Ковачевски на средба со граѓанскиот сектор: Владата партнерски низ дијалог и консултации носи одлуки во интерес на иднината на сите граѓани
Ковачевски на средба со граѓанскиот сектор: Владата партнерски низ дијалог и консултации носи одлуки во интерес на иднината на сите граѓани
(ВИДЕО) БРАВО: Меѓу ретките општини во Македонија, Кавадарци доби подземен катастар на водоводни линии, шахти и останата подземна инфраструктура на ЈП Комуналец
(ВИДЕО) БРАВО: Меѓу ретките општини во Македонија, Кавадарци доби подземен катастар на водоводни линии, шахти и останата подземна инфраструктура на ЈП Комуналец
ЕДЕН ОД НАЈДОБРИТЕ ГРАДОНАЧАЛНИЦИ ВО ЗЕМЈАТА - НИКОЛЧЕ МИСКОСКИ, КРИВОГАШТАНИ
ЕДЕН ОД НАЈДОБРИТЕ ГРАДОНАЧАЛНИЦИ ВО ЗЕМЈАТА - НИКОЛЧЕ МИСКОСКИ, КРИВОГАШТАНИ
КОВАЧЕВСКИ КОН МИЦКОВСКИ: Нека мисли малку на народот не само на својата кариера, тој беше против НАТО, сега е против ЕУ, ако сака да живее во изолација нека се затвори сам некаде, но нека не го турка народот да живее во изолација
КОВАЧЕВСКИ КОН МИЦКОВСКИ: Нека мисли малку на народот не само на својата кариера, тој беше против НАТО, сега е против ЕУ, ако сака да живее во изолација нека се затвори сам некаде, но нека не го турка народот да живее во изолација
Ковачевски на средба со дипломатскиот кор: Северна Македонија е членка на НАТО, нејзиното местото е и во ЕУ
Ковачевски на средба со дипломатскиот кор: Северна Македонија е членка на НАТО, нејзиното местото е и во ЕУ
(ВИДЕО) Пивара Скопје инвестираше дополнителни 10,7 милиони евра во модернизација на производството и одржлив развој
(ВИДЕО) Пивара Скопје инвестираше дополнителни 10,7 милиони евра во модернизација на производството и одржлив развој
ДУИ: Земјата има историскa можност за европска иднина и за затворање на сите прашања со соседите
ДУИ: Земјата има историскa можност за европска иднина и за затворање на сите прашања со соседите
КОВАЧЕВСКИ: ЗАЕДНО ЌЕ ЈА ДОНЕСЕМЕ ОДЛУКАТА, СИТЕ ЛАГИ НА ОПОЗИЦИЈАТА ПОТОНАА ВО ВОДА, СЕ ВИДЕ ДЕКА ДОБРО СМЕ СЕ БОРЕЛЕ ЗА НАЦИОНАЛНИТЕ ИНТЕРЕСИ!
КОВАЧЕВСКИ: ЗАЕДНО ЌЕ ЈА ДОНЕСЕМЕ ОДЛУКАТА, СИТЕ ЛАГИ НА ОПОЗИЦИЈАТА ПОТОНАА ВО ВОДА, СЕ ВИДЕ ДЕКА ДОБРО СМЕ СЕ БОРЕЛЕ ЗА НАЦИОНАЛНИТЕ ИНТЕРЕСИ!

Заев: Cпремен сум да одам во Софија и да замолам за решение на прагматични основи

Премиерот Зоран Заев е подготвен да оди во Софија и да замоли за решение на прагматични основи.

– Да замолам за решение на прагамтични основи, знаејќи дека никој не сака да погази врз нашиот македонски јазик и македонски идентитет. Така и ќе биде, но сепак решението мора да го најдеме ние двете пријателски земји – изјави Заев денеска одговарајќи на новинарско прашање.

Бугарија во 2018 година, посочи Заев, свика Европски самит за Западен Балкан и навистина, како што рече, треба да помолиме Бугарија да остане предводник на евроинтеграциите на Западен Балкан, вклучително и на Северна Македонија.

– Политиката што ја водиме во моментот со целосна почит на нашата историја како појдовна основа за гаранција на сегашноста и иднината. Тоа молиме. Европски манири. Молиме европски однос на сите наши соседи. Жалам што во моментот е техничка влада, не е политичка, да понесе одговорност и затоа, сме со резерва и не знаеме дали ќе има одлука, но треба да работиме и успееме – изјави Заев.

Компромисот, појасни тој, е дека секоја страна има право на своите ставови и да остави времето да ги решава.

– Компромисот е патна карта, каде што секој секторски ќе си земе обврска. Ние со железницата кон Бугарија, а тие кон преминот Клепало. Тоа е компромисот. Македонскиот јазик и македонски народ, ако е за преговори, не преговараме. Појасно од тоа, не знам како да кажам – нагласи Заев и додаде се прават сѐ за врз основа низ португалскиот предлог да најдат решение со Бугарија.

Ако успеат преговорите, на 23 јуни треба да ја се одржи првата меѓувладина седница.

На прашањето за ТВ дуел со лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски за спорот со Бугарија, Заев рече:

– Секогаш во текот на преговорите, принципиелно ние ги соопштуваме сите детали и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ го има португалскиот предлог кај него во раце. Така сум информиран. Не гледам во моментов причина зошто да седнам, но прва прилика кога тоа нема да наштети на преговарачкиот процес, веднаш и во секое време сум за дуел за било кои теми.

Според него, португалското претседателство изработило изненадувачки позитивно, инвентивно и креативно решение.

– Не само за нас, туку и за бугарската страна, кое што е согласно праксата на Европската Унија и навистина може да биде решение. Да посветиме, овие уште 20 дена, колку што останаа до Советот на министри. Ако успее, веднаш на 23 јуни треба да ја имаме првата меѓувладина седница – додаде Заев.

Не сакам, нагласи тој, да ги поткревам очекувањата, и ја повика ЕУ, вклучително и Бугарија, да испорачаат, затоа што ни должат.

– Деновиве имам многу средби. Имам средби во Тирана, во Виена, во Истанбул, во Париз и на многу дестинации сѐ со конечна цел и билатерално да ги зајакнуваме односите и да ги јакнеме нашите односи со ЕУ. Се надевам дека ќе има средба и со бугарскиот премиер. Тоа е возможно да се случи во Софија. Но, отворено е дали во Скопје, Софија, Охрид или било каде да седнеме да се видиме – изјави Заев.

loading...

nổ hũ go88 phần mềm hack tài xỉu go88 miễn phí Link tải Go88 Club cho Android APK | IOS mới nhất

sunwin electric bus apk sunwin sunwin nohu