Заев од Росоман: Гласајте за бројот 12, за Стојан Николов за Општина Росоман да остане прогресивна, обединета, европска и економски развиена
Заев од Росоман: Гласајте за бројот 12, за Стојан Николов за Општина Росоман да остане прогресивна, обединета, европска и економски развиена
БОМБА НА ПЕТРОВСКА: И сопругот на Данела има бугарска лична карта!
БОМБА НА ПЕТРОВСКА: И сопругот на Данела има бугарска лична карта!
(ВИДЕО) СДСМ КУМАНОВО: Гласот за Димитриевски е глас за ВМРО-ДПМНЕ, да се обединиме да гласаме за 12, за Оливер Илиевски
(ВИДЕО) СДСМ КУМАНОВО: Гласот за Димитриевски е глас за ВМРО-ДПМНЕ, да се обединиме да гласаме за 12, за Оливер Илиевски
НИКОЛА ДИМИТРОВ СО ИСКРЕНА И СЕСРДНА ПОДДРШКА ЗА ПЕТРЕ ВО НЕДЕЛА - ЌЕ ГЛАСАМ ЗА НЕГО СО ЧИСТА СОВЕСТ!
НИКОЛА ДИМИТРОВ СО ИСКРЕНА И СЕСРДНА ПОДДРШКА ЗА ПЕТРЕ ВО НЕДЕЛА - ЌЕ ГЛАСАМ ЗА НЕГО СО ЧИСТА СОВЕСТ!
Заев: Да не дозволиме да скршенеме од патот на напредокот, да гласаме за број 12 за победа во Демир Капија, за победа низ целата држава
Заев: Да не дозволиме да скршенеме од патот на напредокот, да гласаме за број 12 за победа во Демир Капија, за победа низ целата држава
ШИЛЕГОВ: ВО МОМЕНТОВ СКОПЈЕ РАБОТИ НА ТРИ НАЈСЛОЖЕНИ ИНФРАСТРУКТУРНИ ПРОЕКТИ ВО СВОЈАТА ИСТОРИЈА
ШИЛЕГОВ: ВО МОМЕНТОВ СКОПЈЕ РАБОТИ НА ТРИ НАЈСЛОЖЕНИ ИНФРАСТРУКТУРНИ ПРОЕКТИ ВО СВОЈАТА ИСТОРИЈА
ШИЛЕГОВ ГИ ПОДДРЖУВА КУЛТУРНИТЕ РАБОТНИЦИ КОИ ВМРО-ДПМНЕ ГИ ДЕГРАДИРАШЕ
ШИЛЕГОВ ГИ ПОДДРЖУВА КУЛТУРНИТЕ РАБОТНИЦИ КОИ ВМРО-ДПМНЕ ГИ ДЕГРАДИРАШЕ
БОМБА НА ЏАФЕРОСКИ: ОБЕЗБЕДИВ 30 милиони странска инвестиција во Општина Долнени
БОМБА НА ЏАФЕРОСКИ: ОБЕЗБЕДИВ 30 милиони странска инвестиција во Општина Долнени

(ВИДЕО) Шахпаска: Ја повикувам локалната власт да се вклучи во обезбедување на услугата помош и нега во домот на стари лица

Денес министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, го посети Здружението на пензионери во Општина Пехчево. На средбата стана збор за прашања во доменот на висината на пензијата и за начинот на кој таа се усогласува.

„На пензионерите им пренесов за новиот концепт на децентрализација на социјалните услуги и апелирав локалната самоуправа и источниот плански регион да се вклучат во обезбедувањето на Помош и нега во домот на стари лица.

Оваа услуга се врши преку лиценцирани даватели и веќе ја воспоставивме во 19 општини. Услугата е дел од Проектот за подобрување на социјалните услуги, поддржан од Светска банка. Ние како Министерство за труд и социјална политика и понатаму остануваме да ги поддржуваме пензионерите, да им обезбедиме здраво стареење и пријатни пензионерски денови“, рече министерката Шахпаска.

Клубот на Пензионери во Пехчево брои околу 1000 членови. Своите активности ги спроведуваат во пензионерското катче кое има затворен – реновиран дел, и отворен дел за кој очекуваат дека наскоро ќе биде дограден за да им служи во летните денови.

Пензионерите го искажаа своето задоволство за предвременото исплаќање на пензиите, дури и во економска криза, и стабилниот Пензиски фонд во нашата држава.

Пензионерите ја информираа министерката дека над 70% се веќе вакцинирани, што министерката го оцени како многу значајно за периодот кој следува.

loading...

animepahe :: okay-ish anime website

Website https://animeflix.nl: Watch Sailor Victory animeflix Episode 2 animeflix another

Website https://kissanime.mx: Watch A Certain Magical Index the Movie: The Miracle of Endymion kissanime Episode Full kissanime free

AnimeFLV: Rainbow Days OVA anime episode Full online free at https://animeflv.uk anime websites

Tapas: https://tapas.io/animefreakws

Yolotheme: https://yolotheme.com/forums/users/gogoanimebe/