РАЗОРНА НУКЛЕАРНА БОМБА НА ГЕОРГИЕВСКИ: СМЕШНИ СЕ ТЕЗИТЕ НА БУГАРИТЕ ДЕКА СРБИТЕ И ТИТО НЕ СОЗДАЛЕ 1945-ТА, БУГАРИТЕ СЕ СРАМАТ ДА ПРИЗНААТ ДЕКА ТОКМУ БУГАРСКИТЕ КОМУНИСТИ СЕ ПРВИ КОИ ГО ПРИЗНАА МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ И ТОА УШТЕ ВО 1920-ТА!
РАЗОРНА НУКЛЕАРНА БОМБА НА ГЕОРГИЕВСКИ: СМЕШНИ СЕ ТЕЗИТЕ НА БУГАРИТЕ ДЕКА СРБИТЕ И ТИТО НЕ СОЗДАЛЕ 1945-ТА, БУГАРИТЕ СЕ СРАМАТ ДА ПРИЗНААТ ДЕКА ТОКМУ БУГАРСКИТЕ КОМУНИСТИ СЕ ПРВИ КОИ ГО ПРИЗНАА МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ И ТОА УШТЕ ВО 1920-ТА!
ПРЕМИЕРОТ ДЕТОНИРАШЕ НУКЛЕАРНА БОМБА: Ајде опозицијо заедно во Влада, но без Мицкоски, со него нема разбирачка...
ПРЕМИЕРОТ ДЕТОНИРАШЕ НУКЛЕАРНА БОМБА: Ајде опозицијо заедно во Влада, но без Мицкоски, со него нема разбирачка...
МАРИН: Заедно со учениците од ООУ „Гоце Делчев“ во Горно Лисиче засадивме 700 садници и го претворивме дворот на училиштето во вистинска зелена оаза
МАРИН: Заедно со учениците од ООУ „Гоце Делчев“ во Горно Лисиче засадивме 700 садници и го претворивме дворот на училиштето во вистинска зелена оаза
(ВИДЕО) ЉУБЧО НАПРАВИ ЛОМ НА КАНАЛ 77: УШТЕ ВО 90-ТИТЕ БЕВ ПОЛИТИЧКИ ВИЗИОНЕР И ПРВ КАЖАВ ДЕКА СО БУГАРИТЕ ЌЕ МОРА ДА СЕ ПОМИРИМЕ И ЗБЛИЖИМЕ, ШТЕТА ШТО НИКОЈ НЕ МЕ ПОСЛУША
(ВИДЕО) ЉУБЧО НАПРАВИ ЛОМ НА КАНАЛ 77: УШТЕ ВО 90-ТИТЕ БЕВ ПОЛИТИЧКИ ВИЗИОНЕР И ПРВ КАЖАВ ДЕКА СО БУГАРИТЕ ЌЕ МОРА ДА СЕ ПОМИРИМЕ И ЗБЛИЖИМЕ, ШТЕТА ШТО НИКОЈ НЕ МЕ ПОСЛУША
ТРИ ПРИЧИНИ ЗОШТО НЕБАЊАТИТЕ ТОЛКУ МНОГУ ГО МРАЗАТ ФРЧКОВСКИ, ДУРИ ПОВЕЌЕ И ОД ЗАЕВ, ШТО Е НЕВЕРОЈАТЕН ФЕНОМЕН?!?!
ТРИ ПРИЧИНИ ЗОШТО НЕБАЊАТИТЕ ТОЛКУ МНОГУ ГО МРАЗАТ ФРЧКОВСКИ, ДУРИ ПОВЕЌЕ И ОД ЗАЕВ, ШТО Е НЕВЕРОЈАТЕН ФЕНОМЕН?!?!
МАКЕДОНСКАТА НОВИНАРСКА ЛЕГЕНДА ЧОМОВСКИ ДОБИТНИК НА НАГРАДАТА КРСТЕ ПЕТКОВ МИСИРКОВ ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО
МАКЕДОНСКАТА НОВИНАРСКА ЛЕГЕНДА ЧОМОВСКИ ДОБИТНИК НА НАГРАДАТА КРСТЕ ПЕТКОВ МИСИРКОВ ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО
НУКЛЕАРНА БОМБА ОДЕКНА НА ПОЛИТИЧКАТА СЦЕНА: Касами од Беса најавува дека придобиле најмалку двајца опозициски пратеници
НУКЛЕАРНА БОМБА ОДЕКНА НА ПОЛИТИЧКАТА СЦЕНА: Касами од Беса најавува дека придобиле најмалку двајца опозициски пратеници
НАУМОВСКИ: На Светскиот ден на енергетската ефикасност, ја посетив градинката Росица во Хром, чијшто објект е дел од проектот: 🟩поставување на фотонапонски панели и хибридни сончеви колектори како замена за производство на електрична енергија и топла вода
НАУМОВСКИ: На Светскиот ден на енергетската ефикасност, ја посетив градинката Росица во Хром, чијшто објект е дел од проектот: 🟩поставување на фотонапонски панели и хибридни сончеви колектори како замена за производство на електрична енергија и топла вода

