ОПШТИНА ЦЕНТАР ОБЈАВИ ЈАВЕН ПОВИК ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ СУБВЕНЦИИ ЗА ПРОЕКТОТ ЦЕНТАР СЕ ГРИЖИ ЗА ВОЗРАСНИТЕ
ОПШТИНА ЦЕНТАР ОБЈАВИ ЈАВЕН ПОВИК ЗА ДОДЕЛУВАЊЕ СУБВЕНЦИИ ЗА ПРОЕКТОТ ЦЕНТАР СЕ ГРИЖИ ЗА ВОЗРАСНИТЕ
ОДЛИЧНИ ВЕСТИ - ГЕРМАНИЈА ЈА ОДОБРИ КОВИД ВАКЦИНАТА НА „АСТРАЗЕНЕКА“ ЗА СИТЕ ВОЗРАСТИ
ОДЛИЧНИ ВЕСТИ - ГЕРМАНИЈА ЈА ОДОБРИ КОВИД ВАКЦИНАТА НА „АСТРАЗЕНЕКА“ ЗА СИТЕ ВОЗРАСТИ
За отстранување на дивоградбите покрај Охридското Езеро, Владата обезбеди 97.000 евра
За отстранување на дивоградбите покрај Охридското Езеро, Владата обезбеди 97.000 евра
Премиерот Заев и министерката Шахпаска на средба со Сојузот на здруженија на пензионери: Пензионерите се важен сегмент во нашето општество, се грижиме за усогласување на пензиите и подобрување на социјалните услуги
Премиерот Заев и министерката Шахпаска на средба со Сојузот на здруженија на пензионери: Пензионерите се важен сегмент во нашето општество, се грижиме за усогласување на пензиите и подобрување на социјалните услуги
Николовски: Имавме 17.000 проекти – по конгресот ќе видиме колку градоначалниците реализирале и така ќе ги селектираме за уште еден мандат
Николовски: Имавме 17.000 проекти – по конгресот ќе видиме колку градоначалниците реализирале и така ќе ги селектираме за уште еден мандат
ПАЃА ЕДНО ОД ПОСЛЕДНИТЕ ВМРОВСКИ УПОРИШТА, ОСТАНА УШТЕ АГЕНЦИЈА ЗА МЕДИУМИ: Уставниот суд пред „големо проветрување“, заминуваат тројцата претседатели во последните осум години
ПАЃА ЕДНО ОД ПОСЛЕДНИТЕ ВМРОВСКИ УПОРИШТА, ОСТАНА УШТЕ АГЕНЦИЈА ЗА МЕДИУМИ: Уставниот суд пред „големо проветрување“, заминуваат тројцата претседатели во последните осум години
ЧОВЕКОТ Е НАЈГОЛЕМО РАЗОЧАРУВАЊЕ, ЕДНАШ ЦЕНЕТ ЕКСПЕРТ А СЕГА - ИЗЕДЕ МЕ ТУЏА СРАМОТА - Калајџиев против самиот себе: На 27 април имаше и немаше тероризам?!?!
ЧОВЕКОТ Е НАЈГОЛЕМО РАЗОЧАРУВАЊЕ, ЕДНАШ ЦЕНЕТ ЕКСПЕРТ А СЕГА - ИЗЕДЕ МЕ ТУЏА СРАМОТА - Калајџиев против самиот себе: На 27 април имаше и немаше тероризам?!?!
ПРИЛЕП - ЈОВАНОСКИ: Во пресрет на утрешната слава на жителите на населбата Варош, „Голем Петок“, го асфалтиравме патот до манастирот „Св.Архангел Михаил“, во должина од 240 метра
ПРИЛЕП - ЈОВАНОСКИ: Во пресрет на утрешната слава на жителите на населбата Варош, „Голем Петок“, го асфалтиравме патот до манастирот „Св.Архангел Михаил“, во должина од 240 метра

ВМРОВЦИТЕ НЕ ПЛАЌАЛЕ КАЗНИ БИЛЕ ЗАШТИТЕНИ – Судска фиока полна со недоставени казни од 20 милиони денари, се бара одговорност меѓу судиите, а обвинителството го истражува скандалот

Во суд, во фиока на починат доставувач се откриени стотици неиспорачани казнени пресуди, случајот го истражува обвинителството, а судскиот совет проверува дали и судии се вклучени во скандалот.

Претседателот на судскиот совет Киро Здравев потврди дека при проверките кои ги врши советот во еден од поголемите судови надвор од Скопје е откриена фиоката полна со неодставени одлуки во УЈП. Фиоката била на судски доставувач, а сега судскиот совет отворил постапка за да се открие дали во непостапувањето се вклучени и судии од судот. З

дравев не сакаше да го открие судот за да не и се наштети на постапката на советот.

Претходно во емисијата Стадион обвинителката за гонење на организиран криминал и корупција Вилма Рускоска откри дека отвориле предмет по пријавата на судски совет, а и министерот за правда Бојан Маричиќ рече дека е невозможно зад ваква операција да стои само доставувач.

-Пред некој ден од Судски совет добив известување дека починал некој курир и кај него во фиока откриени се преку 1 500 платни налози, за прекршоци, за мандатни казни… и со тоа за 20 милиони денари е оштетен буџетот, и тоа зборувам за еден вработен само, кој знае колку има други вакви случаи. Затоа сметам дека треба да има дополнување на одредени закони, на Законот за кривична постапка, на Кривичен законик , Законот за управните судови, мора некои работи да претрпат измени за да бидеме поефикасни, без разлика за кој суд станува збор, изјави Русковска во телефонското јавување во емисијата.

-Коруптивното однесување е најчесто организирано, па затоа има вмешани и вработени од администрацијата. Најверојатно за одредена мала парична награда, службеник не вршел достава на платни налози, но не верувам дека службеникот може сам да го прави ова. Обично тоа е заеднички потфат и затоа мора да се реформираме, тврди министерот Маричиќ.

Претседателот на судскиот совет Здравев ни изјави дека „работат под полна пареа“ и за сите неправилности при посетите на судовите отвораат постапки во советот. За работи кои се сомнителни како кривични дела го известуваат надлежното обвинителство, ни истакна Здравев.

Во емисијата Стадион, пак Маричиќ изјави дека по измените на законот, советот разрешил 9 судии и треба да му се овозможи да ја спроведува својата улога во интерес на судството и на граѓаните

loading...

4Anime watch anime dub: Watch The Misfit of Demon King Academy (Dub) Episode 8

AnimeHeaven anime heaven org: Redo of Healer Episode 12