(ФОТО ГАЛЕРИЈА) ПО ПОДОЛГО ВРЕМЕ ЗОРАН ЗАЕВ СЕ ПОЈАВИ НА ЈАВЕН НАСТАН И ГИ ИЗРАДУВА СТРУМИЧАНИ
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) ПО ПОДОЛГО ВРЕМЕ ЗОРАН ЗАЕВ СЕ ПОЈАВИ НА ЈАВЕН НАСТАН И ГИ ИЗРАДУВА СТРУМИЧАНИ
КОВАЧЕВСКИ: Граѓаните од Општина Прилеп и околината нема веќе да патуваат во Скопје или Битола за магнетна резонанца. После повеќе од 50 години Општата болница во Прилеп, од денеска располага со нов оддел и нов апарат за магнетна резонанца и ќе опслужува околу 120.000 граѓани
КОВАЧЕВСКИ: Граѓаните од Општина Прилеп и околината нема веќе да патуваат во Скопје или Битола за магнетна резонанца. После повеќе од 50 години Општата болница во Прилеп, од денеска располага со нов оддел и нов апарат за магнетна резонанца и ќе опслужува околу 120.000 граѓани
КАМПАЊА НА ТРЕНИНГ ЦЕНТАР КОУЗОН: `ДА СЕ ОБУЧИМЕ И ДА ЈА ЗАШТИТИМЕ ДРЖАВАТА ОД ПОЖАРИ`
КАМПАЊА НА ТРЕНИНГ ЦЕНТАР КОУЗОН: `ДА СЕ ОБУЧИМЕ И ДА ЈА ЗАШТИТИМЕ ДРЖАВАТА ОД ПОЖАРИ`
Макрон во посредничка улога меѓу Скопје и Софија: Освен со Ковачевски разговарал и со Радев
Макрон во посредничка улога меѓу Скопје и Софија: Освен со Ковачевски разговарал и со Радев
ЈАКИМОВСКИ ПРОТИВ ВМРО ДПМНЕ: ГЛУПАВО Е ДА СЕ ОБВИНУВА ВЛАДАТА ЗА ИНФЛАЦИЈАТА, ТОА Е СВЕТСКИ ФЕНОМЕН ПОРАДИ ПАНДЕМИЈАТА И ВОЈНАТА
ЈАКИМОВСКИ ПРОТИВ ВМРО ДПМНЕ: ГЛУПАВО Е ДА СЕ ОБВИНУВА ВЛАДАТА ЗА ИНФЛАЦИЈАТА, ТОА Е СВЕТСКИ ФЕНОМЕН ПОРАДИ ПАНДЕМИЈАТА И ВОЈНАТА
(ВИДЕО) СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: ШТОМ БУГАРСКИТЕ МЕДИУМИ РАСПАЛИЈА ПО СОПРУГАТА НА ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ, ЗНАЧИ ПРЕМИЕРОТ НЕ ИМ ПОПУШТА, ДОБРО ГИ БРАНИ ИНТЕРЕСИТЕ НА ДРЖАВАТА
(ВИДЕО) СТЕВЧО ЈАКИМОВСКИ: ШТОМ БУГАРСКИТЕ МЕДИУМИ РАСПАЛИЈА ПО СОПРУГАТА НА ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ, ЗНАЧИ ПРЕМИЕРОТ НЕ ИМ ПОПУШТА, ДОБРО ГИ БРАНИ ИНТЕРЕСИТЕ НА ДРЖАВАТА
Зидојче цајтунг: Србија и Бугарија му вртат грб на Путин
Зидојче цајтунг: Србија и Бугарија му вртат грб на Путин
Вархељи се врати во Софија да ги убеди Петков и Радев да ја откочат блокадата на Северна Македонија
Вархељи се врати во Софија да ги убеди Петков и Радев да ја откочат блокадата на Северна Македонија

За да нема препишување, се предлага државна матура да се полага во спортски сали

Фото: Taylor Wilcox on Unsplash
Директорката на Државнито испитен центар, Елизабета Наумовска предлага екстерните испити од државната матура в година да се полагаат во спортски сали и во амфитеатри за да може максимално да се намали можноста за препишување. Таа за Мета вели дека на тој начин целиот процес ќе биде потранспарентен и пообјективен.

„Речиси секое училиште има спортска сала. Во некои поголеми општини има и универзитети, па може и во нивните амфитеатри да се полага испитот на зрелоста. Наместо еден човек да ги чува, ќе има повеќе тестатори кои нема да дозволат да се препишува, а учениците ќе можат самостојно да го работат тестот. Ова се прави вака и во други земји“, вели Наумовска.

Во врска со тоа дали на овој начин се полага државна матура во некои од развиените земји, таа појасни дека ова се практикува и во други образовни системи.

„Во Финска матурите почнуваат уште втора половина на март, но тие имаат повеќе екстерни предмети. Таму сите ученици влегуваат во една голема просторија во која има блокатор за Интернет за да се оневозможи комуникација со надвор. Нашата држава нема пари за блокатори, ние сѐ уште имаме нереконструирани тоалети. Тоа е скапа инвестиција, но можеме да ги користиме амфитеатрите на оние факултети кои самостојно си обезбедиле блокатори. Целта е, со полагањето во спортска сала или во амфитеатар, да дојде до израз вистинското знаење на учениците“, појаснува директорката.

Во меѓувреме, се подготвува нов концепт за полагање државниот матурски испит. Испитот ќе биде различен во средното стручно образование и во гимназиите, а нема да биде унифициран како што е сега. Целта на надлежните е да има поразлична матура за гимназиско образование, а таа да биде поинаква и за уметничките училишта, како и за стручните училишта.

„Сите ученици сега исто полагаат, и оние што имаат три часа математика неделно и оние кои имаат по два часа неделно. Содржините и темите, целите не се исти. Новиот концепт треба да го одобри министерот“, додава директорката.

loading...

Aniwatch - Free Anime Streaming Online - Aniwatch Official. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

free anime Tokyo Ghoul

Dragon Ball Z (Dub) Episode 290

english anime AniWatch Attack on Titan Final Season Part 2

AniWatch Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway Episode 7

AniWatch The Rising of the Shield Hero (Dub) Episode 17

tải go88