(ВИДЕО) ОХРИД Е ДОМАЌИН НА ГОЛЕМА НАТО ВЕЖБА ЗА СПАСУВАЊЕ ПРИ ЦИВИЛНИ КАТАСТРОФИ: Станува збор за вежбовна активност од големи размери, настан кој инволвира повеќе од 700 учесници од земјава и странство во којашто, покрај Република Северна Македонија, учествуваат 27 земји и е прва НАТО вежба во Република Северна Македонија од ваков размер
(ВИДЕО) ОХРИД Е ДОМАЌИН НА ГОЛЕМА НАТО ВЕЖБА ЗА СПАСУВАЊЕ ПРИ ЦИВИЛНИ КАТАСТРОФИ: Станува збор за вежбовна активност од големи размери, настан кој инволвира повеќе од 700 учесници од земјава и странство во којашто, покрај Република Северна Македонија, учествуваат 27 земји и е прва НАТО вежба во Република Северна Македонија од ваков размер
ШИЛЕГОВ ЗАЕДНО СО ГРАЃАНИТЕ НА ВЕЛОСИПЕДСКО ДЕФИЛЕ НИЗ СКОПЈЕ
ШИЛЕГОВ ЗАЕДНО СО ГРАЃАНИТЕ НА ВЕЛОСИПЕДСКО ДЕФИЛЕ НИЗ СКОПЈЕ
ПИШТЕЊЕ И ВРИШТЕЊЕ КАЈ БРАЌАТА - АМЕРИКАНЦИТЕ НАСИЛА ЌЕ ЈА ВНЕСАТ МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ Каракачанов вели дека САД ќе добие пријатели во Скопје, ама ќе загуби во Софија
ПИШТЕЊЕ И ВРИШТЕЊЕ КАЈ БРАЌАТА - АМЕРИКАНЦИТЕ НАСИЛА ЌЕ ЈА ВНЕСАТ МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ Каракачанов вели дека САД ќе добие пријатели во Скопје, ама ќе загуби во Софија
УЛТРА МОДЕРНИ СТАНОВИ ПО ЦЕНИ ОД 1.250 ДО 1.350 ЕВРА ПО КВАДРАТ: East Gate Living гради 10 згради кај Скопски саем
УЛТРА МОДЕРНИ СТАНОВИ ПО ЦЕНИ ОД 1.250 ДО 1.350 ЕВРА ПО КВАДРАТ: East Gate Living гради 10 згради кај Скопски саем
СЛЕДНИОТ МЕСЕЦ ГОЛЕМО ОТВОРАЊЕ НА ИСТ ГЕЈТ: НАД 220 ПРОДАВНИЦИ ОД КОИ 80 СОСЕМА НОВИ БРЕНДОВИ НА МАКЕДОНСКИОТ ПАЗАР!
СЛЕДНИОТ МЕСЕЦ ГОЛЕМО ОТВОРАЊЕ НА ИСТ ГЕЈТ: НАД 220 ПРОДАВНИЦИ ОД КОИ 80 СОСЕМА НОВИ БРЕНДОВИ НА МАКЕДОНСКИОТ ПАЗАР!
(ВИДЕО) ИСТОРИСКИ ГОВОР НА БАЈДЕН ВО ООН: ДЕМОКРАТИЈАТА ЌЕ ПОБЕДИ, НЕ САКАМЕ НОВА СТУДЕНА ВОЈНА СО РУСИЈА И КИНА, НИКОГАШ НЕМА ДА ГИ ОСТАВИМЕ НА ЦЕДИЛО НАШИТЕ ПАРТНЕРИ АКО НЕКОЈ САКА ДА ГИ ОКУПИРА ИЛИ МАЛТРЕТИРА, ВОЈСКАТА ЌЕ ЈА КОРИСТАМ КАКО ПОСЛЕДНО РЕШЕНИЕ!
(ВИДЕО) ИСТОРИСКИ ГОВОР НА БАЈДЕН ВО ООН: ДЕМОКРАТИЈАТА ЌЕ ПОБЕДИ, НЕ САКАМЕ НОВА СТУДЕНА ВОЈНА СО РУСИЈА И КИНА, НИКОГАШ НЕМА ДА ГИ ОСТАВИМЕ НА ЦЕДИЛО НАШИТЕ ПАРТНЕРИ АКО НЕКОЈ САКА ДА ГИ ОКУПИРА ИЛИ МАЛТРЕТИРА, ВОЈСКАТА ЌЕ ЈА КОРИСТАМ КАКО ПОСЛЕДНО РЕШЕНИЕ!
БРАВО - СО ГРАНТ ОД ВЛАДАТА ВО ВРЕДНОСТ ОД 450 000 ЕВРА, ТЕТОВО СЕ ОПРЕМИ СО 4 КАМИОНИ ЗА ЃУБРЕ, 2 МЕТЛАРКИ И 150 КОНТЕЈНЕРИ
БРАВО - СО ГРАНТ ОД ВЛАДАТА ВО ВРЕДНОСТ ОД 450 000 ЕВРА, ТЕТОВО СЕ ОПРЕМИ СО 4 КАМИОНИ ЗА ЃУБРЕ, 2 МЕТЛАРКИ И 150 КОНТЕЈНЕРИ
(ВИДЕО) ПРВО ОБРАЌАЊЕ НА ЏО БАЈДЕН ВО ООН: Да ја победиме оваа пандемија и да се спремиме за наредни пандемии кои ќе дојдат, да се потрудиме да ја ублажиме промената на климата и светското затоплување
(ВИДЕО) ПРВО ОБРАЌАЊЕ НА ЏО БАЈДЕН ВО ООН: Да ја победиме оваа пандемија и да се спремиме за наредни пандемии кои ќе дојдат, да се потрудиме да ја ублажиме промената на климата и светското затоплување

