ИНТЕРЕСНА СЛУЧАЈНОСТ: ВО ИСТ ДЕН НА ДВЕ ТЕЛЕВИЗИИ ГОСТУВА ИСТ РЕЛИГИСКИ ЕКСПЕРТ НА ТЕМА МПЦ СПЦ
ИНТЕРЕСНА СЛУЧАЈНОСТ: ВО ИСТ ДЕН НА ДВЕ ТЕЛЕВИЗИИ ГОСТУВА ИСТ РЕЛИГИСКИ ЕКСПЕРТ НА ТЕМА МПЦ СПЦ
БОМБА НА ХАРИ КОСТОВ: ДА ИМ СЕ ЗАБРАНИ НА МЛАДИТЕ ПОД 30 ГОДИНИ ДА СЕ БАВАТ СО ПОЛИТИКА, НАМЕСТО ДА ЛЕПАТ ПЛАКАТИ И ДА ЧЕКАТ ПАРТИИТЕ ДА ГИ УХЛЕБАТ ДА УЧАТ ДА ЗАРАБОТАТ ПАРИ НА ПАЗАРОТ НА ТРУД
БОМБА НА ХАРИ КОСТОВ: ДА ИМ СЕ ЗАБРАНИ НА МЛАДИТЕ ПОД 30 ГОДИНИ ДА СЕ БАВАТ СО ПОЛИТИКА, НАМЕСТО ДА ЛЕПАТ ПЛАКАТИ И ДА ЧЕКАТ ПАРТИИТЕ ДА ГИ УХЛЕБАТ ДА УЧАТ ДА ЗАРАБОТАТ ПАРИ НА ПАЗАРОТ НА ТРУД
Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи
Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи
ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје
ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје
Трајанов: САД ќе ги седнат С. Македонија и Бугарија на иста маса
Трајанов: САД ќе ги седнат С. Македонија и Бугарија на иста маса
АПЕЛ ЗА ПОМОШ ЗА СЕМЕЈСТВОТО НА МАЛАТА НИЛ НАСУФОСКИ
АПЕЛ ЗА ПОМОШ ЗА СЕМЕЈСТВОТО НА МАЛАТА НИЛ НАСУФОСКИ
Делегација на СПЦ преводена од Патријархот Порфириј пристигна во Скопје
Делегација на СПЦ преводена од Патријархот Порфириј пристигна во Скопје
Ковачевски: Не може да се зборува за каков било напредок со Бугарија, разговорите продолжуваат
Ковачевски: Не може да се зборува за каков било напредок со Бугарија, разговорите продолжуваат

(ВИДЕО) НАШЕТО ЗДРАВСТВО СТАНУВА СВЕТСКО – За прв пат во Македонија направена вагус нерв стимулатор на Неврохирургија

Добитници на наградата „13 Ноември“ од областа на здравствена заштита е медицинскиот тим на доктори составен од доц. д-р Владимир Рендевски, доц. д-р Венко Филипче, проф. д-р Владимир Башчаревиќ, проф. д-р Емирија Цветковска, д-р Бојан Бошковски, доц. д-р Иван Барбов, д-р Благој Шунтов, д-р Радмила Панговска, д-р Јасна Бушноска.

36 годишна пациентка со епилипсија чија состојба повеќе не реагирала на лекови е првата пациентка на која е направена хируршката интервенција имплантација на вагус нерв стимулатор. Тимот на хирурзи од неврохиругија на чело со докторите Владимир Рендевски и Венко Филипче во соработка на тимот доктори од неврологија Бојан Бошковски и Иван Барбов ја направија оваа прва интервенција во Македонија и се втор центар во регионот по Белград.

За неврохиругот Филипче оваа интервенција ќе даде самостоен живот на пациентите и нападите кои биле и по 20 пати на ден ќе бидат многу намалени.

Пациентатка се лекувала долги година на клиниката за неврологија. Доктор Бошковски вели дека целосните добри резултати ќе бидат за четири до пет години. Една ваква интервенција во странство чинела од 25 до 30 илјади евра со дополнителни контроли.

Овој тим ја доби наградата 13 ноември за достигнувања во здравствената заштитата. Наградата беше доделена на роденденот на Скопје 13 ноември.

loading...

english dubbed anime. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4Anime So I'm a Spider, So What?

Dragon Ball Z (Dub) Episode 286

anime website 4Anime Death Note (Dub)

That Time I Got Reincarnated as a Slime Episode 19

4Anime SK8 the Infinity (Dub) Episode 3