Ненад Периш во солзи: Матеј ја заврши својата приказна на оваа земја
Ненад Периш во солзи: Матеј ја заврши својата приказна на оваа земја
Средба Ковачевски - Савада: Заинтересираност од Јапонија за инвестиции и силна поддршка за евроинтеграциите и обединета Европа
Средба Ковачевски - Савада: Заинтересираност од Јапонија за инвестиции и силна поддршка за евроинтеграциите и обединета Европа
Економскиот институт - Скопје, како единица на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, на 18.5.2022 година со пригодна свеченост одбележа 70 години од своето постоење
Економскиот институт - Скопје, како единица на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, на 18.5.2022 година со пригодна свеченост одбележа 70 години од своето постоење
Самит Македонија 2025: Дигитализацијата, регионалната соработка и вложувањето во иновации клучни за закрепнување на економијата
Самит Македонија 2025: Дигитализацијата, регионалната соработка и вложувањето во иновации клучни за закрепнување на економијата
Музејот „Матка“ повторно отворен за посетители - Меѓународниот ден на музеите одбележан со работилница за обновливи извори на енергија
Музејот „Матка“ повторно отворен за посетители - Меѓународниот ден на музеите одбележан со работилница за обновливи извори на енергија
Грант од 2,2 милиони евра од германската КФБ банка за Кавадарци: Градот ќе биде градилиште со месеци, но добива трајна инвестиција
Грант од 2,2 милиони евра од германската КФБ банка за Кавадарци: Градот ќе биде градилиште со месеци, но добива трајна инвестиција
САД бара ЕУ да воведе царини за руската нафта
САД бара ЕУ да воведе царини за руската нафта
МВР: Санкционирани 40 возила за јавен превоз на територија на цела држава, 16 со неисправни сопирачки
МВР: Санкционирани 40 возила за јавен превоз на територија на цела држава, 16 со неисправни сопирачки

ВИСОКО-ТЕХНОЛОШКИ ПОГОН НА СИТЕ 4 ТРКАЛА КАЈ OPEL GRANDLAND HYBRID4, OPEL INSIGNIA И OPEL INSIGNIA GSI

• Забава и безбедност во зима: предводници на Opel со напредни системи со погон на четири тркала
• Екстра ефикасен: Opel Grandland Hybrid4 со системска моќност до 300 КС
• Оптимален погон на сите тркала: Opel Insignia и Insignia GSi со векторирање на вртежниот момент

Opel ги има идеалните автомобили со погон на сите тркала за овогодинешната сезона на зимските спортови: новиот Opel Grandland Hybrid4 – врвниот SUV (потрошувачка на гориво WLTP 1,3-1,2 l/100 km, емисија на CO2 31-29 g/ km; комбинирано) – Opel Insignia (WLTP потрошувачка на гориво 1 6,7-5,7 l/100 km, емисија на CO2 175-149 g/km; комбинирано) и Opel Insignia GSi (WLTP потрошувачка на гориво 1 8,8-7,9 l/ 100 km, емисија на CO2 200-179 g/km, комбинирана) не само што го прави возењето на мраз и снег одлична забава; најсовремените системи за погон на сите тркала на предводниците на Opel исто така нудат висока безбедност. Клиентите на Opel можат да изберат од иновативен електричен SUV на погон на сите тркала или лимузина или Sports Tourer караван со векторирање на вртежниот момент AWD.

Новиот Opel Grandland Hybrid4: најдоброто од двата света

Новиот Opel Grandland Hybrid4 ја комбинира моќноста на 1,6 турбо бензински мотор и два електрични мотори за системска моќност до 221 kW (300 КС). Електричната единица се состои од два електрични мотори на предната и задната оска. Моќноста на предниот електричен погон одговара на 81 kW (110 КС), а на задниот 83 kW (113 КС). Предниот електричен мотор ја пренесува својата моќ на предните тркала преку електрифициран осумстепен автоматски менувач.
Вториот електромотор и диференцијалот се интегрирани во задната оска, што го претвора Grandland Hybrid4 во возило со погон на сите тркала со оптимална влечна сила. Исто така, високиот вртежен момент на електричните мотори е достапен уште од првото притискање на педалата за гас, обезбедувајќи оптимална држење на лизгави површини. Максималната брзина на електричниот plug-in хибрид е 235 km/h.

