НОВА СТРАНСКА ИНВЕСТИЦИЈА ВО ЗЕМЈАВА - Турци за 6,5 милиони евра ја купија фабриката за кабли во Неготино од Комерцијална банка и се пред добивање на субвенции
НОВА СТРАНСКА ИНВЕСТИЦИЈА ВО ЗЕМЈАВА - Турци за 6,5 милиони евра ја купија фабриката за кабли во Неготино од Комерцијална банка и се пред добивање на субвенции
Инвестицискиот циклус на „Макпетрол“ АД продолжува, реновирана и модернизирана бензинската станица во центарот на Тетово
Инвестицискиот циклус на „Макпетрол“ АД продолжува, реновирана и модернизирана бензинската станица во центарот на Тетово
ЗАЕВ СО ГЕНИЈАЛНА ИДЕЈА - Ќе ја намалува даночната евазија од 1.4 милијарди евра годишно со приватна фирма која ќе употреби најнови технолошки пронајдоци и технологии за следење на камиони и акцизна роба!
ЗАЕВ СО ГЕНИЈАЛНА ИДЕЈА - Ќе ја намалува даночната евазија од 1.4 милијарди евра годишно со приватна фирма која ќе употреби најнови технолошки пронајдоци и технологии за следење на камиони и акцизна роба!
ПОКРАЈ ВЛЕЗОТ ВО НАТО, ОВА ЌЕ БИДЕ НАЈГОЛЕМИОТ УСПЕХ НА ЗАЕВ: Девет енергетски компании поминаа во постапката за Чебрен, Заев верува во успешноста на тендерот
ПОКРАЈ ВЛЕЗОТ ВО НАТО, ОВА ЌЕ БИДЕ НАЈГОЛЕМИОТ УСПЕХ НА ЗАЕВ: Девет енергетски компании поминаа во постапката за Чебрен, Заев верува во успешноста на тендерот
Заев: Повеќе од 30% од произведената енергија е од обновливи извори - блиску сме до европскиот просек
Заев: Повеќе од 30% од произведената енергија е од обновливи извори - блиску сме до европскиот просек
ЗЛАТКО МАРИН: По повод Светскиот ден на енергетска ефикасност – 5 Март, да се потсетиме на големиот број проекти што ги спроведовме, но и што ги планираме за наредниот период во Општина Аеродром
ЗЛАТКО МАРИН: По повод Светскиот ден на енергетска ефикасност – 5 Март, да се потсетиме на големиот број проекти што ги спроведовме, но и што ги планираме за наредниот период во Општина Аеродром
БРАВО: Пратеникот Костовски превезе 70 кумановци до и од Скопје
БРАВО: Пратеникот Костовски превезе 70 кумановци до и од Скопје
ШОКАНТНО, ШТО СЕ СЛУЧИ СО ЧОВЕКОВ - ГЕРО: Имам редовна комуникација со Сашо Мијалков, дури и кога беше избеган, мислам дека е невин за прислушкувањето!
ШОКАНТНО, ШТО СЕ СЛУЧИ СО ЧОВЕКОВ - ГЕРО: Имам редовна комуникација со Сашо Мијалков, дури и кога беше избеган, мислам дека е невин за прислушкувањето!

ЗАЕВ НАВЕСТУВА МОЖНО РЕШЕНИЕ: Македонија и Бугарија имаат разговори, се прават напори за наоѓање решение

Премиерот Зоран Заев денеска нагласи дека македонската и бугарската страна имаат разговори и дека целта е земјата да оди напред, за што верува дека од нашата страна се прават максимални напори.

Заев ова го кажа одговарајќи на новинарски прашања во врска тврдењето, кое го изнесе лидерот на ВМРО – ДПМНЕ Христијан Мицкоски дека Бугарија сега бара практично да се потпише нов договор, кој ќе биде сличен на Преспанскиот и кој ќе предвидува уставни измени.

-Не знам на што мисли Мицкоски точно, но ние имаме разговори, дел од тие разговори се со пишани материјали, мора да ги дадеш формулациите со кои се разговара, а јас не би ги коментирал. Одговорни сме, сакаме земјата да ни оди напред и верувам дека ги даваме максималните напори и посветеност, имаме позитивни аспирации, внимание, пријателство за да ги постигнеме договорите, рече Заев.

Нагласи дека најважно во моментов е максимално да ги заштитиме нашите интереси, при тоа водејќи грижа и за интересите на бугарската страна.

-Веќе кажав дека со вакви предлози нашиот народ треба да знае дека постои можност да не се одржи првата Меѓувладина конференција, но кажав и дека тоа не ниту во наш интерес, ниту во интерес на бугарскиот народ. Напротив тоа е наша стратешка цел како држава, а верувам дека тоа не е во интерес ниту на премиерот Борисов, верувам ниту на претседателот Радев, појасни Заев.

Затоа, нагласи, даваме шанса да продолжат понатаму нашите министри, советниците од кабинетите, сите стручни луѓе кои учествуваат во ова да разговараат за да се изнајде решение.

– Решение може да се изнајде. Кога зборувате за нешто што ви е дел од веќе прифатени и усогласени работи, како што е заедничката историја. Тогаш треба да бидете паметни и да го искористите тоа за пријателство, а не за непријателство и за поделби, тука е суштината. Затоа сме вака внимателни и не навлегувам во суштината на одговорот директно. Треба да се даде шанса на успешни процеси на разговорите. Досега успеавме, земјата ни оди напред, можеме да ја ефектуираме одлуката за почеток на преговорите со одржувањето на првата Меѓувладина конференција, истакна премиерот Заев, по отворањето на новиот производствен капацитет на „НЈСК Холдинг“ во индустриската зона Ќојлија, Општина Петровец

На прашањето дали имало реакција од Германија и од други држави по неговата изјава дека е можно да не се одржи првата Меѓувладината конференција, премиерот Заев информира дека имало реакција од сите и сите, како што рече, реагираа соодветно онака како што можат, затоа што нашите пријатели се згрижени за успешниот процес.

– Навистина сме редок, исклучително позитивен пример во сите евроинтеграциски и евроатлантски процеси, кои се пред нас и не сакаат секако да имаат пречка. Тука ќе застанам, ако навлезам подалеку може да ја повредам другата страна и на тој начин да ги намалам шансите за успешни разговори, изјави премиерот Заев.

loading...

Watch Kaguya-sama: Love is War Season 2 (Dub) Episode 7 (https://crunchyrollfree.com/m/mvJr/ep-7) at website https://crunchyrollfree.com crunchyroll 1 month free trial

Watch Rent-a-Girlfriend Episode 8 (https://animefreak.ws/m/aK5e/ep-8) at website https://animefreak.ws animefreaks anime