ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: НОВА ВЛАДА ПОСЛЕ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ
ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: НОВА ВЛАДА ПОСЛЕ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ
НИКОЛОВСКИ: Носењето на потребните законски измени за мерките од Планот за борба против корупција се важни за запазување на роковите за имплементација на Планот. Ова денеска го посочивме како исклучително важно на средбата со Претседателот на Собранието на РСМ, Талат Џафери
НИКОЛОВСКИ: Носењето на потребните законски измени за мерките од Планот за борба против корупција се важни за запазување на роковите за имплементација на Планот. Ова денеска го посочивме како исклучително важно на средбата со Претседателот на Собранието на РСМ, Талат Џафери
(ВИДЕО) ФИЛИПЧЕ: ДОСЕГА НЕМА ОПАСНИ НЕСАКАНИ ЕФЕКТИ КАЈ ВАКЦИНИРАНИТЕ, ОСВЕН МАЛО ЦРВЕНИЛО И ПОКАЧЕНА ТЕМПЕРАТУРА КАЈ ЕДЕН ВАКЦИНИРАН
(ВИДЕО) ФИЛИПЧЕ: ДОСЕГА НЕМА ОПАСНИ НЕСАКАНИ ЕФЕКТИ КАЈ ВАКЦИНИРАНИТЕ, ОСВЕН МАЛО ЦРВЕНИЛО И ПОКАЧЕНА ТЕМПЕРАТУРА КАЈ ЕДЕН ВАКЦИНИРАН
(ВИДЕО) ЗАЕВ: ИЧ НЕ МЕ ИНТЕРЕСИРА КАКО ЌЕ СЕ ОДРАЗИ ВРЗ СДСМ АКО НЕКОЈ ФУНКЦИОНЕР НА СДСМ БИДЕ ФАТЕН ВО КРИМИНАЛ, ПОВАЖНА МИ Е БИТКАТА ПРОТИВ КРИМИНАЛОТ!
(ВИДЕО) ЗАЕВ: ИЧ НЕ МЕ ИНТЕРЕСИРА КАКО ЌЕ СЕ ОДРАЗИ ВРЗ СДСМ АКО НЕКОЈ ФУНКЦИОНЕР НА СДСМ БИДЕ ФАТЕН ВО КРИМИНАЛ, ПОВАЖНА МИ Е БИТКАТА ПРОТИВ КРИМИНАЛОТ!
ДЕСНИЧАРИТЕ УСПЕАЈА ДА ЈА УПРОПАСТАТ НАЈЛИБЕРАЛНАТА ЗЕМЈА ВО СВЕТОТ - СО ОВА ИСЛАМОТ ПРАКТИЧНО Е ЗАБРАНЕТ КАКО ВЕРА ВО СРЦЕТО НА ЕВРОПА: Швајцарците изгласаа забрана за носење никаб и бурка
ДЕСНИЧАРИТЕ УСПЕАЈА ДА ЈА УПРОПАСТАТ НАЈЛИБЕРАЛНАТА ЗЕМЈА ВО СВЕТОТ - СО ОВА ИСЛАМОТ ПРАКТИЧНО Е ЗАБРАНЕТ КАКО ВЕРА ВО СРЦЕТО НА ЕВРОПА: Швајцарците изгласаа забрана за носење никаб и бурка
БОМБА НА ОРДАНОВСКИ: СО ПОСЛЕДНИОТ ПОТЕГ ЗА ВЛАДА НА СДСМ И ВМРО ДПМНЕ, ЗАЕВ ПОКАЖА ДЕКА Е РОНАЛДО ВО ПОЛИТИКАТА А МИЦКОВСКИ Е ФУДБАЛЕР НА ФК МИРАВЦИ
БОМБА НА ОРДАНОВСКИ: СО ПОСЛЕДНИОТ ПОТЕГ ЗА ВЛАДА НА СДСМ И ВМРО ДПМНЕ, ЗАЕВ ПОКАЖА ДЕКА Е РОНАЛДО ВО ПОЛИТИКАТА А МИЦКОВСКИ Е ФУДБАЛЕР НА ФК МИРАВЦИ
ГОЛЕМИТЕ БРОЈКИ НА ЗАРАЗЕНИ ГИ ВРАЌААТ РЕСТРИКЦИИТЕ - МЗ: Комисијата за заразни болести предлoжи полициски час во цела држава од 22 часот навечер до 5 часот наутро
ГОЛЕМИТЕ БРОЈКИ НА ЗАРАЗЕНИ ГИ ВРАЌААТ РЕСТРИКЦИИТЕ - МЗ: Комисијата за заразни болести предлoжи полициски час во цела држава од 22 часот навечер до 5 часот наутро
(ВИДЕО) ЅВЕЗДА НА ДЕНОТ, РУСКИОТ АМБАСАДОР БЕЗДНИКИН СТАНУВА ОМИЛЕН АМБАСАДОР ВО ЗЕМЈАВА - НА ЧИСТ МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ИМ ПОСАКА НА ГРАЃАНИТЕ ДОБРО ЗДРАВЈЕ
(ВИДЕО) ЅВЕЗДА НА ДЕНОТ, РУСКИОТ АМБАСАДОР БЕЗДНИКИН СТАНУВА ОМИЛЕН АМБАСАДОР ВО ЗЕМЈАВА - НА ЧИСТ МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ИМ ПОСАКА НА ГРАЃАНИТЕ ДОБРО ЗДРАВЈЕ

