Бектеши: Верски објекти и приватни училишта направиле сериозни злоупотреби – плаќале пониска цена на електрична енергија
Бектеши: Верски објекти и приватни училишта направиле сериозни злоупотреби – плаќале пониска цена на електрична енергија
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) УБАВ ДЕН ДЕНЕСКА: ДОДЕКА ВЛАДИНАТА ДЕЛЕГАЦИЈА СЕ ПОКЛОНУВАШЕ НАД ГРОБОТ НА КИРИЛ И МЕТОДИЈ ВО ЦРКВАТА СВЕТИ КЛЕМЕНТЕ ВО РИМ, МПЦ ДОБИ АВТОКЕФАЛНОСТ ВО СКОПЈЕ
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) УБАВ ДЕН ДЕНЕСКА: ДОДЕКА ВЛАДИНАТА ДЕЛЕГАЦИЈА СЕ ПОКЛОНУВАШЕ НАД ГРОБОТ НА КИРИЛ И МЕТОДИЈ ВО ЦРКВАТА СВЕТИ КЛЕМЕНТЕ ВО РИМ, МПЦ ДОБИ АВТОКЕФАЛНОСТ ВО СКОПЈЕ
Заедничка литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје
Заедничка литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје
Ковачевски: Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ е достоен продолжувач на визијата и просветителското дело на светите браќа
Ковачевски: Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ е достоен продолжувач на визијата и просветителското дело на светите браќа
Средба во ДАВОС на претседателот Пендаровски со францускиот економист Жак Атали
Средба во ДАВОС на претседателот Пендаровски со францускиот економист Жак Атали
Честитка од претседателот Пендаровски по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј
Честитка од претседателот Пендаровски по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј
(ФОТО) МВР СО ПОЛНИ РАЦЕ РАБОТА: Пронајдена дрога при претрес во Скопје, Пронајден хероин, Приведени две лица од Куманово, Кривична пријава за загрозување на животната средина и природата со отпад
(ФОТО) МВР СО ПОЛНИ РАЦЕ РАБОТА: Пронајдена дрога при претрес во Скопје, Пронајден хероин, Приведени две лица од Куманово, Кривична пријава за загрозување на животната средина и природата со отпад
Ковачевски до МПЦ-ОА: Со особена грижа и верност ги чуваме заветите на Светите Кирил и Методиј
Ковачевски до МПЦ-ОА: Со особена грижа и верност ги чуваме заветите на Светите Кирил и Методиј

Во недела ќе дознаеме дали Унгарија ќе ни го врати Груевски

Конзервативниот градоначалник на мал град во Унгарија, Петер Марки-Зај, кој ќе му се спротивстави на унгарскиот премиер Виктор Орбан на изборите во недела, во октомври најави дека, ако го „пензионира“ Орбан, ќе го екстрадира Никола Груевски во Македонија.

Унгарците излегуваат на гласање на 3 април за да изберат помеѓу „повеќе автократизација или редемократизација“, на кои 199 пратеници ќе бидат избрани во Националното собрание за четиригодишен мандат.

Според унгарскиот изборен систем, за 106 едномандатни изборни единици се одлучува со гласање во прв ред. Останатите 93 пратеници ќе се избираат од една изборна единица на територијата на целата држава, најмногу по пропорционална застапеност.

Премиерот Виктор Орбан бара четврт последователен мандат. Неговата националистичка конзервативна партија Фидес уживаше супер-мнозинство, дозволувајќи му да го промени уставот, во поголемиот дел од последните 12 години.

Откако постојано се движеше надесно, Орбан договори одржување референдум за неговата анти-ЛГБТК политика.

Во спротивниот агол стои партијата Обединети за Унгарија – незгоден сојуз на опозициски партии вклучувајќи ги екстремната десница, традиционалната левица, зелените и либералите.

Овој сојуз беше дизајниран, велат партиите, да ја спаси земјата од се покорумпираното и авторитарно владеење на Орбан.

Конзервативниот независен Питер Марки-Зај беше избран за кандидат на блокот за премиер во октомври.

Кој е Питер Марки-Зај?

Конзервативниот градоначалник на мал град во Унгарија, Петер Марки-Зај, ќе се спротивстави на унгарскиот премиер Виктор Орбан на изборите во недела. Тој во октомври најави дека, ако го „пензионира“ политички Орбан, ќе го екстрадира Никола Груевски во Македонија.

Дека со изборот на Марки-Зај за градоначалник на Вашархељ, како лидер на граѓанското Движење „Унгарија на сите“ (МММ), здружената опозиција во Унгарија, политичката клима во земјата би можела да стане неповолна за поранешниот премиер Никола Груевски, се наведува и во анализа објавена на новинарската платформа „Репортинг Демокраси“.

Но, како што се наведува во текстот, според правни експерти, за да му биде укинат статусот на Груевски како азилант и за негова екстрадиција ќе треба повеќе од политичка волја и тој процес би бил многу комплициран и долг.

Неодамнешната анкета на Институтот за медиуми покажа дека околу 47 отсто од Унгарците сакаат промена на владата. На изборите во 2017 година опозициските партии собраа 51 отсто од гласовите, но не успеаја да го победат Орбан бидејќи не беа обединети. Овојпат е поинаку.

Целата анализа на ФОКУС.МК

loading...

https://animeheaven1.com/. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

animeheaven app AnimeHeaven Attack on Titan Final Season (Dub)

animeheaven app Gintama

english dubbed anime Boruto: Naruto Next Generations (Dub)

animeheaven Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (Dub)

AnimeHeaven My Hero Academia Season 2 (Dub) Episode 25