МЗШВ: Отворено писмо на министерот Љупчо Николовски до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски, нивните пратеници и коалицијата
МЗШВ: Отворено писмо на министерот Љупчо Николовски до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски, нивните пратеници и коалицијата
ДУИ: Рекордно покачување на платите од 15% за наставниците
ДУИ: Рекордно покачување на платите од 15% за наставниците
Кој води психолошка војна против братска Србија?
Кој води психолошка војна против братска Србија?
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Брнабиќ се сретна со Ковачевски, заедно ќе присуствуваат на економскиот форум во Александар Палас
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Брнабиќ се сретна со Ковачевски, заедно ќе присуствуваат на економскиот форум во Александар Палас
Ковачевски: За економски успех потребни се реформи во образованието
Ковачевски: За економски успех потребни се реформи во образованието
Победниците на „Евровизија“ тргнуваат на турнеја низ Европа за да собираат пари за војската и добротворните организации во Украина
Победниците на „Евровизија“ тргнуваат на турнеја низ Европа за да собираат пари за војската и добротворните организации во Украина
УНИВЕРЗИТЕТ АУЕ ФОН: Факултетот за правни и политички науки во рамките на својата годишна програма, организираше дебата за студентите на тема „Право на абортус“
УНИВЕРЗИТЕТ АУЕ ФОН: Факултетот за правни и политички науки во рамките на својата годишна програма, организираше дебата за студентите на тема „Право на абортус“
Делегација од Општина Куманово на покана на активистите од невладиниот сектор кои што работат на Ромските прашања на Балканот е во посета на Европскиот парламент во Брисел на настанот "The Most Roma Friendly Mayor"
Делегација од Општина Куманово на покана на активистите од невладиниот сектор кои што работат на Ромските прашања на Балканот е во посета на Европскиот парламент во Брисел на настанот "The Most Roma Friendly Mayor"

Заев: Енергетската криза ќе немаше да не се даваа пари за рајски градини, споменици и фасади

Премиерот Зоран Заев, заедно со Ерик Ското, претседател на француската компанија „Акуо Енерџи“ како и францускиот амбасадор Сирил Бомгартнер, денеска го промовираше договорот за стратешката инвестиција „Соларен парк Стипион“, со капацитет за производство на електрична енергија од 350 до 400 мегавати. Проценетата инвестиција се очекува да биде околу 270 милиони евра.

Прмиерот рече дека на тендерот се пријавиле компании кои ќе произведат 207 мегавати електрична енергија со премиум тарифа и дека енергетската криза немало да биде со толкав интензитет доколку претходната власт не трошела пари за непродуктивни проекти.

– Потребна е добра подготовка, поволни кредити и избор на успешни форми. Ова требало да се направи многу порано, така енергетската криза немаше да биде со ваков интензитет, наместо да се троши на рајски градини, фасади што паѓаа на посилен ветар, а не се изгради ниту еден сериозен енергетски објект, рече Заев.

Соларниот парк на „Акуо Енерџи“ ќе биде најголем на Западен Балкан.

loading...
tải go88