Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра
И Холандија го активира антикризниот план, ги вклучува термоелектраните
И Холандија го активира антикризниот план, ги вклучува термоелектраните
Петар Колев: Доколку Македонија не ја прифати подадената рака на Бугарија ќе биде целосно изолирана
Петар Колев: Доколку Македонија не ја прифати подадената рака на Бугарија ќе биде целосно изолирана

Заев: Најголемата гринфилд инвестиција, ветерниот парк „Вирови“ ќе обезбеди нови работни места и илјадници евра за буџетот на Крива Паланка

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска од изборниот караван „Најдоброто за мојата општина“ пред граѓаните на Крива Паланка ја претстави штотуку објавената најголема странска гринфилд инвестиција во историјата на македонската економија.

Германската компанија Ви Пи Ди, ќе гради 415 мегаватна ветерна електрана на потегот Куманово – Старо Нагоричане – Ранковце – Крива Паланка, во вредност од 520 милиони евра, соопшти Заев.

Тој нагласи дека ветерниот парк со име „Вирови”ќе биде најголемиот капацитет од обновливи извори на енергија во Северна Македонија и најголем ветерн парк во Западен Балкан.

Ќе се постават 69 ветерници од по 6 мегавати или четири пати повеќе од оние 16 што ги гледаме крај границата со Грција, кои ќе создадат над 400 мегавати струја од македонскиот ветер, што е еднакво на капацитетот на два од трите блока на РЕК Битола, истакна Заев.

Тој додаде дека за Крива Паланка и регионот оваа историска инвестиција ќе значи и отворање на нови зелени работни места кои се добро платени и кои ќе ги задржат младите.

Од оваа инвестиција буџетот на општина Крива Паланка ќе инкасира стотици и стотици илјади евра само од комунален надомест, за нови проекти, за нови улици, водоводи, каналзиации, паркови, плоштади, за поубав живот, нагласи Заев.

Тој истакна дека ова е зелена агенда, трансформација на македонскиот енергетски систем, кој се ориентира кон обновливите извори на енергија, за почист воздух и животна средина, за повеќе нови инвестиции, за поголемо производство на домашна електрична енергија.

И на ова мислиме кога зборуваме за Најдоброто. Најдоброто за Крива Паланка, Најдоброто за Истокот, Најдоброто за нашата татковина, а Најдоброто доаѓа на 17-ти октомври со глас за бројот 12, порача престедателот на СДСМ Зоран Заев од Крива Паланка.

loading...