека Комерцијална банка АД Скопје од четврток, 25.02.2021 година, ќе започне со исплата на февруарските пензии
Комерцијална банка ви нуди потрошувачки кредит до 1.500.000 денари што се одобрува во рок од 24 часа
Комерцијална банка ви нуди потрошувачки кредит до 1.500.000 денари што се одобрува во рок од 24 часа
Денес започна со работа новата модернизирана експозитура на Комерцијална банка во Дебар
Денес започна со работа новата модернизирана експозитура на Комерцијална банка во Дебар
КАФЕАНЏИИТЕ НА КЕЈОТ ВО СКОПЈЕ ПОЧНАА ДА СИ ГИ УРИВААТ ТЕРАСИТЕ СО КОИ БЕШЕ ЗАФАТЕНО ЦЕЛОТО ШЕТАЛИШТЕ
КАФЕАНЏИИТЕ НА КЕЈОТ ВО СКОПЈЕ ПОЧНАА ДА СИ ГИ УРИВААТ ТЕРАСИТЕ СО КОИ БЕШЕ ЗАФАТЕНО ЦЕЛОТО ШЕТАЛИШТЕ
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Општина Кисела Вода засади 136 садници
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Општина Кисела Вода засади 136 садници
СДСМ: Ги повикуваме сите граѓани, сите заедници, сите партии и секој заинтересиран за подобра македонска иднина, сите да се вклучат во споделување на повикот за попишувачи објавен од Државниот завод за статистика
СДСМ: Ги повикуваме сите граѓани, сите заедници, сите партии и секој заинтересиран за подобра македонска иднина, сите да се вклучат во споделување на повикот за попишувачи објавен од Државниот завод за статистика
Костадинов: Правдата е тука, пропадна мисијата на Мицкоски поради која Груевски и Мијалков го поставија во ВМРО ДПМНЕ
Костадинов: Правдата е тука, пропадна мисијата на Мицкоски поради која Груевски и Мијалков го поставија во ВМРО ДПМНЕ

ВИДЕО) КОВАЧЕВСКИ НА ЗЕМАК 2020: АД ЕСМ РАБОТИ НА ИСПОЛНУВАЊЕ НА ЕВРОПСКИТЕ СТАНДАРДИ ВО ЕНЕРГЕТИКАТА

Производството и протокот на енергија не смее да запре и покрај отежнатите услови од ковид пандемијата кои може да се влошат во претстојниот период, изјави генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски, во своето обраќање при отворањето на конференцијата на Здружението на енергетичарите-ЗЕМАК, која оваа година се одржа онлајн.

,,Оваа криза не смее да не спречи во нашата работа како енергетски компании и како енергетичари. Исто така, не смее да запрe ниту научниот дел поткрепен со емпиријата од секојдневниот работен процес, затоа што новите трендови во енергетиката веќе се отпочнати и течат и истите мора да се спроведуваат понатаму согласно преземените обврски на национално и на светско ниво. А за сето тоа се потребни истражувања, студии на случај, сублимирање на податоци и резултати, анализи итн.”-изјави Ковачевски, кој ја поздрави разновидноста на темите со кои учесниците се пријавени за годинешната конференција.

,,Евидентно е дека на листата на трудови на оваа конференција се наоѓаат теми кои произлегуваат и се однесуваат на традиционалните извори на енергија, како и теми поврзани со обновливите извори на енергија, што покажува дека кај нас е многу висока свесноста за новите трендови и новите обврски на тоа поле, кои како што кажав ги имаме прифатено на национално ниво и мораме да се усогласиме со европската регулатива и европските стандарди.

Во овој контекст сакам да потенцирам дека АД ЕСМ посветено работи на модернизирање на своите традиционални производни капацитети на електрична енергија, конкретно термоелектраните, со цел нивно усогласување со пропишаните европски стандарди во однос на ниска стапка на загадување.

Понатаму, ги санираме хидроелектраните за оптимизација на производството на електрична енергија од вода и што помала загуба и на овој ресурс. Исто така, ги прошируваме постоечките производни капацитети кои почиваат на ветерна енергија, а почнавме изградба и на фотоволтаични електрани, односно во нашето портфолио внесуваме и производство на електрична енергија од сонце”- изјави Ковачевски.

loading...

One Piece (Dub) Episode 641 at AnimeHeaven arifureta anime heaven

How Not to Summon a Demon Lord Ω (https://crunchyrollfree.com/m/Q8VQ) Episode Preview at website https://crunchyrollfree.com crunchyroll free membership