Порака од претседателот Стево Пендаровски по повод 17 Мај – Меѓународниот ден за борба против хомофобијата, бифобијата и трансфобијата
Порака од претседателот Стево Пендаровски по повод 17 Мај – Меѓународниот ден за борба против хомофобијата, бифобијата и трансфобијата
Екипи на Јавното претпријатие Улици и патишта – Скопје по налог на Град Скопје изминатиов период интензивно работеа на обнова на избледената хоризонтална сигнализација на такси станиците на градските сообраќајници
Екипи на Јавното претпријатие Улици и патишта – Скопје по налог на Град Скопје изминатиов период интензивно работеа на обнова на избледената хоризонтална сигнализација на такси станиците на градските сообраќајници
По повлекување на руските трупи од Харков жителите се вратија во градот
По повлекување на руските трупи од Харков жителите се вратија во градот
Пронајдена дрога, приведен битолчанец, Расчистено разбојништво во Радовиш, приведени разбојниците, Пронајдена дрога во Тетово, приведени две лица, Приведен криминалец за издржување казна затвор од осум ипол години, Приведен скопјанец баран со потерница за издржување затворска казна, Пронајдено лице кое се оддалечило од домот
Пронајдена дрога, приведен битолчанец, Расчистено разбојништво во Радовиш, приведени разбојниците, Пронајдена дрога во Тетово, приведени две лица, Приведен криминалец за издржување казна затвор од осум ипол години, Приведен скопјанец баран со потерница за издржување затворска казна, Пронајдено лице кое се оддалечило од домот
ЕВАКУИРАНИ 260 РАНЕТИ ВОЈНИЦИ ОД АЗОВСТАЛ, ПУТИН ВЕТИЛ ДЕКА НЕМА ДА БИДАТ МАЛТРЕТИРАНИ ИЛИ УБИЕНИ, УКРАИНА НУДИ ДА БИДАТ РАЗМЕНЕТИ ЗА РАНЕТИ РУСКИ ВОЈНИЦИ
ЕВАКУИРАНИ 260 РАНЕТИ ВОЈНИЦИ ОД АЗОВСТАЛ, ПУТИН ВЕТИЛ ДЕКА НЕМА ДА БИДАТ МАЛТРЕТИРАНИ ИЛИ УБИЕНИ, УКРАИНА НУДИ ДА БИДАТ РАЗМЕНЕТИ ЗА РАНЕТИ РУСКИ ВОЈНИЦИ
БРАВО - Министерството за правда формира дисциплинска комисија за раководителката што пријавила новинарка
БРАВО - Министерството за правда формира дисциплинска комисија за раководителката што пријавила новинарка
Ердоган не ги сака Шведска и Финска во НАТО поради критиките во минатото упатени на негова адреса
Ердоган не ги сака Шведска и Финска во НАТО поради критиките во минатото упатени на негова адреса
ЈП УЛИЦИ И ПАТИШТА СКОПЈЕ: Санација на улиците и обнова на сообраќајната сигнализација на улиците во општина Ѓорче Петров
ЈП УЛИЦИ И ПАТИШТА СКОПЈЕ: Санација на улиците и обнова на сообраќајната сигнализација на улиците во општина Ѓорче Петров

ВО ФЕВРУАРИ ЌЕ СТАРTУВА БРОЈОТ 112, АНГЕЛОВ ПОВИКА ЛИЦА ОД АДМИНИСТАЦИЈАТА ДА СЕ ПРИЈАВАТ ЗА ПРИМАТЕЛИ НА ПОВИЦИ

Лицата кои ќе работат во секторот 112 треба да положат тест за интелегенција, за карактерни особини и за англиски јазик.(Фото: ЦУК)

Единствениот број за несреќи 112 ќе профункционира на 11 февруари идната година, кажа директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов. Овој проект кој почна да се работи уште во 2008 година, нема ниту годинава да се стави во функција, но како што кажа Ангелов се работи на тоа кон почетокот на наредната година да биде во функција и да стартува на 11.2.2022.

Лицата кои ќе работат во секторот 112 ќе бидат избрани според строги правила за да може соодветно да се одговори на секоја жртва и несреќа.

„Наметнавме доста строги правила. Сите лица кои ќе работат во секторот 112 треба да положат тест за интелигенција, тест за карактерни особини и за англиски јазик или друг странски јазик. Нормално, ќе има лица кои зборуваат албански, но и тие треба да го познаваат англискиот јазик“, кажа Ангелов.

Тој ги повика сите заинтересирани, вработени со средно образование и на неопределено време во државната администрација, кои го владеат добро англискиот или друг светски јазик, да аплицираат во Центарот за управување со кризи за работно место – приматели на повик во Секторот Е-112.

„Со измените на Законот за управување со кризи, по предлог на Владата, Собранието на РСМ изгласа зголемување на платата на идните примателите на повик за 35% , 30% за работната позиција и дополнителни 5% за користење на англискиот јазик при извршувањето на работните задачи, со што ќе се зголеми интересот за работа на овие позиции, а истовремено ќе се пријавуваат квалитетни кадри“, додаде Ангелов.

Ќе постојат осум центри и тоа главниот во Скопје, потоа во Тетово, Битола, Штип, Велес, Охрид, Струмица и подоцна во Куманово. Примателот на повикот треба да ја води жртвата и да одржува контакт додека стигнат екипите. Примателот на повикот веднаш информацијата за несреќата ја праќа до Полиција, Брза помош и Пожарна. Сите повици ќе бидат снимени за да се избегне неодговорно однесување.

loading...

https://animefreak1.com/. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

online anime JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable

animes online Attack on Titan (Dub)

Record of Ragnarok

english dubbed anime The World's Finest Assassin Gets Reincarnated in Another World as an Aristocrat

The Rising of the Shield Hero (Dub) Episode 21

tải go88