СТАНУВАМЕ АМЕРИКАНСКИ ПАРТНЕР БРОЈ ЕДЕН НА БАЛКАНОТ: РАДМИЛА ПОТПИША АНЕКС НА ДОГОВОРОТ ЗА СТРАТЕШКО ПАРТНЕРСТВО СО САД!
СТАНУВАМЕ АМЕРИКАНСКИ ПАРТНЕР БРОЈ ЕДЕН НА БАЛКАНОТ: РАДМИЛА ПОТПИША АНЕКС НА ДОГОВОРОТ ЗА СТРАТЕШКО ПАРТНЕРСТВО СО САД!
PEUGEOT 208 И 2008 НА ВРВОТ ВО СВОИТЕ КАТЕГОРИИ НА ИЗБОРОТ ЗА „СВЕТСКИ АВТОМОБИЛ НА ГОДИНАТА ЗА ЖЕНИ“
PEUGEOT 208 И 2008 НА ВРВОТ ВО СВОИТЕ КАТЕГОРИИ НА ИЗБОРОТ ЗА „СВЕТСКИ АВТОМОБИЛ НА ГОДИНАТА ЗА ЖЕНИ“
БРАВО: Се интензивира соработката РСМ и САД и на полето на безбедноста на храната
БРАВО: Се интензивира соработката РСМ и САД и на полето на безбедноста на храната
Ристовска: Задоволни сме од пресудите, притворот за Мијалков е неопходен поради опасност од бегство
Ристовска: Задоволни сме од пресудите, притворот за Мијалков е неопходен поради опасност од бегство
(ВИДЕО) ОВИЕ ДВАЈЦА АЛБАНЦИ СЕ ЅВЕЗДИ ОД ДЕНЕШНИТЕ ПРОТЕСТИ ЗА МОНСТРУМ, ОКОЛУ НИВ ЛЕТААТ СТОЛОВИ, ПЕНДРЕЦИ И ШОК БОМБИ, ОНИ ИСКУЛИРАНИ СИ МОТААТ ЦИГАРА И ЧЕКААТ АВТОБУС
(ВИДЕО) ОВИЕ ДВАЈЦА АЛБАНЦИ СЕ ЅВЕЗДИ ОД ДЕНЕШНИТЕ ПРОТЕСТИ ЗА МОНСТРУМ, ОКОЛУ НИВ ЛЕТААТ СТОЛОВИ, ПЕНДРЕЦИ И ШОК БОМБИ, ОНИ ИСКУЛИРАНИ СИ МОТААТ ЦИГАРА И ЧЕКААТ АВТОБУС
БРАТ ЉУБЕ: ЈАС НЕ СУМ КАКО НИВ, НЕ СЕ РАДУВАМ НА ТУЃАТА НЕСРЕЌА, НО МЕ РАДУВА ШТО КОНЕЧНО ПРАВДАТА ПОБЕДИ!
БРАТ ЉУБЕ: ЈАС НЕ СУМ КАКО НИВ, НЕ СЕ РАДУВАМ НА ТУЃАТА НЕСРЕЌА, НО МЕ РАДУВА ШТО КОНЕЧНО ПРАВДАТА ПОБЕДИ!
НУКЛЕАРНА БОМБА НА ОРДАНОВСКИ: МИЈАЛКОВ БИЛ СКРИЕН ВО КУЌА НА КАМЧЕВ НА ВОДНО, ВМРО ДПМНЕ БИЛА ВКЛУЧЕНА ВО ОПЕРАЦИЈАТА, ПЛАНОТ БИЛ ДА СЕ КРИЕ ДОДЕКА НЕ ПАДНЕ ВЛАДАТА НА ЗАЕВ!
НУКЛЕАРНА БОМБА НА ОРДАНОВСКИ: МИЈАЛКОВ БИЛ СКРИЕН ВО КУЌА НА КАМЧЕВ НА ВОДНО, ВМРО ДПМНЕ БИЛА ВКЛУЧЕНА ВО ОПЕРАЦИЈАТА, ПЛАНОТ БИЛ ДА СЕ КРИЕ ДОДЕКА НЕ ПАДНЕ ВЛАДАТА НА ЗАЕВ!
КОНЕЧНО СО ГРЦИЈА ИМАМЕ НОРМАЛНИ ОДНОСИ: Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски денеска се сретна со Михалис Хрисохоидис, министер за заштита на граѓаните на Хеленската Република
КОНЕЧНО СО ГРЦИЈА ИМАМЕ НОРМАЛНИ ОДНОСИ: Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски денеска се сретна со Михалис Хрисохоидис, министер за заштита на граѓаните на Хеленската Република

