(ВИДЕО) Пендаровски: Само Заев е поголем оптимист од Петков, евентуален договор со Бугарија треба да оди на референдум народот да се изјасни
(ВИДЕО) Пендаровски: Само Заев е поголем оптимист од Петков, евентуален договор со Бугарија треба да оди на референдум народот да се изјасни
Николовски на средби со директорите на АХВ и на Платежната агенција, Бабовски и Бачовски
Николовски на средби со директорите на АХВ и на Платежната агенција, Бабовски и Бачовски
„SPORT LIFE“ ГИ НАГРАДИ НАЈУСПЕШНИТЕ РАБОТНИЦИ, 60 НАЈВРЕДНИ ВРАБОТЕНИ ДОБИЈА ВАУЧЕРИ ОД 200 ЕВРА ЗА ОДМОР
„SPORT LIFE“ ГИ НАГРАДИ НАЈУСПЕШНИТЕ РАБОТНИЦИ, 60 НАЈВРЕДНИ ВРАБОТЕНИ ДОБИЈА ВАУЧЕРИ ОД 200 ЕВРА ЗА ОДМОР
Претседателот Пендаровски се сретна со бугарскиот премиер Кирил Петков: Oтпочнувањето на пристапните преговори на Република Северна Македонија со Европската Унија ќе претставува придобивка за просперитетот и стабилноста на целиот регион
Претседателот Пендаровски се сретна со бугарскиот премиер Кирил Петков: Oтпочнувањето на пристапните преговори на Република Северна Македонија со Европската Унија ќе претставува придобивка за просперитетот и стабилноста на целиот регион
Маричиќ - Вегенин: Соработка на сите нивоа и чекор по чекор решавање на отворените прашања
Маричиќ - Вегенин: Соработка на сите нивоа и чекор по чекор решавање на отворените прашања
(ВИДЕО) ИСТО КАКО СО БОЈКО ПРЕД НЕКОЛКУ ГОДИНИ, НИ ТРАГА НИ ГЛАС ОД ПАТРИОТОТ МИЦКОВСКИ НА СРЕДБАТА СО ПЕТКОВ, МАЦА ПОЈЕЛА ЈЕЗИК
(ВИДЕО) ИСТО КАКО СО БОЈКО ПРЕД НЕКОЛКУ ГОДИНИ, НИ ТРАГА НИ ГЛАС ОД ПАТРИОТОТ МИЦКОВСКИ НА СРЕДБАТА СО ПЕТКОВ, МАЦА ПОЈЕЛА ЈЕЗИК
(ВИДЕО) Премиерите Ковачевски и Петков положија цвеќе на спомениците „Св. Кирил и Методиј“ и на „Св. Климент и Св. Наум Охридски“
(ВИДЕО) Премиерите Ковачевски и Петков положија цвеќе на спомениците „Св. Кирил и Методиј“ и на „Св. Климент и Св. Наум Охридски“
Од 3-та седница на Владата: Наставата во основното и средното образование ќе трае 172 односно 158 наставни денови за завршната година на средното образование, следува измена на наставните програми со цел завршување на учебната година на 10 јуни
Од 3-та седница на Владата: Наставата во основното и средното образование ќе трае 172 односно 158 наставни денови за завршната година на средното образование, следува измена на наставните програми со цел завршување на учебната година на 10 јуни

ВМРОВСКИОТ КАДАР ВО ЕВН ФАТЕН ВО МИЛИОНСКИ КРИМИНАЛ СО КОЈ ГО ОШТЕТИЛ ЕВН – Гиевски е главен во истрагата за земјиштето во Делчево: Пријавено како подарок, а на ЕВН е продадено за 1,5 милион евра

Игор Гиевски, управител на „ЕВН Македонија Електрани“ е главниот осомничен во истрагата за ЕВН поради која минатата недела се правеа претреси по домови на лица во Скопје и Делчево, пренесе „А1он“. Се работи за продажба на земјоделско земјиште во Делчево, а во истрагата во оваа фаза се вклучени неколку државни институции.

