Лукаревска: Поголем број кандидатки на локалните избори
Лукаревска: Поголем број кандидатки на локалните избори
БОМБА НА ПОРТАЛОТ А1ОН - ЕВЕ ДОКАЗ ДЕКА СЕ СПРЕМАЛ ДА БЕГА: Камчев ги распослал парите по фирми во 6 земји во светот, но фирмите во земјава ги ставил под хипотека!
БОМБА НА ПОРТАЛОТ А1ОН - ЕВЕ ДОКАЗ ДЕКА СЕ СПРЕМАЛ ДА БЕГА: Камчев ги распослал парите по фирми во 6 земји во светот, но фирмите во земјава ги ставил под хипотека!
Премиерот Заев на работен појадок со амбасадорите на земјите од Вишеградската Група: Благодарност за земјите од В4 за нивната силна поддршка за проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан
Премиерот Заев на работен појадок со амбасадорите на земјите од Вишеградската Група: Благодарност за земјите од В4 за нивната силна поддршка за проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан
ЕУРОСТАНДАРД БАНКА Е КРИМИНАЛ НА ДЕЦЕНИЈАТА: Фирми земале кредити од еден и пол милион евра иако имале само еден вработен!!!
ЕУРОСТАНДАРД БАНКА Е КРИМИНАЛ НА ДЕЦЕНИЈАТА: Фирми земале кредити од еден и пол милион евра иако имале само еден вработен!!!
Скопје на плус 40 степени: Граѓани колабираат во автобус, на пазар, во Итна помош и по 100 повици
Скопје на плус 40 степени: Граѓани колабираат во автобус, на пазар, во Итна помош и по 100 повици
(ВИДЕО) Вистинска градежна експанзија се случува во општина Кавадарци: Се реконструира улица „Ресавска“ во Кавадарци
(ВИДЕО) Вистинска градежна експанзија се случува во општина Кавадарци: Се реконструира улица „Ресавска“ во Кавадарци
ЈОВАНОСКИ: Најостро го осудувам дискриминаторскиот однос на менаџментот и вработените во спортско-рекреативниот центар „Маркови кули“, кон наши сограѓани од ромската етничка заедница
ЈОВАНОСКИ: Најостро го осудувам дискриминаторскиот однос на менаџментот и вработените во спортско-рекреативниот центар „Маркови кули“, кон наши сограѓани од ромската етничка заедница
Тензии во Црното Море: Руски истрели кон британски воен брод
Тензии во Црното Море: Руски истрели кон британски воен брод

Владата и партиите од албанската опозиција постигнаа договор за Законот за државјанства

Според информациите од преговарачките тимови, доволно ќе биде барателот да поднесе извод од матична книга, свидетелство или диплома, доказ од платен данок, сметки или пасош од поранешна СФРЈ. Познавањето на македонски јазик останува задолжително, вели премиерот Заев, за барањето на Алијанса и Алтернатива кои претходно предложиле државјанство да може се земе со познавање само на албанскиот јазик.

Следната недела законот ќе влезе во собраниска процедура, а со тоа ќе бидат повлечени и амандманите на другите закони кои албанската опозиција ги поднесе во знак на револт.

-Мислам дека следната недела законот ќе се достави во Собрание и после зависи од претседателот на Собранието Џафери кога ќе го стави на дневен ред. Ние веруваме дека набрзо ова решение ќе биде дел од собранискатата дебата, – Илми Азири – пратеник од Алијанса за Албанците.

Законот за државјанство долг период е проблем кој ја закочи работата на Собранието месеци наназад. Се уште со илајдници амандамни блокирани се дваесетина закони..

Според проценките на власта, со новиот закон ќе се реши статусот на неколку илјади граѓани кои живеат во земјава, а бидејќи немаат државјанство не можат да ги исполнуваат обврските кон држава, но и да ги уживаат правата.

loading...

AnimeTV animetv dragon ball super: Watch Hunter x Hunter Episode 122 (https://animetv.cc/m/VZR/ep-122)

KissAnime promare kissanime: My Hero Academia (Dub) Episode 13