БРАВО - КОЖУВЧАНКА ДОНИРАЛА НАД 160 000 ЕВРА НА КАВАДАРЧАНИ!
БРАВО - КОЖУВЧАНКА ДОНИРАЛА НАД 160 000 ЕВРА НА КАВАДАРЧАНИ!
Премиерот Ковачевски на ФБ: Благовремената и координирана реакција го спречи ширењето на пожарот во Битола и предизвикување на поголема штета
Премиерот Ковачевски на ФБ: Благовремената и координирана реакција го спречи ширењето на пожарот во Битола и предизвикување на поголема штета
ОВА Е НАЈГОЛЕМ СРАМ ЗА ДРЖАВАТА: Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета
ОВА Е НАЈГОЛЕМ СРАМ ЗА ДРЖАВАТА: Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета
Славењето на Водици во реканското село Битуше е посебно доживување, различно од другите македонски села и градови
Славењето на Водици во реканското село Битуше е посебно доживување, различно од другите македонски села и градови
ЛДП се шири со нови општински организации. Вечерва во хотел Сириус, се одржа основачко Собрание на општинската организација на ЛДП - Василево
ЛДП се шири со нови општински организации. Вечерва во хотел Сириус, се одржа основачко Собрание на општинската организација на ЛДП - Василево
Комерцијална банка и East Gate Mall - заедно за нова радост! Подари 1.000, 2.000, 3.000, 4.000 или 5.000 денари во вид на подарок-картичка и израдувај ги оние што најмногу ти значат
Комерцијална банка и East Gate Mall - заедно за нова радост! Подари 1.000, 2.000, 3.000, 4.000 или 5.000 денари во вид на подарок-картичка и израдувај ги оние што најмногу ти значат
АНАСТАСОВ: УЛИЦИТЕ ВО ПРОБИШТИП СЕ ЧИСТАТ И ПОСОЛУВААТ РЕДОВНО, СЕПАК ДА СЕ ВОЗИ ВНИМАТЕЛНО
АНАСТАСОВ: УЛИЦИТЕ ВО ПРОБИШТИП СЕ ЧИСТАТ И ПОСОЛУВААТ РЕДОВНО, СЕПАК ДА СЕ ВОЗИ ВНИМАТЕЛНО
Демократски сојуз: ВМРО-ДПМНЕ, продолжува со монструозни конструкции и обвинувања
Демократски сојуз: ВМРО-ДПМНЕ, продолжува со монструозни конструкции и обвинувања

Викендов се одржа акција на цртање графити во Кисела Вода

Во партнерска соработка помеѓу тимот на СКОПЈЕ 2028 – кандидат за европска престолнина на културата, општина Кисела Вода и Графити Шоп Хром, викендов, на 4 и 5 септември, се реализираше акција на цртање графити насловена „Кисела Вода графити џем/Kislea Voda Graffiti Jam”.

Оваа акција, како што соопшти тимот на СКОПЈЕ 2028, беше организирана по повод назначувањето на нов „Легален ѕид – Legal Wall” во Скопје за слободно користење од уличните уметници за цртање графити, сликање мурали, тагови и слично. Станува збор за потпорен ѕид во населба Пинтија, на булеварот Борис Трајковски, во општина Кисела Вода, во должина од 70 метри. Со назначувањето на легалниот ѕид, додаваат, општина Кисела Вода директно го подржува развојот на урбаната култура, овозможува нов простор за креација и стимулира творештво со разновиден културен израз.

– Иницијативата за назначување на легални ѕидови во градот ја разви тимот на СКОПЈЕ 2028 во соработка со претставници на скопската графити сцена. Првите два легални ѕида се назначија од град Скопје во јули годинава. Препознавајќи ја важноста на создавање нови урбани простори за уличните уметници, општина Кисела Вода иницираше именување на уште еден легален ѕид, чие назначување се реализира во соработка со Град Скопје и тимот на СКОПЈЕ 2028, се вели во соопштението.

Тргнувајќи од тоа дека уличната уметност, пред сѐ, цртањето графити во поголем дел од светот вклучувајќи и кај нас е нелегална, новиот легален ѕид во Пинтија, посочуваат, претставува уште еден легален простор за слободен уметнички израз, кој е особено важен за младите улични уметници, кои на ѕидот ќе можат слободно и безбедно и да ја развиваат својата креативност и способност за цртање.

На повик организиран од Графити Шоп Хром како учесници во оваа акција се пријавиле 20 македонски цртачи на возраст од 16 до 32 години, на кои им се придружиле и неколку улични уметници од Германија и Белгија. Меѓу другите во акцијата на цртање графити, водена под мотото „Другарство” учествувале уметниците: Жута Куќа, Tac, Rask, Smooth, Esiem, Dig, Woo, Katma, Snake, Zork, Aris, Kiks, Bone, Janx, Maro, Cen2, Teazer, HoboGang. Покрај креативната акција „Кисела Вода графити џем/Kislea Voda gaffiti jam” овозможи и простор за дружење, социјализација и соработка помеѓу уметниците.

– Се надеваме дека оваа пракса ќе ја следат и други општини во градот Скопје и ќе овозможат заедно да создаваме подобар и поубав град преку создавање на нови јавни простори за уметничка креација, наведуваат од тимот на СКОПЈЕ 2028.

loading...

GogoAnime | Watch Anime Online - Gogo Anime Real. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

watch anime Dragon Ball Super (Dub)

online anime Gintama

anime sites JUJUTSU KAISEN (Dub)

anime streaming Your Name.

How NOT to Summon a Demon Lord Ω Episode 3