Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ

(ВИДЕО) СДСМ: Ја унапредуваме слободата на медиумите, напредок за 33 места на листата на Репортери без граници

Прес-конференција, Дарко Каевски, портпарол и пратеник на СДСМ

Почитувани,

Заштита на слободата на изразување и медиумските слободи се еден од важните приоритети за Владата предводена од СДСМ.

Од првиот ден од мандатот посветени сме на градење слободно општество каде правата и слободите на новинарите, на медиумите се неприкосновени.

Доказ за успешноста на тие политики се и извештаите на реномирани меѓународни организации.

Република Северна Македонија во 2022 година забележа скок од 33 позиции на листата на „Репортери без граници“ во однос на минатата година.

Од 90тата, сега сме на 57тата позиција на листата, далеку пред многу држави од нашето соседство.

За разлика во време на 11 годишниот режим кога бевме категоризирани како заробена држава, кога се апсеа новинари и се затвораа медиуми, денес Северна Македонија постојано напредува кога станува збор за слободата на медиумите.

Институциите денес се многу повеќе транспарентни, а новинарите слободно ја вршат својата работа.

Сето ова за нас е дополнителен мотив уште повеќе да ја штитиме и унапредуваме слободата на говор и изразување.

Нека е честит 3 мај – Светскиот ден на слободата на медиумите.

loading...

go88 đăng nhập app hack go88 mẹo chơi tài xỉu go88

tại sunwin pc sunwin bịp như thế nào SunWin - Game bài uy tín - Link vào Sun Win mới nhất 2022