ПАДНА ДОГОВОР: АРМИСКИТЕ И ПОЛИЦИСКИ ХЕЛИКОПТЕРИ ЌЕ СЕ РЕНОВИРААТ СО НАЈСОВРЕМЕНА ОПРЕМА ВО ЧЕШКА
ПАДНА ДОГОВОР: АРМИСКИТЕ И ПОЛИЦИСКИ ХЕЛИКОПТЕРИ ЌЕ СЕ РЕНОВИРААТ СО НАЈСОВРЕМЕНА ОПРЕМА ВО ЧЕШКА
ЛЕТЕЧКАТА АМЕРИКАНСКА ТВРДИНА AC-130 НАОРУЖАНА СО МИТРАЛЕЗИ РАКЕТИ И БОМБИ ДЕНЕСКА СИМУЛИРАШЕ ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА НА ВОЕНИОТ ПОЛИГОН КРИВОЛАК
ЛЕТЕЧКАТА АМЕРИКАНСКА ТВРДИНА AC-130 НАОРУЖАНА СО МИТРАЛЕЗИ РАКЕТИ И БОМБИ ДЕНЕСКА СИМУЛИРАШЕ ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА НА ВОЕНИОТ ПОЛИГОН КРИВОЛАК
БОГДАНОВИЌ ПОДЕЛИ 150 ТОПЛИ ОБРОЦИ ХРАНА ПО ПОВОД ПРАЗНИКОТ РАМАЗАН БАЈРАМ
БОГДАНОВИЌ ПОДЕЛИ 150 ТОПЛИ ОБРОЦИ ХРАНА ПО ПОВОД ПРАЗНИКОТ РАМАЗАН БАЈРАМ
(ВИДЕО) Одиме на Европско првенство: Промовиран спотот за македонската химна за ЕВРО 2021
(ВИДЕО) Одиме на Европско првенство: Промовиран спотот за македонската химна за ЕВРО 2021
МИЦКОВСКИ, НАРОДОТ БРУТАЛНО ЌЕ ВЕ КАЗНИ НА ИЗБОРИТЕ ЗА СИТЕ БОЈКОТИ ВО СОБРАНИЕТО СО КОИ БЕСРАМНО ГО ВЛОШУВАТЕ ЖИВОТОТ НА ГРАЃАНИТЕ!!!
МИЦКОВСКИ, НАРОДОТ БРУТАЛНО ЌЕ ВЕ КАЗНИ НА ИЗБОРИТЕ ЗА СИТЕ БОЈКОТИ ВО СОБРАНИЕТО СО КОИ БЕСРАМНО ГО ВЛОШУВАТЕ ЖИВОТОТ НА ГРАЃАНИТЕ!!!
(ВИДЕО) Од средбата на премиерот Заев со потпретседателот на ЕК Тимерманс: Силна поддршка за почеток на преговорите и честитки за Северна Македонија за лидерството во вложувањата во обновливи извори на енергија
(ВИДЕО) Од средбата на премиерот Заев со потпретседателот на ЕК Тимерманс: Силна поддршка за почеток на преговорите и честитки за Северна Македонија за лидерството во вложувањата во обновливи извори на енергија
(ВИДЕО) ОВИЕ СЕ УБЕДЛИВО НАША НАЈГОЛЕМА БОЖЈА КАЗНА - ВМРО-ДПМНЕ повторно против државата и граѓаните, го блокираат Законот за служба во Армијата
(ВИДЕО) ОВИЕ СЕ УБЕДЛИВО НАША НАЈГОЛЕМА БОЖЈА КАЗНА - ВМРО-ДПМНЕ повторно против државата и граѓаните, го блокираат Законот за служба во Армијата
ПРВИОТ ЧОВЕК НА НАЈГОЛЕМАТА БИЗНИС КОМОРА ЈА ПОФАЛИ ВЛАДАТА: Три Б – Битиќи, Бесими и Бектеши го пресекоа Гордиевиот јазол на бизнисот
ПРВИОТ ЧОВЕК НА НАЈГОЛЕМАТА БИЗНИС КОМОРА ЈА ПОФАЛИ ВЛАДАТА: Три Б – Битиќи, Бесими и Бектеши го пресекоа Гордиевиот јазол на бизнисот