Владата го раскинува договорот со „Сархемс“, контроверзниот милионски проект нема да се реализира

Владата го раскинува договорот за јавно-приватно партнерство кој се потпиша под контроверзни и нејасни околности со „Сархемс“, компанијата регистрирана во Македонија за хеликоптерски спасувачки систем, откако претходно беше објавен јавен повик.

Ова е наведено како една од точките на последната владина седница каде се споменува „започнување на постапка за раскинување на Договор за вопоставување на јавно приватно партнерство за формирање на современа модерна организација-платформа како ефикасен носител на хеликоптерски итен медицински систем во Република Северна Македонија (ХЕМС) и хеликоптерски услуги за пребарување и спасување (САР)“.

Единствено досега беше познато дека „Сархемс“, ги поднела до Владата своите барања во рамки на договорот за јавно-приватно партнерство пред неколку месеци, но што се случувало понатаму останува недоречено, бидејки потпишаниот договор беше недостапен за јавноста.

Владата во декември минатата година потврди дека е потпишан договорот со компанијата, која требаше да нуди бесплатна медицинска помош како еден вид „воздушна болница“, а за тоа, по некоја логика, да наплаќа од осигурителните компании. Според минатогодишните најави на поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, кој го туркаше овој проект, по половина година од потпишувањето на договорот, партнерот беше должен да набави два хеликоптери за помош и спасување и да ги остави за државата кога ќе истече рокот на партнерството.

Единствено досега е познато дека државата требаше да обезбеди државно земјиште за изградба на хелиодромите од страна на оваа компанија. „Сархемс“ е компанија на SHC Swedish Helicopter Consortium AB, регистрирана во Шведска. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ја обвини власта за грабеж тежок 72 милиони евра. додека Рашковски тврдеше дека овој договор нема да ја чини државата „ни денар“.

„Праксата вели дека ваквиот тип на услуги се наплаќаат преку договори со осигурителни компании. На осигурителните компании им е полесно да платат одредена такса и нивните осигуреници да имаат таков вид на помош во таа држава, отколку да плаќаат скапи поединечни ангажмани на хеликоптерски услуги на договорна база. Друг начин на наплата, е компаниите да го вметнуваат осигурувањето во зелените картони на автомобилите и во таков случај исто заштедуваат средства“, објаснуваше лани Рашковски по објавениот јавен повик и изборот на приватниот партнер.

За работата на хеликоптерската прва помош, генералниот секретаријат изработи и физибилити – студијата за Системот за хеликоптерско спасување.

Според договорот, компанијата требаше да инвестира 9 милиони евра, а секоја година на државата да ѝ плаќа 10.000 евра. Интервенцијата на хеликоптерите требаше да биде во рок од 15 минути на територијата на целата земја.

loading...

Black Clover (https://crunchyrollfree.com/m/NQaB) Episode 159 at website https://crunchyrollfree.com crunchyroll premium free account

Kaguya-sama: Love is War Season 2 (Dub) Episode 12 at ANIMEFLIX animeflix black butler