Бислимовски: За 98,8 отсто од домаќинствата просечната цена на струјата ќе се зголеми за 7,4 отсто
Бислимовски: За 98,8 отсто од домаќинствата просечната цена на струјата ќе се зголеми за 7,4 отсто
Ковачевски: Јавниот сектор треба да има поголеми плати, согласно методологија за раст и зголемена продуктивност
Ковачевски: Јавниот сектор треба да има поголеми плати, согласно методологија за раст и зголемена продуктивност
Маричиќ: Пред нас се многу предизвици, важно е да останеме на европскиот пат
Маричиќ: Пред нас се многу предизвици, важно е да останеме на европскиот пат
Спасовски: Се преземаат интензивни мерки за говорот на омраза
Спасовски: Се преземаат интензивни мерки за говорот на омраза
Парното греење во Скопје ќе го преземе државата, кажа премиерот Димитар Ковачевски денеска одговарајќи на пратенички прашања во Собранието
Парното греење во Скопје ќе го преземе државата, кажа премиерот Димитар Ковачевски денеска одговарајќи на пратенички прашања во Собранието
Мираковска: ЕП дава јасна поддршка на земјава за евроинтеграцијата – во донесениот документ внесени македонските црвени линии
Мираковска: ЕП дава јасна поддршка на земјава за евроинтеграцијата – во донесениот документ внесени македонските црвени линии
Ковачевски: Не треба да има предвремени избори, Владата се грижи за националните интереси и за достоинството на граѓаните
Ковачевски: Не треба да има предвремени избори, Владата се грижи за националните интереси и за достоинството на граѓаните
Јовева: Европскиот парламент дава целосна поддршка за почеток на преговорите
Јовева: Европскиот парламент дава целосна поддршка за почеток на преговорите

Во Обвинителство стигна извештајот од увидот на МВР за пожарот во кој изгореа 14 пациенти

Во тетовското јавно обвинителство денеска пристигнал извештајот од МВР, односно од Одделот за криминалистичко технички испитувања и вештачења од увидот што беше направен на местото на пожарот на Модуларната болница во Тетово во којшто изгореа 14 пациенти кои се лекуваа од корона.

-Во Основното јавно обвинителство Тетово денеска пристигна извештајот од ОКТИВ при МВР од извршениот увид на местото на пожарот во Модуларната Ковид болница во Тетово, кој беше побаран со наредба од обвинителството. Извештајот ќе биде разгледан и анализиран од страна на обвинителите. Се очекува да пристигнат извештаите и податоците за кои обвинителството има издадено наредби и насоки, велат за „Фокус“ од Обвинителството.

Според информациите од таму, во моментов се сослушуваат членови на Комисии за имплементација, следење и технички прием на модуларните монтажни контејнери, кои биле со решение формирани од Министерството за труд и социјална политика.​

Извештајот од МВР и извештајот што треба да го направат германските експерти кои исто така извршија увид на местото на пожарот треба да ги дадат одговорите за причините како избувнал пожарот и како цела болница изгоре за неколку минути.

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека очекува форензичките извештаји и анализите на вештачењето за пожарот да се објават што поскоро и да се решат дилемите околу трагедијата.

– Животот продолжува, политичарите се во кампања,се случуваат секојдневни активности, ред е да се објави тој извештај за да можам секако и јас да го кажам својот став по повод понудените оставки од министерот, заменик министерот, изјави Заев.

loading...

bắt go88 nạp go88 không nhận được tiền Chơi ngay Game Bài Go88 có tặng code tân thủ 2022

sunwin nghia la gi cách tải sunwin sunwin app