(ВИДЕО) Шахпаска : Продолжуваме со заложбите, лицата со попреченост да бидат вклучени во општествениот живот на еднакви основи со останатите граѓани

* реклами —————————————————————————————————————————————

————————————————————————————————————————————————-

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска се сретна со претставниците на Полио Плус –движење против хендикеп

На средбата соговорниците разговараа за потребите на лицата со попреченост, пристапот до помош, поддршка, лична асистенција во нивните домови, како и овозможување на еднакви основи, со останатите граѓани бидат вклучени во општествениот живот . Притоа, се разговараше и за новиот Закон, кој Министерството за труд и социјална политика сериозно го подготвува, а се однесува на вработувањето на лицата со попреченост, Националниот Регистар на лицата со попреченост и Комисиите за функционална проценка на нивната работоспособност за да можат да бидат вклучени на пазарот на трудот.

* реклами —————————————————————————————————————————————–

————————————————————————————————————————————————————

„Разговаравме и за додатоците односно паричните права на лицата со попреченост, во делот на посебниот додаток на младите лица до 26 години, личната асистенција како начин на нивно вклучување во општеството и можноста за поголем опфат на овие лица и како заеднички да ги движиме работите во вистинска насока,“ изјави Шахпаска.

Таа посочи дека изминатиот период заеднички се покренати и прашањата за имплементација на Конвенцијата за лицата со попреченост во членот 29 , за нивната политичка вклученост, во процесите на избирање, да бидат бирани и да имаат пристапност до гласачките места, процеси кои се прилично придвижени.

* реклами ——————————————————————————————————————————————-

—————————————————————————————————————————————————–

„15 отсто од општата попоулација ја сочнуваат лицата со попреченост, таа бројка во нашата држава е е околу 300.000 граѓани.

Како одговорни носители на политики, продолжуваме да правиме се за нив, но не без нив,“ порача министерката Шахпаска.

Од страна на претставниците на Полио Плус, беше посочено дека заедничката соработка со Министерството за труд и социјалана политика продолжува и понатаму особено во делот на експертиза од нивна страна, со цел создавање на добар систем на градење приоритети кои се од клучно значење за лицата со попреченост.

loading...

Watch That Time I Got Reincarnated as a Slime: Tales - Veldora's Journal (Dub) Episode Full (https://animeheaven.pro/m/30mQ/ep-1) at website https://animeheaven.pro black clover anime heaven

One Piece (https://funimationfree.com/m/bOk) Episode 957 at Funimation funimation dragon ball z