Според информации на „А1он“, Гиевски заедно со уште петмина, од кои тројца се физички лица, а двајца вработени во ЕВН, земјиште кое прикажале дека го добиле како подарок, неколку дена потоа, го продале за 1,5 милион евра на ЕВН.

„А1он“ исконтактира со управителот Игор Гиевски. Оваа купопродажна зделка ја истражуваат повеќе државни институции, кои во изминатиот период имаат издадено низа наредби за обезбедување на докази. Обвинителството, започнува и со вештачење на одземените уреди, по претресите направени изминатите денови.

„Не би коментирал сега ништо“, рече Гиевски на прашањето од „А1он“ дали и кај него е направен претрес, по што додаде: „Немаме никаква информација.

За се друго што ве интересира имаме официјален портпарол. Нема таква информација, се што е дојдено е преку фирмата, така што, немам што да ви додадам“ на прашањето дали против него се води предистрага, истрага. На прашањето дали има поврзаност со земјиштето кое е предмет на скапа продажба во Делчево Гиевски вели: „Не би коментирал“.

Од ЕВН за „А1он“ потврдиле дека има истрага за набавките на земјиштето.

„Околу истрагата немаме коментар никаков со оглед на тоа што соработуваме со Финансиската полиција и се што треба таму е доставено. Ние не сме истражители за да истражуваме кој на кој препродавал земјиште пред да биде продадено на ЕВН Електрани, тоа треба да се утврди во истрагата“, велат од ЕВН за „А1он“.

„А1он“ од истражителите дознава дека три физички лица во рок од десет дена станале сопственици на 150.000 квадратни метри земјоделско земјиште во Делчево врз основа на договор за дар. Сопственици на земјиштето биле триесетмина други физички лица кои, според документацијата, го подариле земјиштето. Реалната пазарна вредност на земјиштето се движи од 10 до 30 денари за квадратен метар, но само неколку дена откако бил склучен договорот за дар, трите физички лица го продале истото земјиште на ЕВН за 1,5 милион евра.

Трите физички лица кои го купиле па го продале земјиштето на ЕВН и тројцата вработени во ЕВН, истражителите утврдиле дека се семејно и пријателски поврзани. Сомневањата во истрагата кои се уште не се докажани, се дека ваквата продажба била користена за да се извлечат пари од ЕВН за финансирање на ВМРО – ДПМНЕ. Се уште се работи на утврдување на патот на парите.

Триесетте физички лица во чија сопственост било земјиштето во Делчево пред да почне да се препродава и да менува сопственици, на истражителите им кажале дека земјиштето само во документацијата било отстапено како дар.

Реално, „А1он“ дознава, дека сите биле исплатени во кеш, но се согласиле во документацијата да стои дека го подариле.

Истрагата утврдила дека овој чекор, дарувањето, било неопходно за во јавноста да не дознае за купопродажбата, оти
смената на сопственоста на земјоделското земјиште на кој било друг начин, задолжително треба да се огласи во
Службен весник. Исклучок од оваа законска обврска е само дарувањето кое не мора да биде огласено.

Од Обвинителството велат дека се издадени наредби и од нивна страна за обезбедување на докази. „Се постапува за да се направат неопходните проверки по претходно добиени сознанија за извршени сомнителни трансакции на парични средства помеѓу ЕВН ЕЛЕКТРАНИ МАКЕДОНИЈА ДООЕЛ Скопје и повеќе физички лица. До Основното јавно обвинителство Скопје денеска се доставени записници и известувања за извршените претреси“, велат од Обвинителството за „А1он“.

Истрагата се уште е во тек. Скапата продажба била пријавена кај Љупчо Николовски, заменик на Претседателот на
Владата за борба против корупцијата и криминал, одржлив развој и човечки ресурси. Главниот осомничен Игор Гиевски во минатото извршувал и партиски функции во ВМРО-ДПМНЕ, меѓу кои и претседател на Унијата на млади сили на партијата.

loading...

https://gogoanime1.be/. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

anime streaming The Seven Deadly Sins: Dragon's Judgement

GoGoAnime Death Note (Dub)

GoGoAnime Horimiya Episode 8

gogoanime Dragon Ball (Dub)

online anime My Hero Academia Season 3 (Dub)