(ВИДЕО) СПАСОВСКИ: СИТЕ СЛУЧАИ ЗА КОИ ОПОЗИЦИЈАТА МЕ КРИТИКУВАШЕ ВЧЕРА ВО СОБРАНИЕ СЕ СО СУДСКА РАЗВРСКА, НЕ СЕ ЗАТАШКАНИ ИЛИ ЗАБОШОТЕНИ КАКО ШТО ПРАВЕШЕ ВМРО ДПМНЕ 12 ГОДИНИ
(ВИДЕО) СПАСОВСКИ: СИТЕ СЛУЧАИ ЗА КОИ ОПОЗИЦИЈАТА МЕ КРИТИКУВАШЕ ВЧЕРА ВО СОБРАНИЕ СЕ СО СУДСКА РАЗВРСКА, НЕ СЕ ЗАТАШКАНИ ИЛИ ЗАБОШОТЕНИ КАКО ШТО ПРАВЕШЕ ВМРО ДПМНЕ 12 ГОДИНИ
(ВИДЕО) ЗА МАЛЦЕ ОЧИТЕ ЌЕ МУ ГИ ИСКОПАШЕ: ОЛИВЕРА ТРАЈКОВСКА БЕСНА НА АФРИМ ГАШИ ШТО ГО СПРЕЧИЛ ВРАЌАЊЕТО НА ВМРО НА ВЛАСТ, ГО ВИКНА НА ТЕЛМА ЗА ДА ГО БЛАМИРА И НАВРЕДУВА
(ВИДЕО) ЗА МАЛЦЕ ОЧИТЕ ЌЕ МУ ГИ ИСКОПАШЕ: ОЛИВЕРА ТРАЈКОВСКА БЕСНА НА АФРИМ ГАШИ ШТО ГО СПРЕЧИЛ ВРАЌАЊЕТО НА ВМРО НА ВЛАСТ, ГО ВИКНА НА ТЕЛМА ЗА ДА ГО БЛАМИРА И НАВРЕДУВА
(ВИДЕО) Екипите се на терен: Реката Вардар се излеа во Општина Аеродром
(ВИДЕО) Екипите се на терен: Реката Вардар се излеа во Општина Аеродром
Ковачевски ќе бара ИЗВЕШТАЈ ШТО РАБОТЕЛЕ СОВЕТНИЦИТЕ ЉУБЕ БОШКОСКИ, ЦАЦКО КОНОПИШКИ…
Ковачевски ќе бара ИЗВЕШТАЈ ШТО РАБОТЕЛЕ СОВЕТНИЦИТЕ ЉУБЕ БОШКОСКИ, ЦАЦКО КОНОПИШКИ…
(ВИДЕО) ЧОВЕКОТ ШТО САКАШЕ ДА БИДЕ ЛИДЕР НА СДСМ ПОДНЕСЕ ТУЖБА ПРЕД УСТАВЕН СУД ЗА ПОНИШТУВАЊЕ НА ЗАКОНОТ ЗА НЕДЕЛА НЕРАБОТЕН ДЕН
(ВИДЕО) ЧОВЕКОТ ШТО САКАШЕ ДА БИДЕ ЛИДЕР НА СДСМ ПОДНЕСЕ ТУЖБА ПРЕД УСТАВЕН СУД ЗА ПОНИШТУВАЊЕ НА ЗАКОНОТ ЗА НЕДЕЛА НЕРАБОТЕН ДЕН
Новинарот ветеран Ѕвездан Георгиевски во колумна раскажа од каде потекнува терминот новинарска патка, многу поучно четиво
Новинарот ветеран Ѕвездан Георгиевски во колумна раскажа од каде потекнува терминот новинарска патка, многу поучно четиво
ВТОРОТО ПОЛУГОДИЕ ЌЕ ПОЧНЕ НА 1 ФЕВРУАРИ, УЧЕБНАТА ГОДИНА ЗАВРШУВА НА 10 ЈУНИ, ОДЛУЧИ ВЛАДАТА
ВТОРОТО ПОЛУГОДИЕ ЌЕ ПОЧНЕ НА 1 ФЕВРУАРИ, УЧЕБНАТА ГОДИНА ЗАВРШУВА НА 10 ЈУНИ, ОДЛУЧИ ВЛАДАТА
САРАЧИНИ: Секоја генерација има свои битки и приказни. Мене ми беше чест и сум исклучително горд што бев дел од приказната што ја пишуваше Зоран Заев, заедно со нас, слободољубивите граѓанки и граѓани од сите народи на нашата прекрасна и фантастична земја - Северна Македонија. Борбата продолжува!✊
САРАЧИНИ: Секоја генерација има свои битки и приказни. Мене ми беше чест и сум исклучително горд што бев дел од приказната што ја пишуваше Зоран Заев, заедно со нас, слободољубивите граѓанки и граѓани од сите народи на нашата прекрасна и фантастична земја - Северна Македонија. Борбата продолжува!✊

