Резолуција во Конгресот за славење на македонскиот јазик и наследство
Резолуција во Конгресот за славење на македонскиот јазик и наследство
БРИТАНИЈА ЈА ОБВИНИ МОСКВА ДЕКА САКА ДА ПОСТАВИ ПРОРУСКА ВЛАДА ВО УКРАИНА
БРИТАНИЈА ЈА ОБВИНИ МОСКВА ДЕКА САКА ДА ПОСТАВИ ПРОРУСКА ВЛАДА ВО УКРАИНА
АБРЕ МАКЕДОНЧЕ, КАДЕ ЛЕТАШ: 247 санкции за брзо возење
АБРЕ МАКЕДОНЧЕ, КАДЕ ЛЕТАШ: 247 санкции за брзо возење
ЌЕ СЕ СРЕДИ ОВА РУГЛО ВО ЦЕНТАРОТ НА ГРАДОТ: „БУШИ“ ЈА КУПИ ЗГРАДАТА НА „ТЕХНОМЕТАЛ ВАРДАР“ ВО СТРОГИОТ ЦЕНТАР НА СКОПЈЕ, ЌЕ БИДЕ ХОТЕЛ
ЌЕ СЕ СРЕДИ ОВА РУГЛО ВО ЦЕНТАРОТ НА ГРАДОТ: „БУШИ“ ЈА КУПИ ЗГРАДАТА НА „ТЕХНОМЕТАЛ ВАРДАР“ ВО СТРОГИОТ ЦЕНТАР НА СКОПЈЕ, ЌЕ БИДЕ ХОТЕЛ
ЛУЃЕ НЕ СИ ИГРАЈТЕ СО СУДБИНАТА, НЕ ВОЗЕТЕ ПИЈАНИ, МОЖЕ ДА УБИЕТЕ НЕКОГО А И СЕБЕСИ: МВР ФАТИ 20 ПИЈАНИ ВОЗАЧИ ВО СКОПЈЕ, 17 ВО ТЕТОВО, 15 ВО СТРУМИЦА, 11 ВО БИТОЛА...
ЛУЃЕ НЕ СИ ИГРАЈТЕ СО СУДБИНАТА, НЕ ВОЗЕТЕ ПИЈАНИ, МОЖЕ ДА УБИЕТЕ НЕКОГО А И СЕБЕСИ: МВР ФАТИ 20 ПИЈАНИ ВОЗАЧИ ВО СКОПЈЕ, 17 ВО ТЕТОВО, 15 ВО СТРУМИЦА, 11 ВО БИТОЛА...
Денеска ќе биде многу студено и ветровито
Денеска ќе биде многу студено и ветровито
Вселенскиот патријарх Вартоломеј на премиерот Ковачевски му ја честита новата функција
Вселенскиот патријарх Вартоломеј на премиерот Ковачевски му ја честита новата функција
ГЕРМАНЦИТЕ СИ ЈА ПОКАЖАА ПАК СВОЈАТА СЕБИЧНОСТ И ЗАБЕГАНОСТ КОЈА ЈА ВИДОВМЕ ЗА ВРЕМЕ НА ХИТЛЕР: ОДБИВААТ ДА И ПОМОГНАТ НА УКРАИНА ЗА ДА НЕ СИ ГИ ЗАГРОЗАТ СВОИТЕ ЕКОНОМСКИ ИНТЕРЕСИ ПОВРЗАНИ СО ЕФТИНИОТ РУСКИ ГАС
ГЕРМАНЦИТЕ СИ ЈА ПОКАЖАА ПАК СВОЈАТА СЕБИЧНОСТ И ЗАБЕГАНОСТ КОЈА ЈА ВИДОВМЕ ЗА ВРЕМЕ НА ХИТЛЕР: ОДБИВААТ ДА И ПОМОГНАТ НА УКРАИНА ЗА ДА НЕ СИ ГИ ЗАГРОЗАТ СВОИТЕ ЕКОНОМСКИ ИНТЕРЕСИ ПОВРЗАНИ СО ЕФТИНИОТ РУСКИ ГАС

(ВИДЕО) Премиерот Заев и градоначалникот на Охрид Георгиески: Охриѓани добиваат безбедна улица, а младите од Охрид и регионот современо училиште за средно стручно образование

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска, во придружба градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески и на пратениците направи увид во работите на реконструкцијата на спортската сала и спортските терени на Општинскиот електромашински училиштен центар „Св. Наум Охридски“, и ја пуштија во улицата „15-ти Корпус“ – една од најзначајните сообраќајни артерии на Охрид.

„Станува збор за исклучително важна улица бидејќи таа e влезот во градот за сите оние што во Охрид пристигнуваат од Ресен, Битола, Прилеп и од другите градови од истокот и југоистокот на нашата земја. Улицата е од исклучително значење за жителите од овој дел на градот, како и за сите индустриски капацитети и фирми кои гравитираат во индустриската зона која се протега долж улицата“, нагласи премиерот Заев на настанот.

Проектот за реконструкција опфати замена на атмосферската канализација и поставување на нов асфалт на коловозот и комплетното уредување на пешачките и велосипедските патеки од двете страни на улицата.

За реализација на овој значаен проект Општина Охрид издвои 30 милиони денари од општинскиот буџет, а останатите средства во износ од 28 милиони денари се обезбедени од ЈП „Државни патишта“.

„Охриѓани, но и нашите редовни гости кои пристигнуваат во Охрид од овој приод кон градот, многу добро се сеќаваат во каква руинирана состојба беше оваа улица. Ценејќи ги вистинските и приоритетните потребни на граѓаните, но и на фирмите кои гравитираат во овој дел на градот одлучивме да го реализираме овој голем проект“, рече градоначалникот Константин Георгиески.

Тој најави дека паралелно со реконструкцијата на оваа значајна сообраќајница во завршна фаза е уште еден голем и сложен инфраструктурен проект, а тоа е реконструкција на улицата „Абас Емин“.

На увидот на работите на реконструкцијата на спортската сала и спортските терени на Општинскиот електромашински училиштен центар „Св. Наум Охридски“ беше истакнато дека ова средно училиште доживеа речиси целосна реконструкција и обнова.

Во 2019 година со поддршка на Министерството за образование беа обновени прозорците и дел од кровната конструкција, а во 2020 година беше завршена обновата на покривот и комплетно реконструирана фасадата со што училиштето доби сосема нов лик.

Сега се во тек работите на реконструкцијата на спортската сала и на спортските терени и со тоа ова училиште го добива целосниот модерен и функционален училиштен центар со сите погодности за изведување квалитетна настава.

„Ова училиште, како партнер на програмата за дуално образование има посебно место во нашиот образовен систем со оглед на фактот што за оваа новина во нашето образование посветуваме посебно внимание за да биде целосно и успешно имплементирана“, истакна премиерот Заев.

Дополнително, Oпштина Охрид ги реновираше сите училници, кабинети и канцелариски простории, а со цел да се овозможи поголема функционалност на онлајн часовите за учениците од ова средно училиште беа набавени 20 нови десктоп компјутери.

loading...

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4Anime Seirei Gensouki: Spirit Chronicles

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Mugen Train Arc

anime website Seirei Gensouki: Spirit Chronicles

anime online DARLING in the FRANXX (Dub)

JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind (Dub)