Голем потег на еден од најбогатите Албанци во Македонија: Донираше 10 амбулатни возила на македонското јавно здравство
Голем потег на еден од најбогатите Албанци во Македонија: Донираше 10 амбулатни возила на македонското јавно здравство
УШТЕ ЕДЕН ТРИУМФ ВО НАЈАВА ЗА ЗАЕВ - САД ќе се вклучат во кревање на блокадата од Бугарија
УШТЕ ЕДЕН ТРИУМФ ВО НАЈАВА ЗА ЗАЕВ - САД ќе се вклучат во кревање на блокадата од Бугарија
(ВИДЕО) БРАВО ПРЕТСЕДАТЕЛЕ: Пендаровски упати честитка на знаковен јазик
(ВИДЕО) БРАВО ПРЕТСЕДАТЕЛЕ: Пендаровски упати честитка на знаковен јазик
ПО БАРАЊЕ НА ГРАЃАНИТЕ: НИКОБ ЛАБ кој ги сруши цените на пандемија профитерите, со нова мобилна локација – Бибај Групација (Качанички пат)
ПО БАРАЊЕ НА ГРАЃАНИТЕ: НИКОБ ЛАБ кој ги сруши цените на пандемија профитерите, со нова мобилна локација – Бибај Групација (Качанички пат)
СНАБДУВАЊЕТО НА ГРАД СКОПЈЕ СО ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА НЕ Е ДОВЕДЕНО ВО ПРАШАЊЕ
СНАБДУВАЊЕТО НА ГРАД СКОПЈЕ СО ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА НЕ Е ДОВЕДЕНО ВО ПРАШАЊЕ
ШОКАНТНО: ИЗБОРОТ НА ДАНЕЛА АРСОВСКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СОЈУЗ НА СТОПАНСКИ КОМОРИ НА МАКЕДОНИЈА БИЛ НАМЕСТЕН?!?!
ШОКАНТНО: ИЗБОРОТ НА ДАНЕЛА АРСОВСКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СОЈУЗ НА СТОПАНСКИ КОМОРИ НА МАКЕДОНИЈА БИЛ НАМЕСТЕН?!?!
Заев - Сера: Историската посета на Мадрид исчекор кон продлабочување на соработката меѓу двете земји
Заев - Сера: Историската посета на Мадрид исчекор кон продлабочување на соработката меѓу двете земји
БИЗНИСМЕНОТ ЉУПЧО БУЈОТО: Како може почесен конзул на странска држава истовремено да биде на било која јавна функција во државава?
БИЗНИСМЕНОТ ЉУПЧО БУЈОТО: Како може почесен конзул на странска држава истовремено да биде на било која јавна функција во државава?

ВМРОВЦИТЕ НА АПАРАТИ – НОВ УСПЕХ НА ЗАЕВ: Германскиот ланец маркети „Лидл“ влегува во Македонија, планира да вложи над 10 милиони евра во продавница и да купи земјиште поголемо од 10.000 квадратни метри

Германскиот трговски синџир „Лидл“ ја регистрираше својата компанија во Македонија, а ќе биде управувана од бугарската филијала. Една од најголемите компании во малопродажбата во светот во петокот ја регистрираше подружницата Лидл Северна Македонија Дооел со седиште во скопски Центар и со паричен влог од 500.000 евра, објави вчера Централен регистар.
Сопственик е германската матична компанија ВЕ-Интернационал Цвајте ГмбХ од Некарзулм, но субјектот специјализиран за трговија на мало претежно со храна, пијалаци и тутун ќе биде управуван од Софија, од бизнисмените Милена Емилова Драгијска, Бисер Борисов Инчовски и Љубомир Манолов Хрсев. Според описот на нивните надлежности и ограничувања, „Лидл“ планира да вложи над 10 милиони евра во продавница и да купи земјиште поголемо од 10.000 квадратни метри.
Минатата година се пишуваше за интересот на „Лидл“ да стартува со една продавница во Македонија, односно со објект кој сам ќе го гради, но истата информација остана непотврдена.

Во моментов „Лидл“ има 100 продавници во Бугарија на 49 локации и вработува 3.000 работници, а има експанзионистички план за оваа година за отварање на уште пет маркети и вработување на уште 250 луѓе. Нето-профитот за 2019 во Бугарија бил 41,25 милиони евра.

„Лидл“ во соседна Србија е присутен од 2018 година и до сега има вкупно 41 објект. Во Хрватска работи од 2006 година. Трговскиот синџир оперира во 30-тина земји во Европа, со околу 11.000 продавници, а присутен е и во САД. „Лидл“ секој ден опслужува по околу 10 милиони купувачи.

„Фактор“ веќе пишуваше дека „Лидл“ сака да менаџира со маркетот во новиот трговски центар Скопје ист гејт, а за тоа колкав е голем интересот на македонските купувачи зборуваат и нивните чести шопинг-тури во овој маркет во Врање.

ИЗВОР: ФАКТОР.МК

loading...

AnimeTV: Tokyo Ravens (Dub) anime episode 24 online free at https://animetv.cc mchia anime tv

AnimeHeaven Watch anime online, English anime online HD

Watch Armed Librarians: The Book of Bantorra Episode 27

Website https://animebee.to: Watch Where is Mama animebee Episode Full free anime

Slideserve: https://www.slideserve.com/animeflixnl

Gogoanimebe wixsite: https://gogoanimebe.wixsite.com/gogoanimebe