Бислимовски: За 98,8 отсто од домаќинствата просечната цена на струјата ќе се зголеми за 7,4 отсто
Бислимовски: За 98,8 отсто од домаќинствата просечната цена на струјата ќе се зголеми за 7,4 отсто
Ковачевски: Јавниот сектор треба да има поголеми плати, согласно методологија за раст и зголемена продуктивност
Ковачевски: Јавниот сектор треба да има поголеми плати, согласно методологија за раст и зголемена продуктивност
Маричиќ: Пред нас се многу предизвици, важно е да останеме на европскиот пат
Маричиќ: Пред нас се многу предизвици, важно е да останеме на европскиот пат
Спасовски: Се преземаат интензивни мерки за говорот на омраза
Спасовски: Се преземаат интензивни мерки за говорот на омраза
Парното греење во Скопје ќе го преземе државата, кажа премиерот Димитар Ковачевски денеска одговарајќи на пратенички прашања во Собранието
Парното греење во Скопје ќе го преземе државата, кажа премиерот Димитар Ковачевски денеска одговарајќи на пратенички прашања во Собранието
Мираковска: ЕП дава јасна поддршка на земјава за евроинтеграцијата – во донесениот документ внесени македонските црвени линии
Мираковска: ЕП дава јасна поддршка на земјава за евроинтеграцијата – во донесениот документ внесени македонските црвени линии
Ковачевски: Не треба да има предвремени избори, Владата се грижи за националните интереси и за достоинството на граѓаните
Ковачевски: Не треба да има предвремени избори, Владата се грижи за националните интереси и за достоинството на граѓаните
Јовева: Европскиот парламент дава целосна поддршка за почеток на преговорите
Јовева: Европскиот парламент дава целосна поддршка за почеток на преговорите

Вонредна инспекција во тетовската болница, преземени се мерки, нема веќе влез-излез, но нема пристап ниту за медиумите

Инспекторатот на МЗ извршил вонредна инспекција во Клиничката болница во Тетово за да видат дали за пациентите се уште се грижат нивни роднини. Контактирани од ТВ 21, од Инспекторатот ни рекоа накратко дека се уште не се завршени истражните постапки.

„Санитарниот инспекторат во текот на вчерашниот ден изврши вонредна инспекција во клиничката болница во Тетово. Детали ќе изнесеме по завршување на истата.“, велат од инспекторатот на Министерството за здравство.

Некои граѓани кои ги сретнавме рекоа дека не им е дозволено да влезат внатре.

-Порано не сум бил овде. Дојдов да донесам храна, имам внук овде. Не ми дозволија да влезам.
-Новинар: Има други роднини?
-Не, не, нема, прашав, нема. Само храна донесов и толку.
-Да, беше болен, го чувавме и се грижевме за него,но повеќе надвор бидејќи не не пуштаат многу внатре. 11 дена се грижевме.

Од Тетовската болница се целосно изолирани. Тие од саботата не сакаат веќе да изнесуваат информации.

„Од Тетовската болница одбиваат да дадат информации за состојбата на пациентите со ковид 19. Побаравме одговор и по акцијата спроведена од Инспекторатот при МЗ за отстранувањето на роднините од оваа болница, но не успеавме во текот на денешниот ден да го контактираме координаторот на ковид центарот.“, јавува репортерот на ТВ21.

За тоа колку сестри се во моментов, никој не сакаше да даде информации. Граѓаните вчера рекоа дека се загрижени за своите најблиски. Неофицијално дознаваме дека 2 од 12 пациенти кои беа спасени од пожарот на 8 септември, веќе се пуштени дома.

loading...

go88 game tài xỉu go88 không cho rút tiền mẹo bắn cá go88

lô đề sunwin