Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Џозеф: Бугарското малтретирање на Македонија веќе е проблем и на НАТО
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Ковачевски со поддршка за Парадата на гордоста: Секој има право на почит и достоинство
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
Глобално обединети можеме да обезбедиме храна за сите е заклучокот од министерската конференција во Берлин „Uniting for Global Food Security“
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија

ВИДЕО | Аријанит Хоџа: Ние сме рекордери во субвенционирање на земјоделството

Земјоделството е една од најважните гранки во државата и затоа секоја година издвојуваме 160 милини евра за негова поддршка, вели министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Аријанит Хоџа во интервју за „Слободен печат“.

Во однос на незадоволството што последни во низа го искажаа оризопроизводителите, министерот Хоџа рече дека наскоро ќе ги покани оризарите на разговор за заедно со инспекторатот за земјоделство да утврдат каде е проблемот и дали тие барања се во склоп на постојната ситуација во доменот на оризопроизводството, дали е потребна интервенција и каква.

-Како министерство сме апсолутно отворени за секоја потреба што ја имаат земјоделците, но само со точна анализа за што. Барањата за фиксна цена се нерални затоа што државата не може да утврди цена на производи што се пазарни. Што се однесува пак дека амбарите им се полни, тоа е веројатно затоа што чекале подобра пазарна цена, смета Хоџа.

Трендот во иднина ќе биде да направиме развојни земјоделски стопанства како економски гранки и да го зголемиме извозот на земјоделски производи.

Но зошто државата ги субвенционира сите земјоделски производи со пари на сите граѓани и дали со тоа добиваме на нашите трпези поевтини земјоделски производи, кои се извозно ориентирани производи и дали земјоделците очекуваат Владата да им отвора нови пазари, за овие и други прашања од интервјуто со министерот Аријанит Хоџа.

loading...

go88 app diễn đàn go88 quà tri ân go88

sunwin g88