ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА СТРУМИЦА КОСТАДИНОВ ПОЛОЖИ ЦВЕЌЕ ПРЕД СПОМЕНИКОТ НА БОРИС ТРАЈКОВСКИ
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА СТРУМИЦА КОСТАДИНОВ ПОЛОЖИ ЦВЕЌЕ ПРЕД СПОМЕНИКОТ НА БОРИС ТРАЈКОВСКИ
Блинкен: Војната на Русија ќе доведе до глад 40 до 50 милиони луѓе
Блинкен: Војната на Русија ќе доведе до глад 40 до 50 милиони луѓе
Бројот на починати мигранти во камионот во Сан Антонио достигна 51
Бројот на починати мигранти во камионот во Сан Антонио достигна 51
СРАМНО И БЕДНО - СЕ ПЛАШИ ДА НЕ ГИ НАЛУТИ РУСОФИЛИТЕ: МИЦКОВСКИ ЧЕТИРИ МЕСЕЦА НЕМА УСТА ОТВОРЕНО ЗА УКРАИНА, КАКО ДА ВОЈНАТА ВООПШТО НЕ СЕ СЛУЧУВА!
СРАМНО И БЕДНО - СЕ ПЛАШИ ДА НЕ ГИ НАЛУТИ РУСОФИЛИТЕ: МИЦКОВСКИ ЧЕТИРИ МЕСЕЦА НЕМА УСТА ОТВОРЕНО ЗА УКРАИНА, КАКО ДА ВОЈНАТА ВООПШТО НЕ СЕ СЛУЧУВА!
Пендаровски: Во целост да го поддржиме украинскиот народ во одбраната на нивната територија
Пендаровски: Во целост да го поддржиме украинскиот народ во одбраната на нивната територија
Започна Самитот на НАТО во Мадрид, за безбедноста задолжени над 10.000 полицајци
Започна Самитот на НАТО во Мадрид, за безбедноста задолжени над 10.000 полицајци
Макрон го осуди апсурднотo утврдување на цената на струјата во Европа со цената гасот
Макрон го осуди апсурднотo утврдување на цената на струјата во Европа со цената гасот
Посетителите на ЗОО Скопје ќе даваат предлози за имиња на трите женски лавчиња
Посетителите на ЗОО Скопје ќе даваат предлози за имиња на трите женски лавчиња

ВМРО ДПМНЕ Е КАКО РАНЕТ ЛАВ – ВО ОЧАЈ ДЕКА ГИ ГУБАТ СИТЕ ПОЛИТИЧКИ БИТКИ СЕ ПРЕТЕРАА СО ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ

Речиси по правило, сите измислици беа лансирани преку социјалните мрежи со цел да се предизвика паника кај граѓаните. Последна во низата лажни вести е поврзана со истакнатиот пулмолог Д-р Дејан Докиќ. На фејсбук се појави лажен текст за ситуацијата со коронавирусот, кој Д-р Докиќ го демантираше. Тој повика повеќе да се верува на телевизиите бидејќи лично преку слика се пренесуваат ставовите на здравствените власти.

Напад со лажни вести имаше и за владините функционери Мила Царовска, Бојан Маричиќ и Артан Груби, во кои беше наведено дека преку ред се вакцинирале. Ваквата објава на news1.al. ја сподели и пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски, а обвинетите за „ВИП-вакцинација“, како што веше наведено, веднаш преку своите Фејсбук профили ја демантираа веста која ја пласираше албанскиот медиум. Министерот Филипче за овие лажни вести ја обвини опозицијата, велејќи дека сакаат дополнително да нашетат на моменталнта тешка ситуација.

-Во ширењето на лажни вести се оди и до степен на морбидност.. Така, викендов беше објавено дека починал познатиот баритон Борис Трајанов, кој е позитивен на коронавирусот, па членовите од неговото семејството мораа да ги демантираат ваквите небулози, изјави Филипче.

Како граѓаните да се заштитат од лажни вести? Комуникологот Бојан Кордалов апелира секој информација да се зема со резерва и да се проверува од релеватни извори..

Проблемот со ширењето на лажни вести не е нов и не е само кај нас, но кулминираше со почетокот на пандемијата.. За жал, досега не се најде начин, ниту се направо обид тие да бидат санкционирани, а во земјава дополнителн проблем е што порталите воопшто не се регулирани со законот за медиуми..

loading...

https://go88.gg/

https://sunwin.gg/