Во рамки на Проектот „ENABLE“, Прилеп ќе добие стратешки план за долгорочно урбанистичко планирање и одржлив развој

Спроведените активности во рамки на Проектот „ENABLE”, чиј фокус е насочен кон развој на концепт за одржливи градови, а кој е финансиран од Европската програма Еразмус+, денеска беа презентирани пред засегнатите страни во општина Прилеп.

Градот Прилеп, е поставен како студија на случај на наставната програма која ќе се спроведува во рамките на постојната програма во магистерските студии на три Европски универзитети од градовите Виена, Скопје и Реџо ди Калабрија. Во тој вмрежен наставен план, студентите од трите Универзитети ќе предложат стратегии за развој на градот од кои, понатаму ќе се формираат стратешки насоки за урбанистички развој на Прилеп.

Синтезата на индивидуалните концепти за одржлив град, во форма на проектни предлози за градот Прилеп, ќе бидат презентирани на меѓународна конференција која ќе се одржи во Прилеп, во месец август 2021 година, а ќе бидат артикулирани во хипотетички стратешки План, во форма на публикација.

Многу ми е драго што Прилеп, е можеби првиот, или единствениот град во нашата држава каде што се спробедува ваков проект. Мојата идеја беше да го направиме за Прилеп она што за Скопје го направи Кензо Танге. Уште од самото мое доаѓање како градоначалник, мојата намера е да се изработи урбанистичко и просторно планирање за градот, кое ќе важи за наредните 50 години. Без разлика кој е градоначалник, или која политичка провиненција е на власт, да имаме град со стратешки урбанистички решенија, со сообраќајници, со еколошки решенија и се’ друго што е потребно. Се радувам дека сме на добар пат да го направиме тоа.

Благодарност до сите учесници во проектот: Факултетот за архитектура и дизајн при Универзитет Американ Колеџ Скопје, Институт за просторно планирање при Технички Универзитет Виена и Катедра за Архитектура и Територија на Универзитетот Медитеранеа од Реџо ди Калабрија од Италија, Институтот за животна средина, екологија и градежништво – ИЕГЕ Скопје и Фондацијата за партнерство во животната средина од Брно, Чешка.

loading...

Watch Suddenly Princess Episode 3

AnimeKisa Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

AnimeFLV: Legend of the Millennium Dragon anime episode Full online free at https://animeflv.uk devilman crybaby animeflv

Website https://4anime.biz: Watch GRANBLUE FANTASY The Animation Season2 4anime Episode 12 4anime official site

Weddingbee: https://www.weddingbee.com/members/kissanimemx/

Rohitab: http://www.rohitab.com/discuss/user/138636-gogoanimelol/