Четири режими на возење кај Grandland: траекција за ридовите, ефикасност за централните подрачја на градот

Со Opel Grandland Hybrid4, возачите можат да избираат помеѓу четири различни режими на возење во зависност од нивните преференции и барања:

• Во режимот „ All-Wheel Drive“, Grandland Hybrid4 се движи од предните и задните тркала.
• Режимот „Sport“ ја комбинира моќноста на моторот со внатрешно согорување и електричниот мотор за особено динамичен стил на возење.
• Во режимот „Electric“, Grandland Hybrid4 се води исклучиво од електрична енергија. Во повеќето случаи погонот се испорачува од задниот електричен мотор, плус предниот мотор кога возачот бара поголема моќност со притискање на педалата за гас. Во случај да се остане без електрична енергија моторот со внатрешно согорување дополнително се вклучува за максимална моќност. Максималната брзина кога се вози чисто електричен режим е 135 km/h.
• Режимот “Hybrid” се фокусира на оптимизирање на потрошувачката на гориво на возилото. Мотор со внатрешно согорување и електричниот мотор работат заедно или наизменично, во зависност од условите на возење и стилот на возење.

Регенеративното сопирање ја доловува кинетичката енергија за време на забавувањето, која инаку би се трошела како топлина. Клиентот може да избере од два режима на регенерирање на енергијата што ги претвораат електричните мотори во генератори, така што електричната енергија може да се врати во батеријата од 13,2 kWh и да се складира.

Opel Insignia GSi: Twinster AWD и FlexRide суспензија

Opel Insignia со турбодизел од 128 kW (174 КС) и ултрадинамичната Insignia GSi со бензински турбо мотор со директно вбризгување од 169 kW (230 КС) се карактеризираат со најсовремен погон на сите тркала Twinster со модул за погон на задниот дел кој користи систем со двојна спојка без диференцијал. Вртежниот момент оди на едно или на двете задни тркала независно, овозможувајќи можност за векторирање на вртежниот момент низ целиот опсег на перформанси на автомобилот. При свиоци, поголемиот вртежен момент оди на надворешното задно тркало. Затоа, лимузината Insignia as Grand Sport и Sports Tourer се враќаат со уште поголема прецизност, реагирајќи уште поспонтано на информациите од возачот.

Opel Insignia со погон на сите тркала стандардно доаѓа со мехатронска адаптивна суспензија FlexRide, која ги прилагодува амортизерите и управувањето во делови од секундата. Покрај тоа, FlexRide ги менува карактеристиките на педалата за гас, како и точките на менување на осум-степен (Insignia) или девет-степен (GSi) автоматски менувач. Возачот може да избира помеѓу режимите на возење „Standard“, „Тour“, „Sport“ и – исклучиво за GSi – „Competition“. Двојното притискање на прекинувачот „ESP off“ им овозможува на особено вештите возачи да ги истражуваат надворешните граници на динамиката на возење на Insignia GSi, без помош од ESP.
За уште поактивно возење, девет-степен автоматски менувач може да се ракува преку палките на управувачот.

Со својот напреден Twinster погон на сите тркала и FlexRide адаптивна суспензија, Opel Insignia се осеќа како дома на планинските превои покриени со снег, како и на зимските селски патишта.

loading...

watch anime dub. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

english dubbed anime Boruto: Naruto Next Generations

Tokyo Ghoul Episode 5

Naruto (Uncropped) (Dub) Episode 214

gogoanimehub GoGoAnime One-Punch Man

free anime GoGoAnime One Piece

tải go88