БРАВО - КОЖУВЧАНКА ДОНИРАЛА НАД 160 000 ЕВРА НА КАВАДАРЧАНИ!
БРАВО - КОЖУВЧАНКА ДОНИРАЛА НАД 160 000 ЕВРА НА КАВАДАРЧАНИ!
Премиерот Ковачевски на ФБ: Благовремената и координирана реакција го спречи ширењето на пожарот во Битола и предизвикување на поголема штета
Премиерот Ковачевски на ФБ: Благовремената и координирана реакција го спречи ширењето на пожарот во Битола и предизвикување на поголема штета
ОВА Е НАЈГОЛЕМ СРАМ ЗА ДРЖАВАТА: Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета
ОВА Е НАЈГОЛЕМ СРАМ ЗА ДРЖАВАТА: Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета
Славењето на Водици во реканското село Битуше е посебно доживување, различно од другите македонски села и градови
Славењето на Водици во реканското село Битуше е посебно доживување, различно од другите македонски села и градови
ЛДП се шири со нови општински организации. Вечерва во хотел Сириус, се одржа основачко Собрание на општинската организација на ЛДП - Василево
ЛДП се шири со нови општински организации. Вечерва во хотел Сириус, се одржа основачко Собрание на општинската организација на ЛДП - Василево
Комерцијална банка и East Gate Mall - заедно за нова радост! Подари 1.000, 2.000, 3.000, 4.000 или 5.000 денари во вид на подарок-картичка и израдувај ги оние што најмногу ти значат
Комерцијална банка и East Gate Mall - заедно за нова радост! Подари 1.000, 2.000, 3.000, 4.000 или 5.000 денари во вид на подарок-картичка и израдувај ги оние што најмногу ти значат
АНАСТАСОВ: УЛИЦИТЕ ВО ПРОБИШТИП СЕ ЧИСТАТ И ПОСОЛУВААТ РЕДОВНО, СЕПАК ДА СЕ ВОЗИ ВНИМАТЕЛНО
АНАСТАСОВ: УЛИЦИТЕ ВО ПРОБИШТИП СЕ ЧИСТАТ И ПОСОЛУВААТ РЕДОВНО, СЕПАК ДА СЕ ВОЗИ ВНИМАТЕЛНО
Демократски сојуз: ВМРО-ДПМНЕ, продолжува со монструозни конструкции и обвинувања
Демократски сојуз: ВМРО-ДПМНЕ, продолжува со монструозни конструкции и обвинувања

Владата новите автопати ќе ги гради „по скратена постапка“

Владата новите автопати ќе ги гради „по скратена постапка“

Предлог законот со кој директно без тендер ќе биде ангажиран американско-турскиот конзорциум „Bechtel and Enka JV“ за проектирањето и изградба на Коридор 8 (делница: Тетово – Гостивар – Букојчани и проектот за автопатот Требеништа – Струга – Ќафасан) и коридорот 10 д. (делница на автопатот Прилеп Битола) ќе се носи по скратена постапка. Не е наведено колку ќе чинат градежните активности на овие паневропски коридори.

Власта преходно во неколку наврати побара поддршка и од опозицијата за овој закон, бидејќи според нив, на овој начин ќе се скратат процедурите и побрзо ќе се изградат делниците. Инаку операторот, како што се вели во законот, најмалку 51 отсто ќе треба да користи од локалните ресурси, а работниците ќе може да работат до 60 часа неделно.

„Врз основа на овој закон, на Стратешкиот партнер му е овозможено да спроведе уникатен процес на изградба на Проектот преку брза метода на планирање, изведба и изградба. Соодветно на тоа, на Стратешкиот партнер му е дозволено да изгради посебни делници од Проектот на одделни делови врз основа на достапните проекти кои ќе му овозможат на Стратешкиот партнер да извршува различни фази на работите пред да се комплетира конечниот дизајн за целиот Проект“, се вели во законското решение.

Според предлог-законот, стратешкиот партнер ќе има поголеми слободи кога станува збор за старт на изградба на делници додека се води процедурата за експропријација на земјиштето, а државните органи ќе бидат задолжени да ги издадат сите потребни и применливи локални лиценци во итна постапка. За некои градежни активности воопшто нема да има потреба „Бехтел“ да ги прибави важечките дозволи и лиценци.

„Релевантните локални власти ќе му помогнат на Стратешкиот партнер во однос на сите прашања кои се релевантни за спроведувањето на Проектот на итен и забрзан начин, вклучително и обезбедување на потребните комунални услуги (како што се вода, снабдување со електрична енергија, и сл.) за имплементација на Проектот. Кога и да биде потребно да се одобрат плановите за управување на сообраќајот за рехабилитација на постоечките делници, таквите одобренија ќе се издаваат без непотребни одлагања.

„Бехтел“ и „Енка“ ќе може да ги користат своите лаборатории за тестирање, а материјалите кои ќе ги увезува нема да биде потребно да бидат локално сертифицирани. Исплатите на договорот ќе бидат извршени во денари или евра.

Операторот ќе биде ослободен од било каква одговорност која произлегува од услугите извршени од страна на проектантите.

loading...

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

anime freaks website BANANA FISH

AnimeFreak JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable

AnimeFreak Attack on Titan (Dub)

anime website My Hero Academia Season 3 (Dub)

Suppose a Kid from the Last Dungeon Boonies moved to a starter town? Episode 3