(ВИДЕО) ЕУФОРИЈА ВО КАВАДАРЦИ: ФК ТИКВЕШ ВЛЕГУВА ВО ПРВАТА ЛИГА
(ВИДЕО) ЕУФОРИЈА ВО КАВАДАРЦИ: ФК ТИКВЕШ ВЛЕГУВА ВО ПРВАТА ЛИГА
Арсовска – Алтај: Потпишан значаен договор за соработка меѓу Скопје и турскиот град Конја
Арсовска – Алтај: Потпишан значаен договор за соработка меѓу Скопје и турскиот град Конја
Средба во Давос на претседателот Стево Пендаровски со нобеловецот по економија Џозеф Штиглиц
Средба во Давос на претседателот Стево Пендаровски со нобеловецот по економија Џозеф Штиглиц
(ВИДЕО) Претседателот Пендаровски на панел сесијата „Одржувањето на безбедноста во Европа“ на Светскиот економски форум во Давос
(ВИДЕО) Претседателот Пендаровски на панел сесијата „Одржувањето на безбедноста во Европа“ на Светскиот економски форум во Давос
Сите што гласавме за Преспанскиот договор имаме удел во ова што се случува со МПЦ, велат осумте пратеници од опозицијата што гласаа за уставните измени
Сите што гласавме за Преспанскиот договор имаме удел во ова што се случува со МПЦ, велат осумте пратеници од опозицијата што гласаа за уставните измени
ПЕНДАРОВСКИ ВО ДАВОС ОСТВАРИ КРАТКИ СРЕДБИ СО ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР САНЧЕЗ И СО ПРЕМИЕРОТ НА КОСОВО КУРТИ
ПЕНДАРОВСКИ ВО ДАВОС ОСТВАРИ КРАТКИ СРЕДБИ СО ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР САНЧЕЗ И СО ПРЕМИЕРОТ НА КОСОВО КУРТИ
НОВО МАСОВНО ПУКАЊЕ ВО САД, 18 ГОДИШНИК УБИ 14 УЧЕНИЦИ И ПРОФЕСОР ВО СРЕДНО УЧИЛИШТЕ ВО ТЕКСАС, ПОЛИЦИЈАТА СМРТНО ГО ЗАСТРЕЛА
НОВО МАСОВНО ПУКАЊЕ ВО САД, 18 ГОДИШНИК УБИ 14 УЧЕНИЦИ И ПРОФЕСОР ВО СРЕДНО УЧИЛИШТЕ ВО ТЕКСАС, ПОЛИЦИЈАТА СМРТНО ГО ЗАСТРЕЛА
ССМ најави масовни протести од утре: Не добиле средба со Владата
ССМ најави масовни протести од утре: Не добиле средба со Владата

За 10 евра се пропуштаат автобуси со нелегално дополнително гориво

Секретарот на регионалниот совет за безбедност на Перник, Васко Пиргов, вчера изјави дека автобусот во кој загинаа 45 македонски граѓани, „по се изгледа имал туби полни со нафта (најверојатно дизел) до предните седишта“.

Доколку истрагата ја потврди оваа верзија, тогаш е направен груб прекршок, бидејќи ова е строго забрането.

Превозниците со кои разговараше „Фокус“ велат дека оваа појава е честа, поради цената на горивото. Автобусот сообраќал од Турција, каде цената на нафтата е 0,75 евра.

Во однос на тоа како успеваат да ја преминат македонската граница, но и останатите граници во регионот, велат дека тоа се прави со подмитување на цариниците, кое се движи од 10 до 15 евра.

На прашањето дали ова е честа пракса кај некои од македонските превозници, да купуваат нафта од странство (во случајов од Турција) и да ја носат во автобусите, еден превозник вели:

Поаѓајќи од фактот дека нелојалната конкуренција си го прави своето, преку нудење на многу ниски цени на вакви аранжмани, на пример едно вакво патување со две ноќевања да се нуди на пазарот од 65-79€, да! Цената на нафтата моментално во Турција се продава по цена 0.75€, можеби некој од ваквите превозници го прават ова, а и останати незаконски работи.

Во однос на тоа дали овој, во суштина, шверц на нафта, се прави за свои потреби, или за препродажба, превозникот вели дека најверојатно е за свои потреби.

Честа е ситуацијата и да бидат вградени дополнителни резервоари во автобусите, што исто е противзаконски.

loading...

https://gogoanime1.be/. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

english anime Black Clover

watch animes DARLING in the FRANXX

The Seven Deadly Sins: Dragon's Judgement

That Time I Got Reincarnated as a Slime Episode 22

watch anime dub The Misfit of Demon King Academy: History’s Strongest Demon King Reincarnates and Goes to School with His Descendants (Dub)