Герасимовски: Паркинг за велосипеди до секоја нова градба во Општина Центар
Герасимовски: Паркинг за велосипеди до секоја нова градба во Општина Центар
Герасимовски: Лицата со оштетен слух добиваат бесплатно паркирање на сите паркинзи на ПОЦ
Герасимовски: Лицата со оштетен слух добиваат бесплатно паркирање на сите паркинзи на ПОЦ
ЗАСЛУЖЕНО, БУЧКОВСКИ ИМА ГОЛЕМО МЕЃУНАРОДНО ИСКУСТВО И РЕЈТИНГ - Владата му го продолжи мандатот на Владо Бучковски
ЗАСЛУЖЕНО, БУЧКОВСКИ ИМА ГОЛЕМО МЕЃУНАРОДНО ИСКУСТВО И РЕЈТИНГ - Владата му го продолжи мандатот на Владо Бучковски
Заев- Таравари лаже. јавно да се извини или на суд
Заев- Таравари лаже. јавно да се извини или на суд
Со толеранција против насилство: Кампања против сите форми на омраза и насилство на Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Агенцијата за млади и спорт
Со толеранција против насилство: Кампања против сите форми на омраза и насилство на Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Агенцијата за млади и спорт
Претседателскиот центар за политичко образование го идентификува популизмот како една од најголемите закани за демократското политичко уредување
Претседателскиот центар за политичко образование го идентификува популизмот како една од најголемите закани за демократското политичко уредување
ПОСТОЈАН РАЗВОЈ: ЗГОЛЕМЕН ОПСЕГ ЗА OPEL CORSA-e и MOKKA-e
ПОСТОЈАН РАЗВОЈ: ЗГОЛЕМЕН ОПСЕГ ЗА OPEL CORSA-e и MOKKA-e
ТЕЛЕФОНСКИ РАЗГОВОР МЕЃУ РАДЕВ И ЗАЕВ Дијалогот на високо ниво и решавање на спорните прашања
ТЕЛЕФОНСКИ РАЗГОВОР МЕЃУ РАДЕВ И ЗАЕВ Дијалогот на високо ниво и решавање на спорните прашања

ВМРОВЦИТЕ МУ НАПРАВИЈА УСЛУГА: Љубомир Фрчкоски – амбасадор во Њујорк наместо во Вашингтон, сега ќе комуницира со сите светски амбасадори и лидери!

Нема официјална потврда дека Владата веќе ја започнала постапката за именување на Фрчкоски за шеф на Мисијата на Северна Македонија во Обединетите нации, за што не е потребна согласност од организацијата домаќин

Љубомир Фрчкоски ќе биде шеф на Мисијата на Република Северна Македонија при Организацијата на обединетите нации (ООН) во Њујорк, дознава „360 степени“. Откако надлежните институции ја прекинаа постапката за негово назначување за амбасадор на земјава во Соединетите Американски Држави, по кампањата што против него ја поведе Обединета македонска дијаспора (ОМД), заминувањето во Њујорк би било уште подобра шанса за Фрчкоски затоа што ООН е место каде ќе има шанса да се сретне со сите светски лидери кои ќе доаѓаат на заседанијата на ООН, а секако тука се и врските со сите амбасадори на моќните земји во ООН кои се едни од најсилните меѓународни дипломати на рангот на шефови за надворешни работи.

Исто така, Њујорк е светска метропола па нашиот Фрчко ќе има шанса да биде дел и од врвните научни, бизнис, политички, и секакви други видови на настани каде се собира светската елита. Прекрасен начин да се завшри една бурна и богата политичка и професорска кариера, му честитаме на нашиот Фрчко.

За разлика од процедурата за именување амбасадор во одредена држава, која подразбира добивање агреман (одобрение, согласност од една држава за прифаќање дипломатски претставник од друга држава), за назначување шеф на мисија во мултилатерална меѓународна организација, каква што се Обединетите нации, не е потребна претходна согласност од организацијата домаќин.

Нема официјална потврда дека Владата веќе ја започнала постапката за именување на Фрчкоски за шеф на Мисијата на Северна Македонија во ООН. За Андреј Жерновски, кој првично се споменуваше како амбасадорски кандидат за Њујорк, наводно се подготвува друга позиција, надвор од дипломатијата.

Порталот „Либертас“ пред околу три недели објави дека „ОМД, која е блиска и инклинира кон националистичките структури во Македонија, служејќи се со аргументи од типот човек кој бил предмет на лустрација и бизарности дека е тепач на паркинзи, успеала да убеди сенатори за да го испроблематизира прифаќањето на Фрчкоски за новиот амбасадор во САД“.

„Улогата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во ова лобирање било да им обезбедат на челниците на ОМД валкани аргументи дека Фрчковски е тепач на жени за да го претстават како сексист и дека бил лустриран со законот за лустрација кој за волја на вистината е оспорен, но ѝ послужи на тогашната влада на Груевски за пресметка со многу нивни критичари и неистомисленици“,

објави „Либертас“.
Фрчкоски, универзитетски професор по меѓународно јавно право и политички теории, во периодот од 1992 до 1997 година беше министер без ресор, министер за внатрешни и министер за надворешни работи. Тој му беше и надворешен советник на претседателот Борис Трајковски. Во 2009 година беше кандидат на СДСМ на изборите за шеф на државата.

loading...

High & Low: G-Sword Episode 5

TwistMoe: Hanaukyou Maid-tai OVA anime episode 3 online free at https://twistmoe.net anime streaming

AnimeKisa Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Website https://animefreak.ws: Watch Yu☆Gi☆Oh! The Dark Side of Dimensions animefreak Episode Full free anime

Folkd: https://www.folkd.com/user/animefreakws

Git project-hobbit: https://git.project-hobbit.eu/gogoanime.entity