Герасимовски: Паркинг за велосипеди до секоја нова градба во Општина Центар
Герасимовски: Паркинг за велосипеди до секоја нова градба во Општина Центар
Герасимовски: Лицата со оштетен слух добиваат бесплатно паркирање на сите паркинзи на ПОЦ
Герасимовски: Лицата со оштетен слух добиваат бесплатно паркирање на сите паркинзи на ПОЦ
ЗАСЛУЖЕНО, БУЧКОВСКИ ИМА ГОЛЕМО МЕЃУНАРОДНО ИСКУСТВО И РЕЈТИНГ - Владата му го продолжи мандатот на Владо Бучковски
ЗАСЛУЖЕНО, БУЧКОВСКИ ИМА ГОЛЕМО МЕЃУНАРОДНО ИСКУСТВО И РЕЈТИНГ - Владата му го продолжи мандатот на Владо Бучковски
Заев- Таравари лаже. јавно да се извини или на суд
Заев- Таравари лаже. јавно да се извини или на суд
Со толеранција против насилство: Кампања против сите форми на омраза и насилство на Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Агенцијата за млади и спорт
Со толеранција против насилство: Кампања против сите форми на омраза и насилство на Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Агенцијата за млади и спорт
Претседателскиот центар за политичко образование го идентификува популизмот како една од најголемите закани за демократското политичко уредување
Претседателскиот центар за политичко образование го идентификува популизмот како една од најголемите закани за демократското политичко уредување
ПОСТОЈАН РАЗВОЈ: ЗГОЛЕМЕН ОПСЕГ ЗА OPEL CORSA-e и MOKKA-e
ПОСТОЈАН РАЗВОЈ: ЗГОЛЕМЕН ОПСЕГ ЗА OPEL CORSA-e и MOKKA-e
ТЕЛЕФОНСКИ РАЗГОВОР МЕЃУ РАДЕВ И ЗАЕВ Дијалогот на високо ниво и решавање на спорните прашања
ТЕЛЕФОНСКИ РАЗГОВОР МЕЃУ РАДЕВ И ЗАЕВ Дијалогот на високо ниво и решавање на спорните прашања

ЗАЕВ: Го информирав Мицковски за набавка на 350.000 вакцини до крајот на април, нема да ми падне капата ако направам компромис со опозицијата, ако секој остане да се инати ништо нема да направиме а народот ќе си пати

Премиерот Зоран Заев потврди дека со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски разговарале за пописот, имунизацијата, одблокирање на Собрaнието, Изборниот законик и за локалните избори и дека се договориле за тие теми. Тој напомена дека за време на паузата од средбата, се консултирал со претседателите на државата и на Собранието, со министерот за правда и со владините партнери Али Ахмети и со Билал Касами по што паднал договор за сите теми.

– Се согласивме и дека имаме стабилно и сигурно мнозинство и дека одговорноста е и на власта и на опозицијата, секако повеќе на власта. Мене ми е драго дека Мицкоски покажа доблест за одблокирање на Собранието, како што ние имавме доблест да го одложиме пописот. Предложивме од 1 мај да почне пописот, па од 15 мај, тврдењата беа дека треба и втора доза од вакцината и го прифативме барањето на ВМРО-ДПМНЕ – изјави премиерот Зоран Заев по тет-а-тет средбата со Мицкоски.

Тој рече дека постигнале договор заради имунизција на населението и на попишувачите да го одложат пописот од 5 до 30 септември и локалните избори за во втората половина на октомври.

– Информирав за набавка на 350.000 вакцини до крајот на април, го прифативме предлогот на Мицкоски за сите да повикаме на попишување на граѓаните и за пописот да има консензус. Кампањата за локалните избори ќе почне по 30 септември и во втора половина од октомври да биде првиот круг од локалните избори. Одблокирањето на Собранието е многу важно заради петиот пакет мерки, за Клиничкиот центар, законите за АВМУ и МРТ, законот за двржавјанство, шесте закони за пензионирање со 64 години и подршка за сите закони кои се од европската агенда и подршка во време на пандемијата – изјави Заев.

Тој рече дека уште утре ќе влезе Изборниот законик во делот за отисок од прст во Собранието, како и да продолжат разговорите за претстојните локални избори за отворени листи, за избор на градоначалник во прв круг и за парламентарните избори за една изборна единица и дијаспората да може да гласа на други гласачки места освен во декапеата. Заев додаде дека сето тоа е координирано со најголемите коалициски партнери во Владата и дека испратиле порака дека ова не е договор само на најголемите партии.

– Верувам дека во среда ќе разговараме за државјанствата со Алтернатива и со Алијансата за Албанците се со цел власта да покаже доблест за разумните барања на опозицијата – рече Заев.

loading...

ANIMEFLIX: Ankoku Cat anime episode 6 online free at https://animeflix.nl animeflix hunter x hunter

WCOStream: Fudanshi Shoukan: Isekai de Shinjuu ni Hameraremashita anime episode Full online free at https://wcostream.cc black clover wcostream

AniWatch: Calm anime episode Full online free at https://aniwatch.pro anime online

Website https://animepahe.cc: Watch Overlord III (Dub) animepahe Episode 13 online anime

Seedandspark: https://seedandspark.com/user/anime-flix

Diigo: https://www.diigo.com/profile/gogoanimelol