ВИСТИНСКИ ЛИДЕР КОЈ НЕ ГИ КРИЕ ПРОБЛЕМИТЕ ПРЕД КОИ СМЕ СООЧЕНИ – Заев: Нацрт-извештајот на УНЕСКО е силен аларм за состојбата во Охридскиот Регион

Нацрт-извештајот на УНЕСКО е силен аларм за состојбата во Охридскиот Регион, потребно е највисоко ниво на ангажираност за отстранување на сите ризици што го загрозуваат Охридското Езеро. Ова е ставот на премиерот Зоран Заев и на владини претставници, кои денеска одржаа координативен состанок, на кој се анализираа наодите во нацрт-извештајот на Реактивната мисија на УНЕСКО за состојбата со природното и културното наследство во Охридскиот Регион.

„На почетокот на работниот состанок премиерот Заев уште еднаш ја реафирмира определбата на Владата да се зачува статусот светско наследство на Охридскиот Регион со цел заштита на регионот, владеење на правото и подобрување на квалитетот на живот на граѓаните имајќи ги предвид реалните ризици и можноста Охридското Езеро и неговото природно и културно наследство да биде прогласено за загрозено подрачје. Во таа насока премиерот Заев на средбата истакна дека нацрт-извештајот на УНЕСКО треба да се прифати како уште еден досега најсилен аларм за состојбата со Охридскиот Регион и дека сега се налага огромна потреба за највисоко ниво на ангажираност кај сите фактори за да се отстранат сите ризици што го загрозуваат Охридското Езеро“, соопштија од Владата.

На состанокот било потенцирано дека Владата ќе инсистира на завршување на процесот на отстранување на сите бесправно изградени објекти кои се опасност за Охридскиот Регион и за таа цел ќе се организираат иницијативи со градоначалниците на Охрид, Струга и на Дебарца за секоја институција итно да ги преземе сопствените одговорности, како и да се спроведе поништување на сите аспекти од, како што велат од Владата, штетните проекти, кои се наследство од минатото, меѓу кои проектите на Субрата Рој и тогашната влада до 2016 година и Љубаништа 1 и 2.

На состанокот било нагласено дека Владата ќе преземе сѐ што е во нејзина надлежност, меѓу што и активности за координација со владата на Албанија за прашања од заеднички интерес за заштита на Охридското Езеро и крајбрежниот појас.

Дополнително, на средбата било договорено Владата да преземе итни чекори за стручно кадровско екипирање во најрелевантните институции, како што се Заводот и музеј Охрид, Управата за заштита на културното наследство, Управата за заштита на животната средина и другите институции во сферата на заштита на животната средина, а тоа се очекува да го направат и општините во своите надлежности.

На состанокот било договорено да продолжи координацијата меѓу надлежните институции со забрзано темпо и до УНЕСКО да биде доставен соодветен одговор во однос на алармантниот нацрт-извештај, а штом се заврши темелната анализа, сите наоди ќе бидат презентирани пред јавноста од страна на премиерот и сите други релевантни носители на јавни функции.

На состанокот учествуваа вицепремиерот задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи, министерката за култура, Ирена Стефоска, министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини, министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, и директорот на „Македонски железници – Инфраструктура“, Хари Локвенец.

loading...

AniWatch anime online: Hige wo Soru. Soshite Joshikousei wo Hirou. (https://aniwatch.pro/m/XzK4) Episode 2

AnimeDao animedao my hero academia: Watch Attack on Titan Season 3 Part 2 (Dub) Episode 9