Денес во посета на Општина Кавадарци беше делегација на Мировниот корпус предводена од директорката Деборах Конер
Денес во посета на Општина Кавадарци беше делегација на Мировниот корпус предводена од директорката Деборах Конер
ЕДИ РАМА ИНСПИРАТИВЕН ВО СВОЈОТ ГОВОР: ГОСПОД МУ ДАЛ НА БАЛКАНОТ ДОВОЛНО РЕСУРСИ ЗА ЛУЃЕТО ДА ЖИВЕАТ ДОСТОИНСТВЕНО НО НИЕ ЛУЃЕТО МУ ПРКОСИМЕ НА ГОСПОД И СИ ШТЕТИМЕ САМИТЕ НА СЕБЕ
ЕДИ РАМА ИНСПИРАТИВЕН ВО СВОЈОТ ГОВОР: ГОСПОД МУ ДАЛ НА БАЛКАНОТ ДОВОЛНО РЕСУРСИ ЗА ЛУЃЕТО ДА ЖИВЕАТ ДОСТОИНСТВЕНО НО НИЕ ЛУЃЕТО МУ ПРКОСИМЕ НА ГОСПОД И СИ ШТЕТИМЕ САМИТЕ НА СЕБЕ
(ВИДЕО) Заев, Вучиќ и Рама ги потпишаа првите официјални документи за соработка во рамките на „Отворен Балкан“ за силен импулс за поттикнување на регионалната соработка
(ВИДЕО) Заев, Вучиќ и Рама ги потпишаа првите официјални документи за соработка во рамките на „Отворен Балкан“ за силен импулс за поттикнување на регионалната соработка
НО ЗАРЕМ НЕ Е ТОА ЦЕЛАТА ПОЕНТА ДА СЕ КАЗНАТ КРИМИНАЛЦИТЕ - Тежок живот зад решетки - критики за условите во затворите
НО ЗАРЕМ НЕ Е ТОА ЦЕЛАТА ПОЕНТА ДА СЕ КАЗНАТ КРИМИНАЛЦИТЕ - Тежок живот зад решетки - критики за условите во затворите
(ВИДЕО) СО ЧУДЕСИЈА ОД МОСТ, ХРВАТСКА ГО ПОВРЗА ДУБРОВНИК СО СПЛИТ ПРЕКУ МОРЕ
(ВИДЕО) СО ЧУДЕСИЈА ОД МОСТ, ХРВАТСКА ГО ПОВРЗА ДУБРОВНИК СО СПЛИТ ПРЕКУ МОРЕ
(ВИДЕО) СОВЕТ ОД ЛЕКАР НА ИНТЕНЗИВНА ЗА ТОА ДАЛИ ТРЕБА ДА СЕ ВАКЦИНИРАТЕ ОД КОРОНА
(ВИДЕО) СОВЕТ ОД ЛЕКАР НА ИНТЕНЗИВНА ЗА ТОА ДАЛИ ТРЕБА ДА СЕ ВАКЦИНИРАТЕ ОД КОРОНА
Киро Глигоров и Бранко ја држеа земјата на дистанца од балканот, Грујо не скара со сите, Зоран Заев го обединнува балканот: Од денеска започнува нова ера на соработката во регионот
Киро Глигоров и Бранко ја држеа земјата на дистанца од балканот, Грујо не скара со сите, Зоран Заев го обединнува балканот: Од денеска започнува нова ера на соработката во регионот
ЈОВАНОСКИ: ВО ПРИЛЕП ОСВЕН УЛИЦИ ГРАДИМЕ И НОВИ ПАРКИРАЛИШТА
ЈОВАНОСКИ: ВО ПРИЛЕП ОСВЕН УЛИЦИ ГРАДИМЕ И НОВИ ПАРКИРАЛИШТА

Забрчанец: Груевски етикетираше медиуми кога го критикуваа, за нас критиката е одраз на слободата и независноста на медиумите

„Груевски може да биде само негативен пример кога станува збор за јавните комуникации и за јавниот интерес. Сигурен сум дека не може да е добро да “допираме” до медиумите на начините на кои тоа го правеше претходната власт.За време на десетгодишното владеење на Груевски, неколку медиуми беа затворени под директен диктат и притисок на власта – најгледаната телевизија А1, телевизијата А2, весниците Време, Шпиц и Коха е Ре, а сопственикот на овие медиуми и неколку луѓе од неговото семејство и раководители во фирмите завршија во затвор со неколкугодишни затворски казни. Беа затворани и новинари од други медиуми. Во извештаите на Стејт департментот за состојбата со човековите права се потенцираше дека во Северна Македонија има политички затвореници.“- вели Националниот координатор за комуникации, Марјан Забрчанец во интервју за Слободен печат.

Денес е обратно, а дека има целосен пресврт во оваа насока, покажуваат и глобалните индекси на угледни организации како „Фридом хаус“ и „Репортери без граници“, на чиј индекс на пример земјата има напредок од 28 позиции – од 118то во 2016 година на 90то место во 2021.

„За време на владеењето на Груевски, беше речиси невозможно за новинарите од критичките медиуми да ги добијат на телефон портпаролите на владата и министерствата, или пак да добијат информации од јавен карактер после уредно испратено барање. Тие беа целосно игнорирани. Тоа сега не е случај. Сите портпароли и лица за односи со јавност се во редовна и постојана комуникација со новинарите, а институциите редовно одговараат и во определениот законски рок (кој е, патем, скусен од 30 на 20 дена) даваат информации од јавен карактер на барање на медиумите, граѓанските организации, па и индивидуалци доколку тоа го побараат. За време на владеењето на Груевски владееше праксата “не се дозволени прашања надвор од темата на прес конференцијата”. Тогаш немаше прес конференции на портпаролите на Владата. И таа пракса е променета, портпаролите на Владата сега одржуваат секоја недела редовни прес конференции за да информираат за одлуките од седниците на Владата, тековните активности но и да одговараат на прашања на новинарите за различни теми.“- дополнува Забрчанец.

Тогаш, медиумите што ја критикуваа власта беа јавно етикетирани и омаловажувани од највисоки владини претставници, почнувајќи од самиот тогашен премиер и најистакнатите министри, па се до обичните партиски членови. Кон тие медиуми и нивните новинари се водеа жестоки јавни хајки, се прогласуваа за „платеници“ и „предавници“. Таа пракса е целосно искоренета.

loading...

ANIMEFLIX sword art online animeflix: JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable (Dub) (https://animeflix.nl/m/Lxz1) Episode 39

AnimeDao animedao mobile: Watch Jujutsu Kaisen (TV) Episode 15 (https://animedao.nl/m/vbNx/ep-15)