БИЗНИС ЗДЕЛКА НА ГОДИНАТА – ВО ПОРАНЕШНА АЛУМИНА КОНЕЧНО ПО 10 ГОДИНИ ЌЕ НИКНЕ МОДЕРЕН МИНИ ГРАД: Нафтената компанија Пуцко Петрол го купи земјиштето на поранешната фабрика „Алумина“ за 24 милиони евра

Нова инвестиција на „Пуцко Петрол“

Нафтената компанија Пуцко Петрол го купи земјиштето на поранешната фабрика „Алумина“ за 24 милиони евра.По долги преговори е склучена зделката со израелската компанија „Газит глоуб“ која претходно го поседуваше ова земјиште. Во време на глобална пандемија и економска криза, компанијата решава да инвестира дома. Целта е да се ревитализира целиот простор и да се стави фокус на зелените површини и парковите.

„Во време кога светот запре, кога фирмите се на голем удар од кризата предизвикана од вирусот Ковид 19, нашата компанија ќе го урбанизира овој простор. Целта е да се даде репрезентативен изглед на овој дел на Скопје, следејќи ги секако енергетско-ефикасните трендови во Европа“, вели Асмир Јахоски, сопственик на Пуцко Петрол.

Во наредниот период, ќе следат длабински анализи и долг процес на планирање за идната инвестиција. „Бенефит ќе има за целиот град, но и за општината Карпош која ќе добие модерен и зелен комплекс “,вели Јахоски.

Инвестицијата која би се случила на овој простор, се проценува на 150 милиони евра.

Мактел им посакува успех на Пуцко Петрол во овој проект. Оваа инвестиција ќе предизвика вистински бум во македонската економија затоа што во градежништвото се испреплетени над 30 бизнис гранки, се очекува да се зачуваат или пак отворат илјадници работни места со оваа инвестиција.

Во исто време градежната комора при ССК и предложи на владата инвестиции од околу 1 милијарда евра ако се укинат мораториумите за градба и ако се дозволи да се гради онаму каде што градежниците веќе имаат маркици според изгласаните ДУП-ови.

Ако успеат политичарите да им овозможат на овие наши домашни инвеститори да градат според закон и според сите норми за нормално одговорно градење, тогаш земјава ќе има вистински економски бум.

Веќе има најави дека ќе се гради интензивно во поранешна Треска во Капрош, потоа Расадник во Кисела Вода, Маџар Маало во Центар, паркингот до ГТЦ, кај Јурија во Ѓорче, на местото на поранешната фабрика Капрош во Ѓорче, Адора ќе гради голем објект кај Скопски Саем и комплекс сличен на комплексот Верина кај Зајчев Рид, веќе се гради ИСТ ГЕЈТ во Автокоманда, привршува и КОСМОС во Гази Баба, значи можности за економски бум постојат со што ќе се намали цената на становите ќе им се овозможи на улјадници млади брачни парови да дојдат до убав нов еколошки ефикасен и евтин стан, а ќе се отворат и зачуваат иљадници работни места во градежништвото и гранките кои се поврзани со градежништвото како меблари, бела техника, климатизација итн…

Нашите политичари треба само да се потрудат да не го кочат овој економски градежен бум и да определат правила на игра според кои ќе се зачува хуманото живеење со доволно паркови, растоание меѓу згради, паркинзи, улици итн итн, но со платените комуналии на овие објекти општините ќе можат да градат градинки, школи, патишта, паркови, детски игралишта и бенефитите се бескрајни.

loading...

Watch That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Episode 24.9 – Digression: Hinata Sakaguchi Episode Full (https://gogoanime.be/m/P6GA/ep-1) at website https://gogoanime.be my hero academia heroes rising gogoanime

Watch Hige wo Soru. Soshite Joshikousei wo Hirou. Episode Preview at website https://funimationfree.com funimation shows