КОЛКУ НЕКОИ НОВИНАРИ ПОВРШНО АНАЛИЗИРААТ - ИДИОТСКА КОЛУМНА НА УРЕДНИКОТ НА ДОЈЧЕ ВЕЛЕ ПОЛНА СО ТЕШКИ ГЛУПОСТИ
КОЛКУ НЕКОИ НОВИНАРИ ПОВРШНО АНАЛИЗИРААТ - ИДИОТСКА КОЛУМНА НА УРЕДНИКОТ НА ДОЈЧЕ ВЕЛЕ ПОЛНА СО ТЕШКИ ГЛУПОСТИ
ОМРАЗАТА КОН ЗАЕВ МУ ГО ПОМРАЧИЛА УМОТ НА ГЕРО, МУ СЕ ЗАКАНУВА НА ЗАЕВ СО ГРОБОВИ, НЕ ЗНАЕ ДА СЕ ИЗРАДУВА НА УСПЕХОТ НА НЕГОВИТЕ ВМРО ДПМНЕ, ТУКУ ЦЕЛИОТ СО КЛЕТВИ МУ СЕ ЗАКАНУВА НА ЗАЕВ
ОМРАЗАТА КОН ЗАЕВ МУ ГО ПОМРАЧИЛА УМОТ НА ГЕРО, МУ СЕ ЗАКАНУВА НА ЗАЕВ СО ГРОБОВИ, НЕ ЗНАЕ ДА СЕ ИЗРАДУВА НА УСПЕХОТ НА НЕГОВИТЕ ВМРО ДПМНЕ, ТУКУ ЦЕЛИОТ СО КЛЕТВИ МУ СЕ ЗАКАНУВА НА ЗАЕВ
ПРОФЕСОРОТ НАНО РУЖИН СТАНА ПРОФЕСОР НА УНИВЕРЗИТЕТОТ НА ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ ВО БЕЛГРАД
ПРОФЕСОРОТ НАНО РУЖИН СТАНА ПРОФЕСОР НА УНИВЕРЗИТЕТОТ НА ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ ВО БЕЛГРАД
СПОРЕДЕНО СО МИНАТИЕ ИЗБОРИ ВО 2017-ТА ГОДИНА, РЕЧИСИ 230 000 ГЛАСАЧИ ОСТАНАА ДОМА НА ОВИЕ ИЗБОРИ И РЕШИЈА ДА НЕ ГО ДАДАТ СВОЈОТ ГЛАС НИКОМУ
СПОРЕДЕНО СО МИНАТИЕ ИЗБОРИ ВО 2017-ТА ГОДИНА, РЕЧИСИ 230 000 ГЛАСАЧИ ОСТАНАА ДОМА НА ОВИЕ ИЗБОРИ И РЕШИЈА ДА НЕ ГО ДАДАТ СВОЈОТ ГЛАС НИКОМУ
СЕ ОГЛАСИ ЗАЕВ: Граѓаните пратија порака и ние таа порака мораме да ја слушаме, да ја разбереме и да постапуваме по неа
СЕ ОГЛАСИ ЗАЕВ: Граѓаните пратија порака и ние таа порака мораме да ја слушаме, да ја разбереме и да постапуваме по неа
Кондовски кон битолчани: Вашата поддршка ми значи, одиме на голема победа!
Кондовски кон битолчани: Вашата поддршка ми значи, одиме на голема победа!
ЛАДИЧ: Киносалата „Рудар“ во Пробиштип е во финална подготовка
ЛАДИЧ: Киносалата „Рудар“ во Пробиштип е во финална подготовка
АКО СЕ ДОДАДАТ ГЛАСОВИТЕ НА БЕСА И ЛДП/ДОМ НА ОНИЕ ШТО ГИ ОСВОИ СДСМ, ОВИЕ ИЗБОРИ СЕ НЕРЕШЕНО ЗА ВЛАСТА И ОПОЗИЦИЈАТА!
АКО СЕ ДОДАДАТ ГЛАСОВИТЕ НА БЕСА И ЛДП/ДОМ НА ОНИЕ ШТО ГИ ОСВОИ СДСМ, ОВИЕ ИЗБОРИ СЕ НЕРЕШЕНО ЗА ВЛАСТА И ОПОЗИЦИЈАТА!

ВМРОВЦИТЕ НА АПАРАТИ – Холштајн: Владата е на вистинскиот пат, во Германија јасно се гледаат напорите кои С. Македонија ги прави во енергетскиот сектор

„Повеќе од 20 години Германија ја поддршува С. Македонија со финансиската соработка која оди преку државната KfW банка. Македонија има ставено на располагање 500 милиони евра за развој од кои половината од нив беа во енергетскиот сектор. Главен елемнт во соработката е првата ветерна централа кај Богданци. Сега се работи на втора фаза на овој ветерен парк, која исто така оди преку KfW банка.“, истакна германската амбасадорка во С. Македонија Анке Холштајн при потпишувањето на договорот за грант од Германија наменет во обновливи извори за енергетска транзиција.

Германската амбасадорка нагласи дека Владата е на вистинскиот пат и дека во Германија многу јасно се гледаат напорите кои С. Македонија ги прави со реформите во енергетскиот сектор.

„Во Германија јасно се гледаат предностите што ги право С. Македонија во реформите на енергетскиот сектор и особено во регулирањето во рамките на енергетската заедница. Владата е на вистинскиот пат. Таа се бори за странски директни инвестиции за обновливи извори на енергија, но исто така поддржува зелени инвестиции во јавниот сектор и ЕСМ.“, рече Холштајн.

Таа додаде дека овие активности се во контекст на Зелениот договор на ЕУ со цел на македонската влада да ѝ се овозможи да помине со енергетската транзиција подобро.

„Германија тука става 80.5 милиони евра на располагање за обновливи извори на енергија преку поволни кредити. Подготовката на оваа програма ја поддржуваме со 2.4 милиони евра дополнителни средства кои денеска ќе ги потврдиме со нашава спогодба и на тој начин ќе ја стартуваме оваа програма за енергетска ефикасност во која се вклучени зелени технологии и конвенционални хидроцентрали, ветерници но и соларни електрани “, потенцира амбасадорката Холштајн.

Договорот го потпишаа генералниот директор на ЕСМ, Васко Ковачевски и директорот на KfW за Северна Македонија и Косово, Рене Ешеман. Обраќање имаше и премиерот Зоран Заев.

loading...

https://animedao.nl a silent voice animedao

GoGoAnime Watch english anime Online in HD for FREE

Eiyuu Gaiden Mozaicka (https://wcostream.cc/m/bJY4) Episode 4

AnimeKisa: Tanaka-kun is Always Listless anime episode 12 online free at https://animekisa.in watch anime dub

Lawrence: http://www.lawrence.com/users/gogoanimelol/

Ello: https://ello.co/gogoanimebe