ВМРО-НП: Овој предлог е најдобар досега, престанете да правите драми и трагедии
ВМРО-НП: Овој предлог е најдобар досега, престанете да правите драми и трагедии
СДСМ: Пред нас е предлог со чист македонски јазик, Мицкоски само сака да и наштети на државата и јавно призна дека е против ЕУ
СДСМ: Пред нас е предлог со чист македонски јазик, Мицкоски само сака да и наштети на државата и јавно призна дека е против ЕУ
Десет причини зошто треба да се подржи тнр.Француски предлог на ЕУ за решавање на спорот со Бугарија!
Десет причини зошто треба да се подржи тнр.Француски предлог на ЕУ за решавање на спорот со Бугарија!
(ВИДЕО) АРСОВСКИ: Предлогот не е идеален, ама е подобар од претходниот и ни овозможува да ги почнеме преговорите, битката со Бугарија ќе продолжи
(ВИДЕО) АРСОВСКИ: Предлогот не е идеален, ама е подобар од претходниот и ни овозможува да ги почнеме преговорите, битката со Бугарија ќе продолжи
Партија на пензионери: Треба да се прифати новиот француски предлог
Партија на пензионери: Треба да се прифати новиот француски предлог
МАРИЧИЌ ВО ДОЛГО КИЛОМЕТАРСКО ИНТЕРВЈУ ЗА МИА ВО ДЕТАЛИ ГО ОБЈАСНУВА МОДИФИЦИРАНИОТ ФРАНЦУСКИ ПРЕЛОГ: Со модифицираниот француски предлог го добиваме она за што со години се бориме
МАРИЧИЌ ВО ДОЛГО КИЛОМЕТАРСКО ИНТЕРВЈУ ЗА МИА ВО ДЕТАЛИ ГО ОБЈАСНУВА МОДИФИЦИРАНИОТ ФРАНЦУСКИ ПРЕЛОГ: Со модифицираниот француски предлог го добиваме она за што со години се бориме
Спасовски: Вкупниот криминалитет бележи намалување за 8,31 проценти
Спасовски: Вкупниот криминалитет бележи намалување за 8,31 проценти
МЗШВ со поддршка на „Фестивал на биодиверзитет“ – Го јакнеме локалното производство и малите производители
МЗШВ со поддршка на „Фестивал на биодиверзитет“ – Го јакнеме локалното производство и малите производители

(ВИДЕО) Заев: Во бизнис секторот имаме партнери со кои носиме успешни економски политики, индустриската зона во Визбегово ќе ја преземе дирекцијата на ТИРЗ

„Докажавме дека во бизнис секторот гледаме партнери со кои носиме успешни економски политики. Растот на бруто домашниот производ е доказ дека растат и компаниите. Сите политики за развој на економијата, за раст на платите ги донесовме во преговори каде беа вградени мислењата и ставот на компаниите”, порача претседателот на СДСМ Зоран Заев на средба со претставници на бизнис секторот од индустриската зона во Визбегово на која присуствуваа и потпретседателот на СДСМ Фатмир Битиќи и кандидатот за градоначалник на Град Скопје, Петре Шилегов.

На средбата со претставници на компании од трговска, производствена и извозна индустрија кои работат во зоната Визбегово, беа потврдени уште еднаш заложбите на Владата предводена од СДСМ за креирање стабилен амбиент за бизнис секторот и покрај пандемијата.

„Покажавме посветеност индустриската зона Визбегово да ја преземе дирекцијата на ТИРЗ. Со статус на ТИРЗ државата добива надлежност да инвестира во зоната, на канализационата мрежа и мрежата за водоснабдување. Имаме еднаков пристап кон домашните и странските инвестиции и слух за предизвиците од пандемијата”, рече претседателот Заев.

На средбата, беше поздравена соработката и отвореноста на централната власт за сите предизвици со кои се соочуваат компаниите во зоната, каде се инвестирани околу милијарда евра.

Исто така, тесната соработка со локалната власт особено во донесување на ДУП-от за изградба на функционален булевар за сите компании.

Патот е од голема важност и за граѓаните бидејќи поврзува со соседно Косово.

На крај претседателот Заев им порача на компаниите да продолжат да работат и развијат, бидејќи заедно со нив расте и се развива државата.

„Државата е исправена пред економски раст бидејќи сите други стратешки прашања се веќе решени. Сме полноправна членка на НАТО а со отворањето на поглавјата на патот кон европската интеграција ќе ги отвориме и економските фондови, со што ќе станете поконкурентни во регионот и европскиот пазар”, заклучи претседателот Заев.

loading...

Go88 - Game bài đổi thưởng uy tín nhất hiện nay

hỗ trợ sunwin