ВМРО-ДПМНЕ: Масовно и гласно Не, вечерва повторно протест

Вчера граѓаните масовно јасно и гласно кажаа НЕ БЛАГОДАРАМ на ултиматуми и диктати содржани во Предлогот кој Владата на Ковачевски и Османи го прифати. Граѓаните се противат на легализацијата на асимилацијата на Македонскиот народ, понижувањата и идентитетските обезличувања кои е подготвена да ги направи оваа Влада, велат од ВМРО-ДПМНЕ по синоќешниот протест пред Влада против фрнацускиот предлог.

-Со Протоколот се предвидуваат промени на учебници за револуционерните дејци како Делчев, Груев, Сандански, за Илинденското востание, Самоиловата држава, но и промени на споменици, музеи, објекти и настани. Во овој протокол, или Годишен извештај како што го нарекува Владата на Ковачевски има конкретни датуми и рокови, што и како треба да се менува. За сето тоа во годишните извештаи македонската страна треба да ја информира Бугарија и доколку таа не е задоволна со спроведената активност рамна на асимилаторска, тогаш повторно и повторно може да поставува вето.

Доколку Владата го прифати предлогот тогаш Македонија самоволно прифаќа вечно преговарање или целосна асимилација на сегашната, минатите и идните генерации, велат од партијата.

Тие ги повкаа граѓаните и вечерва да излезат на протест пред Владата против, како што велат, понижувањата и ултиматумите се додека не се откажат од намерата за асимилација на својот народ.

sunwin

game sunwin sunwin.apk mới nhất sunwin apk

game sunwin tải sunwin apk sunwin apk

sunwin

tải sunwin