ПРОФЕСОРОТ МАЛЕСКИ СЕ ИЗНЕРВИРА ОД ИЗЈАВИТЕ НА МИЦКОВСКИ И БАНДАТА: Проклето опасно поведение на опозицијата!
ПРОФЕСОРОТ МАЛЕСКИ СЕ ИЗНЕРВИРА ОД ИЗЈАВИТЕ НА МИЦКОВСКИ И БАНДАТА: Проклето опасно поведение на опозицијата!
МВР: Категорично ги отфрламе невистините пласирани од ВМРО-ДПМНЕ
МВР: Категорично ги отфрламе невистините пласирани од ВМРО-ДПМНЕ
СЕМЕЈНАТА ТАЈНА НА КАНДИДАТОТ НА ВМРО ВО ОХРИД: ТАТКОТО НА КИРИЛ ПЕЦАКОВ ПРЕД 10 ГОДИНИ ГО УНИШТИЛ ВМРО ДПМНЕ ВО ОХРИД КАКО КАНДИДАТ НА ЛИГА ЗА ДЕМОКРАТИЈА!
СЕМЕЈНАТА ТАЈНА НА КАНДИДАТОТ НА ВМРО ВО ОХРИД: ТАТКОТО НА КИРИЛ ПЕЦАКОВ ПРЕД 10 ГОДИНИ ГО УНИШТИЛ ВМРО ДПМНЕ ВО ОХРИД КАКО КАНДИДАТ НА ЛИГА ЗА ДЕМОКРАТИЈА!
(ВИДЕО) Заев од Кочани: Од први јануари минималната плата ќе биде 18.000 додека просечната плата порасна на 28.642 денари, да се обединиме да продолжи економскиот раст
(ВИДЕО) Заев од Кочани: Од први јануари минималната плата ќе биде 18.000 додека просечната плата порасна на 28.642 денари, да се обединиме да продолжи економскиот раст
ШИЛЕГОВ: Гневот го искажавте во првиот круг и со право, но сега е време да се договориме за доброто на Скопје
ШИЛЕГОВ: Гневот го искажавте во првиот круг и со право, но сега е време да се договориме за доброто на Скопје
ЗАЕВ И ЛАДИЧ: 31 октомври ќе значи продолжување на концептот на работење и проектите што ги реализиравме во изминатите четири години во Пробиштип!
ЗАЕВ И ЛАДИЧ: 31 октомври ќе значи продолжување на концептот на работење и проектите што ги реализиравме во изминатите четири години во Пробиштип!
(ВИДЕО) ШИЛЕГОВ: ВОДНО ГО ВРАТИВМЕ НА ГРАЃАНИТЕ – УШТЕ ЕДНА НОВА ВЕЛОПАТЕКА НИЗ ШУМИТЕ НА ПЛАНИНАТА
(ВИДЕО) ШИЛЕГОВ: ВОДНО ГО ВРАТИВМЕ НА ГРАЃАНИТЕ – УШТЕ ЕДНА НОВА ВЕЛОПАТЕКА НИЗ ШУМИТЕ НА ПЛАНИНАТА
Максо е кандидат на режимското ВМРО, навреме го намирисавме и затоа не е кандидат, рече Заев
Максо е кандидат на режимското ВМРО, навреме го намирисавме и затоа не е кандидат, рече Заев

ВМРО-НП: Трагикомично е што на бугарската Комисија и пречи придавката „македонски“

ВМРО-Народна партија со внимание ја следи работата на заедничката Комисијата за историски прашања и жали што не се изнаоѓа решение кое ќе ги задоволи двете страни и затопли односите помеѓу двете држави, велат денеска од партијата.

-Во таа насока ВМРО-Народна партија смета дека последниот проблем кој изникна од заедничката Комисија за историски прашања, а тоа е употребата на придавката „македонски“ навистина ја прави ситуацијата помалку ирационална па дури и трагикомична. Не можеме да сфатиме зошто на овој состав историчари предводени од почитуваниот професор Ангел Димитров им пречи придавката „македонски“ кога во целата бугарска историографија во последните 150 години придавката „македонски“ е максимално присутна и ја има скоро во секоја бугарска историска книга која се занимава со македонското прашање не навлегувајќи во тоа што тие подразбираат под зборот „македонски“.

Дека ситуацијата оди во ирационален правец само ќе потсетиме дека има и такви институции кои во бугарската историографија инсистира на зборот „македонски“, а македонската пак историографија воопшто и не сака да слушне на тие места за зборот „македонски“ па еве неколку примери: Македонски врховен комитет, Македонска патриотска организација, Македонски братства, Македонски научен институт, Македонски преглед (весник), Македонско ополчение, Македонска единаесетта дивизија, Македонски културен дом.

Ова се само неколку од многуте примери кои го потврдуваат моментот дека дискусијата веќе добива и комичен карактер ако ги иземеме секојдневните негативни емоции кои растат од ден на ден помеѓу граѓаните на Македонија и Бугарија, се вели во соопштението од ВМРО НП.

loading...

AnimeDao: KanColle: Kantai Collection (Dub) anime episode 12 online free at https://animedao.nl darling in the franxx animedao

Website https://animefreak.ws: Watch Animentary: Ketsudan animefreak Episode 1 - Preview animefreak bleach

Samurai Girls Episode 12

WCOStream: Nodame Cantabile: Finale - Mine to Kiyora no Saikai anime episode Full online free at https://wcostream.cc wcostream dragon ball super

Thingiverse: https://www.thingiverse.com/gogoanimebe/designs

Seekarticles: https://seekarticles.com/members/animefreakws/