(ВИДЕО) МНОГУ СЕ ОМРСИЈА ОД ПРОПАГАНДАТА НА ГРУЕВИЗМОТ, ОД ПОЛИТИЧАРИ, ПРЕКУ ПЕАЧИ, НОВИНАРИ, СУДИИ, БИЗНИСМЕНИ, ЕКСПЕРТУТКИ
(ВИДЕО) МНОГУ СЕ ОМРСИЈА ОД ПРОПАГАНДАТА НА ГРУЕВИЗМОТ, ОД ПОЛИТИЧАРИ, ПРЕКУ ПЕАЧИ, НОВИНАРИ, СУДИИ, БИЗНИСМЕНИ, ЕКСПЕРТУТКИ
Градоначалникот на Подгорица гостин на Шилегов
Градоначалникот на Подгорица гостин на Шилегов
Светска банка: Заштитата од пожари во модуларната болница во Тетово е надлежност на директорот и персоналот
Светска банка: Заштитата од пожари во модуларната болница во Тетово е надлежност на директорот и персоналот
ФАКТ ПРЕД КОЈ АНТИ ВАКСЕРИТЕ МОЛЧАТ: ОД 700 000 ГРАЃАНИ КОИ ПРИМИЛЕ ДВЕ ВАКЦИНИ, НЕМА НИТУ ЕДЕН ПРИЈАВЕН СЛУЧАЈ НА КОМПЛИКАЦИИ
ФАКТ ПРЕД КОЈ АНТИ ВАКСЕРИТЕ МОЛЧАТ: ОД 700 000 ГРАЃАНИ КОИ ПРИМИЛЕ ДВЕ ВАКЦИНИ, НЕМА НИТУ ЕДЕН ПРИЈАВЕН СЛУЧАЈ НА КОМПЛИКАЦИИ
Пендаровски – Штајнмајер во Њујорк: Градењето пријателски релации со Германија е од исклучително значење за Република Северна Македонија
Пендаровски – Штајнмајер во Њујорк: Градењето пријателски релации со Германија е од исклучително значење за Република Северна Македонија
НОВА ВЕРЗИЈА НА ПРИКАЗНАТА ЗА ОВЧАРОТ, СЕЛАНИТЕ И ВОЛКОТ: Валканиот план на ВМРО ДПМНЕ како да ги изеде овците, да го намести волкот и да ги измами селаните!
НОВА ВЕРЗИЈА НА ПРИКАЗНАТА ЗА ОВЧАРОТ, СЕЛАНИТЕ И ВОЛКОТ: Валканиот план на ВМРО ДПМНЕ како да ги изеде овците, да го намести волкот и да ги измами селаните!
СТАНИЦИ ЗА ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД КРАДЕЛЕ ОД ДРЖАВАТА околу 3 милиони евра од уплатените такси завршиле на нивните сметки
СТАНИЦИ ЗА ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД КРАДЕЛЕ ОД ДРЖАВАТА околу 3 милиони евра од уплатените такси завршиле на нивните сметки
ФИЛИПЧЕ НА МЕЃУНАРОДЕН ЛЕКАРСКИ СИМПОЗИУМ: Здравствените работници со својата посветена и пожртвувана работа, докажаа дека здравствениот систем е столб на државата
ФИЛИПЧЕ НА МЕЃУНАРОДЕН ЛЕКАРСКИ СИМПОЗИУМ: Здравствените работници со својата посветена и пожртвувана работа, докажаа дека здравствениот систем е столб на државата

(ВИДЕО) Маричиќ на трибина на СДММ: Измените на Кривичниот законик во центарот ја ставаат заштитата и правата на жртвата на родово базирано насилство

Би сакал да искажам пофалби за ова што го прави СДММ, а особено младите жени, бидејќи тој притисок што се создава од нивна страна е единствениот начин да се наметне прашањето за родова еднаквост на вистинскиот начин и да бидат притиснати институциите да дејствуваат во единствената можна насока во прогресивно општество, а тоа е целосна рамноправност, истакна меѓународниот секретар на СДСМ Бојан Маричиќ на јавната трибина во организација на Социјалдемократската младина на Македонија.

За „Јавна соба“, без размислување ќе кажам дека е кривично дело. Да не беше така, немаше да има лица лишени од слобода, на кои им е определен притвор и немаше да дејствува јавното обвинителство, рече Маричиќ, додавајќи дека инситуциите на системот дејствуваат со цел ваквите настани повеќе никогаш да не се повторат.

Кривичниот законик се либерализира преку воведување на нови кривични дела и добро е што измените во центарот ја ставаат заштитата и правата на жртвата и ги прецизираат делата од родово базирано насилство, истакна Маричиќ, додавајќи дека се воведуваат кривичните дела демнење и полово вознемирување.

Тој нагласи дека мора да се избегнат ситуациите жртвите да бидат повторно жртви, повторно да поминуваат низ истиот пекол.

Кривичното дело демнење ќе ја заштити жената и во дигиталниот простор, и предвидува санкционирање на влегување во приватноста во јавен или дигитален простор, несакан контакт, искористување на лични податоци, слики, приватни преписки, прецизираше Маричиќ.

Маричиќ посочи дека за кривичното дело Полово вознемирување се предвидува парична казна и затвор до една година.

Оваа нова верзија на измените на Кривичниот законик пред една недела е пуштена во владина процедура и наскоро треба да биде во собрание, каде очекувам дека ќе наиде на поширок консензус, порача секретарот за меѓународна соработка на СДСМ Бојан Маричиќ.

loading...

AnimeKisa: Yamada-kun to 7-nin no Majo anime episode Full online free at https://animekisa.in anime websites

Glass Fleet: The Legend of the Wind of the Universe (Dub) Episode 26

Website https://aniwatch.pro: Watch Precure All Stars Movie: Minna de Utau♪ - Kiseki no Mahou aniwatch Episode Full watch anime free

Website https://animetv.cc: Watch 009-1 (Dub) animetv Episode 12 chiang anime tv

Forums alliedmods: https://forums.alliedmods.net/member.php?u=312430

Github: https://github.com/animeflixnl