Заев: Соработката на Владата со Црвениот крст ја креваме на следно ниво, преку Стоковите резерви се обезбедува хуманитарна помош која во секое време ќе биде достапна за граѓаните
Заев: Соработката на Владата со Црвениот крст ја креваме на следно ниво, преку Стоковите резерви се обезбедува хуманитарна помош која во секое време ќе биде достапна за граѓаните
(ВИДЕО) ЗАЕВ: Граѓаните ќе изберат каква иднина сакаат за својата општина и својата татковина
(ВИДЕО) ЗАЕВ: Граѓаните ќе изберат каква иднина сакаат за својата општина и својата татковина
Претседателот Пендаровски се обрати на 20.состанок на високо ниво во организација на Меѓународниот центар Низами Ганџави
Претседателот Пендаровски се обрати на 20.состанок на високо ниво во организација на Меѓународниот центар Низами Ганџави
Вицепремиерот Николовски на средба со извршната директорка на Канцеларијата на ООН за борба против дрога и криминал, Вали: Напредокот е препознаен и оттаму и поддршката од меѓународните партнери за бескомпромисна борба против корупцијата
Вицепремиерот Николовски на средба со извршната директорка на Канцеларијата на ООН за борба против дрога и криминал, Вали: Напредокот е препознаен и оттаму и поддршката од меѓународните партнери за бескомпромисна борба против корупцијата
ПОЛЕКА СО АРОГАНЦИЈАТА КОЛЕГИ - ПОЛИТИЧАРИТЕ СЕ 100 ПАТИ ПОХРАБРИ, ПОРАБОТЛИВИ, ПОЧЕСНИ И ПОПАМЕТНИ ОД НОВИНАРИТЕ
ПОЛЕКА СО АРОГАНЦИЈАТА КОЛЕГИ - ПОЛИТИЧАРИТЕ СЕ 100 ПАТИ ПОХРАБРИ, ПОРАБОТЛИВИ, ПОЧЕСНИ И ПОПАМЕТНИ ОД НОВИНАРИТЕ
СУГАРЕВЦИ - ПРЕКРАСНО СЕМЕЈСТВО НА ИДНИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК НА ПРИЛЕП
СУГАРЕВЦИ - ПРЕКРАСНО СЕМЕЈСТВО НА ИДНИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК НА ПРИЛЕП
Посакувам оваа сезона на берба на јаболка да биде бериќетна и успешна- Арјанит Хоџа, министер за земјоделство, шумарство и водостопанство
Посакувам оваа сезона на берба на јаболка да биде бериќетна и успешна- Арјанит Хоџа, министер за земјоделство, шумарство и водостопанство
(ВИДЕО) ЕВЕ ЗОШТО СМЕ НАЈСИРОМАШНИ ВО ЕВРОПА - 30 ГОДИНИ СИ ПАТИМЕ ОД ВАКВИ ТВ ПРОСТИТУТКИ СПРЕМНИ БЕЗ СРАМ ДА ИМ ПРАВАТ ТВ ФЕЛАЦИО НА МАФИЈАШИ
(ВИДЕО) ЕВЕ ЗОШТО СМЕ НАЈСИРОМАШНИ ВО ЕВРОПА - 30 ГОДИНИ СИ ПАТИМЕ ОД ВАКВИ ТВ ПРОСТИТУТКИ СПРЕМНИ БЕЗ СРАМ ДА ИМ ПРАВАТ ТВ ФЕЛАЦИО НА МАФИЈАШИ

ВЛАДАТА САКА ДА ГО НАТЕРА НАРОДОТ КАПИТАЛОТ ДА ГО ВЛОЖИ ВО БАНКА ИЛИ НА БЕРЗА: ОД ЈАНУАРИ 2022 ТРИ ПАТИ ПОВИСОК ЌЕ БИДЕ ДАНОКОТ НА ИМОТ ЗА СТАН ИЛИ ДЕЛОВЕН ПРОСТОР КОЈ НЕ СЕ КОРИСТИ

Ако не се пријави дека одреден имот не се користи, се плаќа за пет пати повисок данок. (Фото: К. Попов)

Три пати повисок данок ќе се плаќа за втор стан или деловен простор и државен имот кој не се користи. Владата на денешната седница го усвои Предлогот на закон за изменување и дополнување на Законот за даноците на имот, по редовна постапка, кој се предвидува да важи од 1 јануари 2022 година.

Со измените се предвидува имотот сопственост на државата, на Општините и Град Скопје, како и во сопственост на физички и правни лица, а кој не се користи, подолго од шест месеци во текот на една година, да се зголеми за три пати во однос на стапките пропишана со законот. Оние кои нема да пријават дека одреден недвижен имот не го користат, ќе платат данок кој ќе биде за пет пати повисок од пропишаниот.

„Овој закон се носи со цел да се обезбеди прогресивно, праведно оданочување. Предлог-законот позитивно ќе влијание врз буџетот на единиците на локалната самоуправа“, велат од Владата.

Зголемување на данокот за имот што не се користи премиерот Зоран Заев го најави пред дваесетина дена во интервју за Дојче веле.

„Три пати повисок данок на имот за сите што имаат втор стан, трета куќа, деловен простор, сѐ што не е искористено, пред сѐ од државата. На пример, имаме неискористени детски одморалишта. Во таков случај, државата ќе плаќа трипати повисок данок на Општината во којашто се тие. Ако не, нека го продаде или нека го изнајми и нека го стави во функција“, рече Заев во интервјуто.

loading...

GG Bond & the Beanstalk Episode Full

Serenade (https://twistmoe.net/m/v7vP) Episode Full

Website https://animebee.to: Watch Full Dive: The Ultimate Next-Gen Full Dive RPG Is Even Shittier than Real Life! (Dub) animebee Episode 12 kissanime

Urusei Yatsura Movie 6: Always My Darling (Dub) Episode Full

Community opengroup: https://community.opengroup.org/gogoanimelol

Weddingbee: https://www.weddingbee.com/members/kissanimemx/