Герасимовски: Паркинг за велосипеди до секоја нова градба во Општина Центар
Герасимовски: Паркинг за велосипеди до секоја нова градба во Општина Центар
Герасимовски: Лицата со оштетен слух добиваат бесплатно паркирање на сите паркинзи на ПОЦ
Герасимовски: Лицата со оштетен слух добиваат бесплатно паркирање на сите паркинзи на ПОЦ
ЗАСЛУЖЕНО, БУЧКОВСКИ ИМА ГОЛЕМО МЕЃУНАРОДНО ИСКУСТВО И РЕЈТИНГ - Владата му го продолжи мандатот на Владо Бучковски
ЗАСЛУЖЕНО, БУЧКОВСКИ ИМА ГОЛЕМО МЕЃУНАРОДНО ИСКУСТВО И РЕЈТИНГ - Владата му го продолжи мандатот на Владо Бучковски
Заев- Таравари лаже. јавно да се извини или на суд
Заев- Таравари лаже. јавно да се извини или на суд
Со толеранција против насилство: Кампања против сите форми на омраза и насилство на Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Агенцијата за млади и спорт
Со толеранција против насилство: Кампања против сите форми на омраза и насилство на Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Агенцијата за млади и спорт
Претседателскиот центар за политичко образование го идентификува популизмот како една од најголемите закани за демократското политичко уредување
Претседателскиот центар за политичко образование го идентификува популизмот како една од најголемите закани за демократското политичко уредување
ПОСТОЈАН РАЗВОЈ: ЗГОЛЕМЕН ОПСЕГ ЗА OPEL CORSA-e и MOKKA-e
ПОСТОЈАН РАЗВОЈ: ЗГОЛЕМЕН ОПСЕГ ЗА OPEL CORSA-e и MOKKA-e
ТЕЛЕФОНСКИ РАЗГОВОР МЕЃУ РАДЕВ И ЗАЕВ Дијалогот на високо ниво и решавање на спорните прашања
ТЕЛЕФОНСКИ РАЗГОВОР МЕЃУ РАДЕВ И ЗАЕВ Дијалогот на високо ниво и решавање на спорните прашања

ВМРО СИ РАБОТИ ЗА МОСКВА – НАМЕСТО ДА ГО ПРАША АМБАСАДОРОТ ШТО СЕ СЛУЧИ СО ВТОРАТА ПЛАТЕНА ПРАТКА ВАКЦИНИ – ПРВА ОДЛУКА НА НОВИОТ ГРАДОНАЧАЛНИК: Прилеп ќе се збратими со град во Русија!

Прилепскиот градоначалник Борче Јовчески, денеска, оствари средба со рускиот амбасадор во земјата, Сергеј Баздникин.

На средбата се разговарало за унапредување на соработката меѓу Прилеп и Руската Федерација како значаен партнер на нашата држава.

„Денес остварив средба со амбасадорот Сергеј Баздникин, кој ми го честита изборот за градоначалник. Заемно изразивме желба за продлабочување на добрата соработка меѓу Прилеп и Амбасадата на Руската Федерација преку размена на позитивни искуства и добри практики во повеќе сфери на општествениот живот. Го запознав со програмата, која се надевам дека во мојот четиригодишен мандат ќе биде реализирана. Воедно, идејата што пред десетина години ја почнавме за збратимување на Прилеп со град од Русија се надевам дека ќе ја реализираме. Денеска добивме и понуда како предлог од амбасадорот дека со еден град од Московскиот Регион набргу ќе бидеме збратимени. Тоа беше и еден од проектите што од 2017 година тежнееме да го реализираме благодарение и на руско-македонското друштво од Прилеп“, изјави градоначалникот Јовчески.

Амбасадорот Баздникин се заблагодарил за средбата и потврдил дека односите на двете земји се на високо ниво и дека постојат отворени можности за соработка во областа на културата, туризмот и економијата.

„Ние сме потполно отворени за соработка во сите области што се од интерес за граѓаните на Прилеп. Убеден сум дека тоа ќе биде голем придонес за подобрување на животите на граѓаните“, изјавил рускиот амбасадор.

loading...

WCOStream Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Watch EAT-MAN Episode 12

4Anime Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

AniWatch: The Seven Deadly Sins the Movie: Prisoners of the Sky anime episode Full online free at https://aniwatch.pro watch animes

Watch Wuxian Shaonü 48 Episode 5