ПОРТПАРОЛОТ НА ВМРО ДПМНЕ, ДИМЧЕ АРСОВСКИ ДЕНЕСКА ЕМ СЕ ИЗГЛУПИРА ЕМ ЈА ПОФАЛИ ВЛАДАТА - СЕДИ ДИМСА, КЕЦ!
ПОРТПАРОЛОТ НА ВМРО ДПМНЕ, ДИМЧЕ АРСОВСКИ ДЕНЕСКА ЕМ СЕ ИЗГЛУПИРА ЕМ ЈА ПОФАЛИ ВЛАДАТА - СЕДИ ДИМСА, КЕЦ!
Христо Иванов: Доколку РСМ не го прифати францускиот предлог, ризикува целиот процес да почне од почеток
Христо Иванов: Доколку РСМ не го прифати францускиот предлог, ризикува целиот процес да почне од почеток
ДЕНКО МАЛЕСКИ: Што ќе правиме со францускиот предлог, ќе го прифатиме или ќе го одбиеме?! Ќе бидеме ли како Палестинците кои секогаш одбиле се што им се нудело и се полошо им е како тече времето...
ДЕНКО МАЛЕСКИ: Што ќе правиме со францускиот предлог, ќе го прифатиме или ќе го одбиеме?! Ќе бидеме ли како Палестинците кои секогаш одбиле се што им се нудело и се полошо им е како тече времето...
ЕВЕ ЗОШТО ЕКСПЛОДИРА АДЕМИ: ВМРОВЦИТЕ МУ ЈА ИСЕКЛЕ РАКАТА СО ФРЛАЊЕ ПРЕДМЕТИ
ЕВЕ ЗОШТО ЕКСПЛОДИРА АДЕМИ: ВМРОВЦИТЕ МУ ЈА ИСЕКЛЕ РАКАТА СО ФРЛАЊЕ ПРЕДМЕТИ
Маричиќ на средба со германски функционери: Имаме перспектива – мора да ја задржиме
Маричиќ на средба со германски функционери: Имаме перспектива – мора да ја задржиме
СДСМ: ВМРО ДПМНЕ СО ПРАВЕЊЕ ИНЦИДЕНТИ ВО СОБРАНИЕ БЛОКИРА НАЗНАЧУВАЊЕ СУДИИ ЗАТОА ШТО ТАКА МИСЛАТ ДЕКА ЌЕ СЕ СПАСАТ ОД ЗАТВОР!
СДСМ: ВМРО ДПМНЕ СО ПРАВЕЊЕ ИНЦИДЕНТИ ВО СОБРАНИЕ БЛОКИРА НАЗНАЧУВАЊЕ СУДИИ ЗАТОА ШТО ТАКА МИСЛАТ ДЕКА ЌЕ СЕ СПАСАТ ОД ЗАТВОР!
(ВИДЕО) ДРАМА ВО СОБРАНИЕТО: ВМРОВЦИТЕ УСПЕАЈА ДА ГО ИЗВАДАТ ОД ТАКТ АРБЕР АДЕМИ КОЈ ВО МОМЕНТИ НА БЕС ПОЧНА ДА ГИ МАВА СО ШИШИЊА И ФИЛЏАНИ!
(ВИДЕО) ДРАМА ВО СОБРАНИЕТО: ВМРОВЦИТЕ УСПЕАЈА ДА ГО ИЗВАДАТ ОД ТАКТ АРБЕР АДЕМИ КОЈ ВО МОМЕНТИ НА БЕС ПОЧНА ДА ГИ МАВА СО ШИШИЊА И ФИЛЏАНИ!
Бугарската влада официјално во оставка, контрадикторни најави за повлекувањето на Борисов од челната позиција на ГЕРБ
Бугарската влада официјално во оставка, контрадикторни најави за повлекувањето на Борисов од челната позиција на ГЕРБ

Во Делчево засадени 30 садници по повод 30-годишнината од осамостојувањето на Царинската управа на РСМ

По повод 30 години од осамостојувањето на Царинската управа на Република Северна Македонија, денеска на Царинската испостава на Граничниот премин Делчево беа засадени 30 садници. Засадувањето на садниците е една од активностите кои се планираат за достојно одбележување на јубилејот на Царинската управа.

Во акцијата, освен претставници од Царинската управа и Граничната полиција на Граничниот премин Делчево, и нивните колеги од царинските служби во соседна Бугарија, учество зеде и градоначалникот на Општина Делчево, Горан Трајковски и претставници од ТППЕ Делчево.

Градоначалникот Трајковски испрати честитки по повод јубилејот.

– Во пресрет на одбележувањето на Денот на македонската царина, 14 Април, испраќам честитки по повод празникот и, воедно, би истакнал дека улогата на Царинската испостава на Граничниот премин Делчево, за нас делчевци и за развојот на економијата на самиот град, како погранично место, е круцијално. Граничниот премин е отворена врата за влез и за излез од државата, што подразбира, брз, но и безбеден проток на стоки, слободен и контролиран премин на граѓани, што недвосмислено го прави нашиот град интересна транзитна точка, но е од големо значење и за фирмите од Делчево и, воопшто, од регионот, нагласи Трајковски.

Управникот на Царинарница Штип, Иван Спасевски, потенцираше дека по повод јубилејот, Царинската управа ќе организира низа активности и акции.

-Царинската управа организира разни манифестации по повод јубилејот, организираме и крводарителска акција со цел да го поттикнеме значењето на крводарувањето, а воедно, ја користам оваа прилика на сите вработени во Царинската управа на РСМ да им го честитам празникот-рече Спасевски.

До 1991 година царинската служба делуваше во рамките на поранешна СФРЈ. По осамостувањето, Собранието на 14 април 1992 година го усвои Царинскиот закон со кој е основана Царинската управа на Република Северна Македонија која од тој момент го стекна суверенитетот и контролата на целото царинско подрачје на Република Северна Македонија.

Овој ден – 14 април, секоја година се прославува како Ден на царината.

Со почит,
Даниела Такева
Советник за односи со јавност и протокол на Општина Делчево

loading...

đại lý go88 auto go88 go88 nạp tiền lâu

https://sunwin.fan/