Владиката Партениј: Српските служби работат против зближувањето на Софија и Скопје

„Кога беше направен обид да се воспостави паралелна црковна хиерархија под српска јурисдикција во С. Македонија, предводена од поранешниот митрополит Јован, властите во Скопје интервенираа за да го заштитат расколникот Јован од гневот на народот. Уште на самиот почеток стана јасно дека овој политички проект на Српската православна црква ќе пропадне“, изјавил за украинската агенција „Верска правда“, македонскиот владика и епископ на бигорскиот манастир, Партениј.

Според него, она што најмногу боли и предизвикува голема штета е фактот дека во некои поглавја на Српската православна црква идеите сè уште се живи, не само за Големата српска црква од времето на Југославија, туку и за некоја големосрпска држава, пренесува БГНЕС.

„Индикативен е фактот дека неодамна српскиот патријарх ги вметна земјите на поранешна Југославија во неговата титула“, вели Партениј.

Македонскиот владика потсетува дека „од историска гледна точка, српската црква раководела со македонските епархии во најкраток период.

„Ова се случило за време на српската окупација на Вардарска Македонија во 1918 година, кога локалното свештенство беше присилно протерано, а огромното мнозинство од македонското свештенство беше подложено на страшно прогонство, тортура и убиство. Сето тоа го стори српската војска и жандармеријата, со благослов на српската црква. И има безброј историски документи и информации за ова. По завршувањето на Втората светска војна, српското свештенство, кое избегало на почетокот на војната, никогаш не се осмелило да се врати во Македонија, бидејќи биле исплашени од гневот на локалното население, бидејќи ги сметале за странци и дејствувале како платеници-како алатка за србизација на населението“, вели македонскиот владика.

Епископот на илјадагодишниот Бигорски манастир нагласува дека „има сили кои не сакаат единство меѓу православните братски народи и постојано го попречуваат нивното зближување“.

„Пропагандата и работата на странските служби се многу силни не само кај нас, туку и во соседните земји. Всушност, Руската православна црква врши притисок врз одредени црковни кругови кои го одобруваат решението за украинското прашање и ја признаваат врховната власт на Вселенската патријаршија. Не смееме да заборавиме дека сме под власт на Белград скоро еден век и прилично е разбирливо присуството на српските специјални служби, кои работат не само против признавањето на Архиепископијата МПЦ-Охрид, туку се обидуваат да ги нарушат добрососедските односи со Бугарија и Грција. Тие исто така се обидуваат да ги блокираат евроатланските интеграции на С. Македонија. Ние многу силно го почувствувавме притисокот од странските специјални служби како манастир и особено кога застанавме на страната на вистината и почитувањето на канонот во црквата“, нагласува епископот Партениј.

loading...

https://animeflix1.com/. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

DON'T TOY WITH ME, MISS NAGATORO Episode 9

watch subbed anime ANIMEFLIX Dragon Ball (Dub)

animeflix BANANA FISH

free anime online Death Note

watch anime The Daily Life of the Immortal King [Chinese Dub]