Макрон во посредничка улога меѓу Скопје и Софија: Освен со Ковачевски разговарал и со Радев
Макрон во посредничка улога меѓу Скопје и Софија: Освен со Ковачевски разговарал и со Радев
ЈАКИМОВСКИ ПРОТИВ ВМРО ДПМНЕ: ГЛУПАВО Е ДА СЕ ОБВИНУВА ВЛАДАТА ЗА ИНФЛАЦИЈАТА, ТОА Е СВЕТСКИ ФЕНОМЕН ПОРАДИ ПАНДЕМИЈАТА И ВОЈНАТА
ЈАКИМОВСКИ ПРОТИВ ВМРО ДПМНЕ: ГЛУПАВО Е ДА СЕ ОБВИНУВА ВЛАДАТА ЗА ИНФЛАЦИЈАТА, ТОА Е СВЕТСКИ ФЕНОМЕН ПОРАДИ ПАНДЕМИЈАТА И ВОЈНАТА
(ВИДЕО) СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: ШТОМ БУГАРСКИТЕ МЕДИУМИ РАСПАЛИЈА ПО СОПРУГАТА НА ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ, ЗНАЧИ ПРЕМИЕРОТ НЕ ИМ ПОПУШТА, ДОБРО ГИ БРАНИ ИНТЕРЕСИТЕ НА ДРЖАВАТА
(ВИДЕО) СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: ШТОМ БУГАРСКИТЕ МЕДИУМИ РАСПАЛИЈА ПО СОПРУГАТА НА ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ, ЗНАЧИ ПРЕМИЕРОТ НЕ ИМ ПОПУШТА, ДОБРО ГИ БРАНИ ИНТЕРЕСИТЕ НА ДРЖАВАТА
Зидојче цајтунг: Србија и Бугарија му вртат грб на Путин
Зидојче цајтунг: Србија и Бугарија му вртат грб на Путин
Вархељи се врати во Софија да ги убеди Петков и Радев да ја откочат блокадата на Северна Македонија
Вархељи се врати во Софија да ги убеди Петков и Радев да ја откочат блокадата на Северна Македонија
Претседателот Пендаровски го прими ученикот Амир Дестанов, кој освои трето место на натпревар по математика иако живее многу тешко во тешка сиромаштија
Претседателот Пендаровски го прими ученикот Амир Дестанов, кој освои трето место на натпревар по математика иако живее многу тешко во тешка сиромаштија
За само 100 дена од мандатот на Ковачевски: поголеми плати, пензии, инвестиции и успешно справување со кризата
За само 100 дена од мандатот на Ковачевски: поголеми плати, пензии, инвестиции и успешно справување со кризата
Северна Македонија тапка во место според годишниот извештај за состојбата со човековите права на ЛГБТИ луѓето
Северна Македонија тапка во место според годишниот извештај за состојбата со човековите права на ЛГБТИ луѓето

(ВИДЕО) Ковачевски: Со бојкотирање на Собранието се бојкотираат граѓаните и компаниите

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски во интервју за ТВ „Сител“ истакна дека парламентот мора да работи, а сите пратеници треба да бидат на висина на својата задача.

„Едно е да дадете ваше решение и да предложите подобро решение и да дискутирате, но сосема друго е да бојкотирате и тоа да блокирате нешто 20 месеци и да не се става на дневен ред. Тоа е класичен бојкот на Собранието, односно на одредени законски решенија. Особено за клучни системски закони кога се организираат јавни расправи и на кои треба да бидат присутни пратениците од сите политички партии, како што се застапени во секоја комисија, експертската јавност коишто ќе можат да дадат свој придонес“, нагласи премиерот Ковачевски.

Тој додаде дека имаме демократски систем во државата кој што е изграден врвно со 45% усогласеност со законодавството од ЕУ и дека Северна Македонија во изминатите 5 години напредува и тоа со големи чекори кон развојот на демократијата, развојот на правата на граѓаните, развојот на слободата на медиумите и особено развојот на транспарентноста и инклузивноста во донесувањето одлуки.

„Пратениците од опозицијата слободно дискутираат и врз основа на тие дискусии, доколку тие се издржани, нормално, она што е кажано да биде прифатено. Собранието треба да биде место кое што ќе биде дом на демократијата, а не место за блокади, бојкот, како што беше во минатото, кога истата таа опозиција која што тогаш беше власт го користеше за насилство“, потенцираше премиерот Ковачевски.

Тој додаде дека пратениците треба да бидат на ниво на својата задача, затоа што пратениците се избрани од народот, тие претставуваат таму граѓани, не претставуваат политички партии.

„Тие се делегирани од политичките партии меѓутоа мора да работат во интерес на граѓаните, на ист начин како што Владата работи во интерес на граѓаните и носи секојдневно мерки и законски решенија кои што се во насока на справување со оваа историски најголема криза после Втората светска војна со која што се соочува Европа“, нагласи Ковачевски.

loading...

https://animeflix1.com/. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

ANIMEFLIX Death Note (Dub)

english dubbed anime ANIMEFLIX Attack on Titan (Dub)

Record of Ragnarok

dubbed anime One Piece

stream anime online Dragon Ball (Dub)

tải go88