Скопје и Софија ги поставија „црвените линии“ за старт на преговорите, на потег сега е Париз
Скопје и Софија ги поставија „црвените линии“ за старт на преговорите, на потег сега е Париз
ГРАД СКОПЈЕ: Целосно реконструирани вело патеки и формиран нов зелен појас од над 16.000 квадратни метри на булеварот Видое Смилевски Бато и булеварот Србија
ГРАД СКОПЈЕ: Целосно реконструирани вело патеки и формиран нов зелен појас од над 16.000 квадратни метри на булеварот Видое Смилевски Бато и булеварот Србија
Пронајдена дрога, приведени тројца дилери во Битола, Приведен гостиварец по распишана централна потерница
Пронајдена дрога, приведени тројца дилери во Битола, Приведен гостиварец по распишана централна потерница
Сметките за струја ќе пораснат, ЕСМ понуди повисока цена
Сметките за струја ќе пораснат, ЕСМ понуди повисока цена
Парадата на гордоста во Скопје ќе започне со пристигнување на учесниците од 17:00 до 19:00 часот во паркот „Жена-борец“ (спроти Собрание на РСМ), потоа ќе има марш по улиците и концерт на стадионот на АРМ
Парадата на гордоста во Скопје ќе започне со пристигнување на учесниците од 17:00 до 19:00 часот во паркот „Жена-борец“ (спроти Собрание на РСМ), потоа ќе има марш по улиците и концерт на стадионот на АРМ
ВОЗИМЕ КАКО МАНИЈАЦИ - МВР: 292 санкции за возачи што возеле пребрзо, 168 сообраќајни прекршоци во Скопје: 49 за пребрзо возење
ВОЗИМЕ КАКО МАНИЈАЦИ - МВР: 292 санкции за возачи што возеле пребрзо, 168 сообраќајни прекршоци во Скопје: 49 за пребрзо возење
Бугарските барања се напад на македонската нација, смета Фуере
Бугарските барања се напад на македонската нација, смета Фуере
Османи: Македонскиот јазик станува еден од 25-те јазици на ЕУ
Османи: Македонскиот јазик станува еден од 25-те јазици на ЕУ

Виена и Чаир ја продлабочуваат соработката

🇪🇺🤝 Vjena dhe Çairi thellojnë bashkëpunimin
Anëtarja e Këshillit komunal të Distriktit 7 të Komunës së Vjenës të Austrisë, Kati Schneeberger, njëra ndër aktivistet e shquara të eurointegrimeve dhë pjesë e Partisë së Gjelbër të Austrisë, qëndroi sot në Komunën e Çairit, ndërsa bashkërisht vizituam edhe Rrugën Evropiane në Çarshinë e Vjetër të Shkupit.
🤝Thellimi i bashkëpunimit mes dy komunave ishte një nga temat kryesore, duke marrë parasysh edhe faktin se një numër i konsiderueshëm i bashkëqytetarëve tanë jetojnë në Vjenë. Në këtë drejtim u dakorduam edhe për inicimin e binjakëzikimit me Distriktin 7 të Komunës së Vjenës.
Me zonjën Kati Shniberger ishim të një mendimi që të fillojmë bashkëpunimin edhe përmes projekteve të përbashkëta, që do të kishin ndikuar për një mirëqenie edhe më të mirë për bashkëqytetarët tanë të Çairit.
———————-
🇪🇺🤝 Виена и Чаир ја продлабочуваат соработката
Членката на општинскиот совет на округот 7 на општина Виена, Австрија, Кејти Шнебергер, една од истакнатите активистки на евроинтеграциите и дел од Зелената партија на Австрија, денеска престојуваше во општина Чаир, при што ја посетивме и Европската улица во Старата скопска чаршија.
🤝Продлабочувањето на соработката меѓу двете општини беше една од главните теми, имајќи го предвид фактот дека значителен број наши сограѓани живеат во Виена. Во таа насока, се договоривме да иницираме збратимување со округот 7 на општина Виена.
Со г-ѓа Кети Шнајбергер инициравме и започнување соработката преку заеднички проекти кои ќе придонесуваат за уште подобра благосостојба на нашите сограѓани од Чаир.

loading...

nạp go88 không nhận được tiền rút tiền go88 bị từ chối game online go88

https://sunwin.fan/